Top Chef

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Top Chef

Mesajde yafa » 12/12/2012 10:54

Dragelor, nu stiu cate dintre voi urmaresc varianta romana a acestui show culinar, eu le-am vazut pe cele din afara(Masterchef, Top Chef...) si facand o diferenta sunt complet deziluzionata.

Ce parere aveti? Urmariti unul din show-uri, sau ati urmarit? ce parere aveti de probe si de emisiunile culinare in general?

:hug: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 13/12/2012 08:53

Elo draga mea, eu le umaresc si imi pac foarte mult DAR urmaresc doar aici , in Romania nici nu am stiut ca exista.....da-mi ceva info, pe ce canal ii, in ce zile , la ce ore....am sa incerc sa prind si eu aici ( am canalele romanesti ) , chiar vreau sa vad , sa imi fac o idee, o parere, o comparatie. Cele de aici sant super faine, concursurile, sant excelente, multe le urmaresc cu sufletul la gura.....astept sa imi raspunzi cand ai timp ....te pup draga mea :hug: :pup:

iulianav7
Incepator

Mesajde iulianav7 » 13/12/2012 12:41

Salutare,

M-am uitat la inceput dar sincer, mi s-a luat tare repede...
Nu suport stilul in care se trateaza unii pe altii!
De restul n-am apucat sa mai bag de seama caci m-am avut efectiv rabdare, sorry.

O zi buna

yafa

Mesajde yafa » 13/12/2012 02:25

pupi scrie:Elo draga mea, eu le umaresc si imi pac foarte mult DAR urmaresc doar aici , in Romania nici nu am stiut ca exista.....da-mi ceva info, pe ce canal ii, in ce zile , la ce ore....am sa incerc sa prind si eu aici ( am canalele romanesti ) , chiar vreau sa vad , sa imi fac o idee, o parere, o comparatie. Cele de aici sant super faine, concursurile, sant excelente, multe le urmaresc cu sufletul la gura.....astept sa imi raspunzi cand ai timp ....te pup draga mea :hug: :pup:

Pupi, cele de la noi le urmaresc si eu cu placere si gasesc o anumita inspiratie, farfuriile, mai ales cele ale sefilor sunt frumoase si imbietoare. In Romania, nu stiu de ce critica din mine s-a ascutit, doar voi stiti ca nu mi-e felul si totusi.....
Emisiunea este luni seara la 20:30 pe antena1, iti dau si blogul lor unde poti sa vezi replay, ceea ce fac eu in general.

http://topchef-a1.blogspot.ro/

Pupicei

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 13/12/2012 03:03

am sa ma uit si eu pe reluare caci antena 1 la mine s-a dus,digi l-a scos ,in general imi plac ,am vazut si o varianta cu copii

yafa

Mesajde yafa » 16/12/2012 08:32

yaya6 scrie:am sa ma uit si eu pe reluare caci antena 1 la mine s-a dus,digi l-a scos ,in general imi plac ,am vazut si o varianta cu copii

Lili, sa te uiti, astept cu drag si parerea ta. :hug: :pup:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 14/01/2013 12:11

yafa scrie:
pupi scrie:Elo draga mea, eu le umaresc si imi pac foarte mult DAR urmaresc doar aici , in Romania nici nu am stiut ca exista.....da-mi ceva info, pe ce canal ii, in ce zile , la ce ore....am sa incerc sa prind si eu aici ( am canalele romanesti ) , chiar vreau sa vad , sa imi fac o idee, o parere, o comparatie. Cele de aici sant super faine, concursurile, sant excelente, multe le urmaresc cu sufletul la gura.....astept sa imi raspunzi cand ai timp ....te pup draga mea :hug: :pup:

Pupi, cele de la noi le urmaresc si eu cu placere si gasesc o anumita inspiratie, farfuriile, mai ales cele ale sefilor sunt frumoase si imbietoare. In Romania, nu stiu de ce critica din mine s-a ascutit, doar voi stiti ca nu mi-e felul si totusi.....
Emisiunea este luni seara la 20:30 pe antena1, iti dau si blogul lor unde poti sa vezi replay, ceea ce fac eu in general.

http://topchef-a1.blogspot.ro/

Pupicei
:cry: Nu pot sa vad!!! Imi zice ca pot accesa site-ul numai de pe teritoriul Romaniei!!
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

yafa

Mesajde yafa » 15/01/2013 12:23

Bizar, eu am putut sa o vad....imi pare rau Xanora

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/01/2013 12:35

...si eu am putut vedea :clipocit:

beccas
Bucatar in devenire

Mesajde beccas » 15/01/2013 01:59

Imi cer scuze ca ma bag in discutiile din aceasta postare. Vorbind de top chefs as vrea dinadins sa va recomand un film documentar despre cel mai bun bucatar din lume Ferran Adria alaturi de restaurantul El Bulli (din orasul Roses, Spania). Acesta tine recordul timp de 5 ani votat cel mai bun restaurant din lume cu 3 stele Michelin (este numarul maxim de stele care poate fi acordat). Restaurantul s-a inchis la data de 30 iunie 2011 si v-a fi deschis din nou in 2014. Un an asteptat cu nerabdare de fanii si amatorii acestui nou proiect. Lucrul care ma fascineaza cel mai mult este munca, creatiile si arta pe care Ferran ne-o ofera, dincolo de ce ne-am putea imagina vreodata. Atat clienti cat si bucatari faimosi din lume care au degustat preparatele din meniul acestui restaurant descriu experienta ceva de neuitat, unica si mancare 'cu sentimente'. Din pacate pana in ziua de azi nu am reusit sa am parte de o astfel de experienta. Desi bugetul trebuie sa fie mare (costul mediu al unui meniu a fost 250 euro de persoana care cuprindea 35 de retete in timp de 4 ore de divinitate), lista de asteptare este lunga, dureaza luni si sunt aproximativ 400000 de aplicatii din care doar 2000 de clienti pe an sunt norocosi sa fie acceptati. Sper dinadins in viitor sa am ocazia sa degust cateva din creatiile culinare din noul proiect al lui Ferran Adria si echipa lui de bucatari exceptionali inainte ca acesta sa se retraga si sa am ocazia sa ma intorc cu mai multe detalii, poze, descrieri, etc din propria experienta. Va trimit un link cu trailer-ul acestui film si denumirea. http://m.youtube.com/watch?v=fM9ZYyAlhSc :vis:

Înapoi la “Zona libera”