stie cineva cum sa ma las de fumat!!!

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nitu
Incepator

stie cineva cum sa ma las de fumat!!!

Mesajde nitu » 16/04/2009 05:39

fumez de 15 ani,fetelor,si nu stiu cum sa ma las.
in fiecare seara cind plec la culcare,imi zic :DE MINE GATA CU TIGARILE!dimineata o iau de la capat.,si pe deasupra cheltui si o gramada de bani :cry:
am incercat de citeva ori,dar fara rezultat :P :badday:
stiti cum e dimineata la o cafea merge si o tigara.... :roll:
BY LAURETTA

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 16/04/2009 05:46

Asta se intampla pentru ca inca nu esti sigur de decizia luata. E chestie de vointa. Acum, ai doua variante: ori folosesti vointa si rezolvi problema, ori astepti sa iti spuna medicul: ai cancer in gat sau plamani si ai sa vezi cum te lasi de fumat. Decizia e a ta. Succes.

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 16/04/2009 06:11

Are mare drepatate Maria! :master: E chestie de vointa! Sa spui NU!!!! :rusine: :rusine: :rusine:
Eu m-am lasat de fumat =D> =D> acum 3 ani,ma rog ,nu fumam mult,decat 3-4 tigari/zi,dar am spus:GATA,AJUNGE!!!
Problema este ca eu, dupa ce terminam de fumat, simteam nevoia sa mananc ceva. :cry: Nu suportam gustul care imi ramanea in gura. :mrgreen: Deci,ma ingrasam. :badday: :badday: :badday:
Asa ca mult curaj!Impune-ti sa te lasi de fumat!Vointa trebuie sa fie de "fier beton" :P .
Mai ai si alte variante:Intreaba la plafar(sunt foarte multe plante care te ajuta),cere sfatul farmacistului(sunt destule produse speciale).
Hai,mult succes! :pup: :hug:
Sa ne tii la curent! :flower:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

nitu
Incepator

Mesajde nitu » 16/04/2009 06:57

mar
maria MIHULESCU scrie:Asta se intampla pentru ca inca nu esti sigur de decizia luata. E chestie de vointa. Acum, ai doua variante: ori folosesti vointa si rezolvi problema, ori astepti sa iti spuna medicul: ai cancer in gat sau plamani si ai sa vezi cum te lasi de fumat. Decizia e a ta. Succes.
:hug: maria cred ca o sa citesc mesajul tau de cite ori vreau sa fumez,poate asa reusesc :x multumesc
BY LAURETTA

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 16/04/2009 07:21

eu as adauga si alte argumente contra: ulcer, tromboze, accidente vasculare, complicatii cardio-vasculare....(stiu oameni care au murit din asta..- s-au lasat de fumat prea tarziu) :( :( cred ca daca ar avea de ales.. intre a trai alaturi de cei dragi si a fuma.. ar alege sa mai traiaca si n-ar pune toata viata o tigara in gura.. dar .. asta e..
fumatul e un rau ireversibil daca nu te opresti la timp..

cand ii aud pe unii ca nu se pot lasa.. .. efectiv ma enervez!
nu exista "nu pot"!!
astea sunt fitze, mofturi.. , aberatii

eu am fumat, m-am lasat. deci se poate 8)

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 16/04/2009 09:43

Ai multa dreptate, Cara.
Problema cea mai mare o au cei din jurul bolnavului pentru ca sufera vazandu-l asa si mult mai mult cand se vad impotenti ca nu pot ajuta cu nimic.
La asta ar trebui sa se gandeasca cei ce spun ca nu se pot lasa de fumat. La cat de mult ii iubesc pe cei din jur si sa se lase de fumat pentru ei, daca pentru el/ea nu are vointa....

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 16/04/2009 10:33

Am fost fumatoare timp de 16 ani. Atat de mare devenise dependenta incat ajungeam si la 2 pachete pe zi. Da, a trebuit sa ma impac cu gandul ca eram dependenta de nicotina si nu am constientizat acest lucru pana am hotarat sa renunt la fumat. Deja puteam vorbi de un reflex conditionat... Mi-am dat seama ca venise momentul sa spun: Liliana, ai facut-o si pe asta dar acum exagerezi! Doamne ajuta ca din august 2006 ma declar fosta fumatoare! Cum am procedat: am citit pe internet fel si fel de articole si istorisiri despre renuntatul la fumat. Am conchis ca cea mai rea situatie in care as fi putut ajunge era sevrajul nicotinic. Iar metoda tot de pe net am aflat-o si a functionat. In primul rand am identificat momentele in care actiona acel reflex conditionat - momentele in care imi aprindeam automat tigara: la cafea, in masina dupa ce faceam cumparaturile, cand aveam o discutie mai aprinsa, cand ma plictiseam...am constatat cu surprindere ca erau destule! Aceste momente le-am infruntat in mod constient! Cum? Nevoia de a fuma dureaza 3 minute: daca reusesti sa treci de cele 3 minute fara sa fumezi e un pas mare! Ce faceam in aceste 3 minute: inspiram profund si expiram de 10 - 15 ori si beam apa. Cat mai multa apa. Apoi o ora nu mai aveam pofta sa fumez. In primele trei zile a fost mai greu insa am constatat ca se rarise frecventa exercitiului de respiratie profunda... iar cand imi venea sa ma duc sa cumpar tigari imi spuneam: de ce vreau sa fac asta, doar eu nu fumez! Renuntatul la fumat este intr-adevar un exercitiu de vointa si constienta insa merita: este cel mai mare bine pe care si-l poate face un fumator. Dupa o saptamana am constatat ca mancarea avea alt gust, ma trezeam dimineata fara starile de oboseala date de prezenta nicotinei in organism si fara sa simt nevoia de cafea! La 4-5 saptamani tenul nu mai avea culoarea pamantie, nu mai spun de dispozitie! Anul trecut, in septembrie (la 2 ani dupa ce am renuntat la fumat si am si evitat mediile de fumatori), fiind racita, am fost trimisa sa fac o radiografie la plamani. Medicul radiolog mi-a spus ca nu sunt probleme la plamani insa ar trebui sa fumez mai putin!!! =)) Deh, da-i Doamne romanului gandul cel de pe urma...
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

AlexyaPui
Bucatar in devenire

Mesajde AlexyaPui » 16/04/2009 10:44

eu m am lasat de fumat la insitentele prietenului meu.. a fost greu, dar nu imposibil, deja dupa o saptamana te dezobisnuiesti si apoi daca vrei sa fumezi are un gust f aiurea.. iti impui si gata, reusesti :D
Experienta este cel mai prost invatator. Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea lectiile !

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 16/04/2009 10:44

inca cel putin 4 ani pana se va curata plamanul :P :paguba:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/04/2009 11:00

Adevar graita gura ta Liliana si eu am fumat cu muuuulti ani in urma. La fel ca si tine am procedat si eu , doar cu exercitiu de vointa. Nimic altceva. Nu medicamente ( asta inseamna bani aruncati dupa parerea mea ) , nu mers la medic pentru ajutor etc. A fost greu , asa cum ai subliniat, prima saptamana. Acuma , iuhoo ....cine e mai bucuroasa decat mine de pasul asta?
Cred ca asta este cel mai sigur fel de a renunta la fumat -vointa. !!!

Vreau sa te intreb ceva Nitu Ai incercat vreodata sa te asezi in fata oglinzii , asa cat esti de mare ,jos langa tine sa asezi o tigara ( sa stea in sus nu culcata) si apoi sa stai si sa te intrebi de multe ori , cum poate o tigara asa de mica sa invinga un om asa de mare ?
Cam ce raspuins crezi ca ai putea sa iti dai?
Capul sus si incearca , nu e greu decat prima saptamana si apoi gata , vine soare si pe strada ta :hug: :hug: :hug:

Înapoi la “Zona libera”