Tarhana ( paste de casa taranesti)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elicepub
Incepator

Mesajde elicepub » 02/09/2014 10:56

Problema este ca eu și poate alții m-am întors din Turcia și am vrut sa gasesc și eu o rețetă autentica de tarhana, nu de o așa zisa tarhana. Am căutat pe net rețeta și am găsit aici.. Numai că am observat ca e vorba de altceva. Am căutat în continuare pe alte site-uri din afară și nicăieri nu apare ceea ce se prezintă aici sub denumirea de tarhana, ci poate doar de tarhonya.
Uite ca sa fie puțin mai clar: în anumite regiuni din România la corcodușe li se spune zarzăre. Poate oamenii de acolo nu au văzut zarzăre cu adevărat. (Niște caise mai mici cu sâmburii amari). Nu cred ca putem populariza compotul de corcodușe drept compot de zarzăre.
Ca sa revin: orice rețetă de tarhana pe care am găsit-o nu seamănă cu asta. Iar cei care caută rețeta nu vor fi decât confuzi datoria acestei utilizării nefericire a acestei denumiri.
Cel puțin at trebui sa specificați ceva gen "tarhana bănățeană" sau "ungurească".. că până la urmă de acolo provine ceea ce prezentați aici și nu ar mai confuz.

Înapoi la “Retete preferate”