stie cineva cum sa ma las de fumat!!!

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

betyorga
Incepator

Re: stie cineva cum sa ma las de fumat!!!

Mesajde betyorga » 17/04/2009 12:07

nitu scrie:fumez de 15 ani,fetelor,si nu stiu cum sa ma las.
in fiecare seara cind plec la culcare,imi zic :DE MINE GATA CU TIGARILE!dimineata o iau de la capat.,si pe deasupra cheltui si o gramada de bani :cry:
am incercat de citeva ori,dar fara rezultat :P :badday:
stiti cum e dimineata la o cafea merge si o tigara.... :roll:
parerea mea,ce arata si miroase bine este si gustos

betyorga
Incepator

Mesajde betyorga » 17/04/2009 12:14

draga mea eu am reusit sa ma las de fumat doar dupa ce l-am nascut pe fiul meu si ma gandeam la sanatatea lui cum am sa-l alaptez si cum sa pup acel copilas firav cu gura puturoasa deci el a reusit sa ma determine sa nu mai fumez....si au trecut 2 ani ,desi tare-mi mai placea sa le pufai la taclale cu prietenele sau la cafea
CONCLUZIA:fa un copil
parerea mea,ce arata si miroase bine este si gustos

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 17/04/2009 06:41

Eu am fumat 20 si ceva de ani pachetul pe zi si eu ma-am pregatit de multe ori si la un moment dat am zis ca nu o sa fiu capabila nici o data.sotul meu se lasase deja de vreo 8 ani si el fuma pachetul dar a fost mai ambitios.am mai incercat sa reduc din ele dar intotdeauna sfirseam si pina la urma le recuperam .incepusem sa ma supar pe mine insumi .culmea nu problemele de sanatate neaparat mau facut sa renunt (tensiune maricica)ci faptul ca nu mai imi statea nici bine cu tigara in gura (poate nici nu m-ia stat nici o data)
am fost bolnava si am ajuns la urgenta in spital (facusem o infectie )mi-au pus perfuzie si cind am inceput sa ma simt mai bine a trebuit sa ies afara in plin ger cu perfuzia in mina sa fumez,ma uram pentru asta dar nu ma puteam infrina.
Acum doi ani am fost in vacanta in ro am fumat la palavrajeala cu prieteni cit a incaput mai erau si tigarile ieftine in milano la intoarcere vreo 3 ore cit a trebuit sa asteptam legatura eram disperata nu era nici un locusor de fumat si cautam o portita ceva si ma apucau transpiratiile cind ma gindeam ca am vreo 8 ore de zbor
orcum planul de atac il aveam eu deja am venit aici doar cu citeva pachete de tigari acasa aveam deja cumparate nicoderm .si la o saptamina intr-o dimineata de dumineca am fumat ultimele tigari si atit a fost am aplicat nicodermul si sincer nici nu stiu cum dar nu am avut nici o problema lunea eram la lucru inconjurata de persoane care fumau iar eu nici nu ii observam .dupa vreo 3 saptamini nu am mai avut nevoie de nici un ajutor .acum fac 2 ani nu am mai pus tigara in gura mea nu suport fumul daca cineva fumeaza,dar nici nu urasc tigara a fost prietena mea si la bine si la rau atitia ani ,dar despartirea este definitiva.
si nu a fost greu de loc pentru ca am vrut-o cu adevarat :love:
hi

marin
Incepator

Mesajde marin » 18/04/2009 03:07

Cam greu sorellina cu fumatul mie imi da cineva cu ceva in cap cind imi spune sa ma las de fumat.Cred ca nu a venit timpul,cind va veni le vom lasa si tigarile . :)

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 21/04/2009 05:27

Nu e greu vi-am dovedit-o si eu .daca vrei nu asculta de nimeni nu spune la nimeni apucate si lasai pe alti sa observe dupa acia .Hai astept si poveste ta de dupa
hi

sofia
Incepator

Mesajde sofia » 21/04/2009 12:51

nitu scrie:fumez de 15 ani,fetelor,si nu stiu cum sa ma las.
in fiecare seara cind plec la culcare,imi zic :DE MINE GATA CU TIGARILE!dimineata o iau de la capat.,si pe deasupra cheltui si o gramada de bani :cry:
am incercat de citeva ori,dar fara rezultat :P :badday:
stiti cum e dimineata la o cafea merge si o tigara.... :roll:

incercati sa va cumparati o tigara electronica, se poate achizitona de pe net, e adevarat mai scumpa cam 400 rom dar care se poate incarca , avantajul fiind ca aceasta nu contine gudron ci doar nicotina, si asa incet, incet o sa va lasati, nu o sa mai aveti nevoie de tigarile veritabile, caz din familie. :flower:

sofia
Incepator

Mesajde sofia » 21/04/2009 02:17

cautati pe internet detalii despre tigara electronica, este oarecum scumpa, 400 ron, dar se reincarca, are incarcator, este cu diferite arome, si cel mai important are numai nicotina si nu mai are gudron,scoate numai un abur se poate fuma oriunde, si in timp te poti lasa de tigari definitiv. Am pe cineva care si-a luat asa ceva si nu mai foloseste tigari reale, persoana care fumeaza de 40 de ani si care a crezut ca nu se poate lasa dar incet incet renunta si la asta .daca nu poti astfel incearca asa

Sidonia
Bucatar in devenire

Mesajde Sidonia » 21/04/2009 07:06

Timp de 30 de ani am fumat, cam un pachet de tigari pe zi !!!! Doamne ce prostie !!!!
Acu 3 ani jumate, dupa ziua sotului meu, am plecat cu cumnata mea, intr-o statiune la munte....aer curat, liniste, zapada....
Am promis ca NU am sa mai fumez !!!
Am plecat cu autocarul si in fiecare localitate mai mare , autocarul oprea, lumea cobora si...fuma. Eu nu ....Doar am promis !!!
Si doua saptamini cit am stat acolo, nu am mai fumat deloc !!!
Cind am revenit acasa , l-am rugat pe sotul meu , care fumeaza si acum, sa fumeze pe balcon sau afara pe hol !!!( cam greu la inceput, mai ales ca nu ii venea sa creada ca nu mai fumez)
Cind aveam musafiri care fumeaza...fara nici o suparare...in balcon !!!!
Acum nu mai suport fumul deloc, ma deranjeaza !!!
Si niciodata nu m-am mai gindit sa-mi aprind vreo tigara !!!!
M-am lasat de fumat pentru ca...AM VRUT !!!
Iti trebuie o vointa de fier...dar se poate !
ImagineImagineImagine

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 21/04/2009 08:01

Vointa,vointa si iar vointa....asta iti trebuie.Cand esti pregatita cu adevarat atunci vei ajunge sa renunti la fumat.Eu iti doresc multa bafta!! :peace: :peace: :peace:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

monicutza_88
Incepator

Mesajde monicutza_88 » 06/05/2009 11:44

eu nu am fumat niciodata si cred ca nu as pune niciodata o tigare in gura orice sar spune despre acestea
dar sotul meu le fumeaza sau cel putin fuma ca acum lea lasat
el fumeaza de cand avea 10 ani si acum are 21
deci asta inseamna 11 ani de fumat si totusi a reusit
de multe ori lam batut la cap sa se lase, iam spus despre toate bolile cauzate de fumat dar culmea nu sanatatea a fost motivul pt care sa lasat ci scumpirea lor
cand a vazut ca da aproape 8 lei pe un pachet a zis ca nui mai trebuie si culmea rezista destul de bine
lam intrebat intro zi cum rezista daca nu simte nevoia sa mai traga un fum din cand in cand
stiti ce mia zis ? ca nu conteaza daca simte sau nu nevoia de a fuma daca sa hotarat ca nu mai fumeaza apai nu mai fumeaza oricear fi
deci ce concluzie trag eu de aici ca oricear fi cu ambitie poti
eu ma gandesc mereu la cel pe care il iubesc
Imagine

Înapoi la “Zona libera”