sport?!

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/02/2009 08:52

the m, uite, daca eu scriam tot ce am vrut sa va scriu de la un cap la altul, bateam recordul stabilit de tine la lungimea mesajului :wink: , dar, vezi? nu am fost egoista si competitiva si am fragmentat bunatate de roman, elaborand cate un mesaj pentru fiecare destinatar - iti dai seama ca la faza asta imi ramai dator- nu cu o cafea ca nu bei, nu cu zahar, ca pana la urma nu il vezi bun pt sanatatea universala... sa zicem cu o reteta bine elaborata si foarte sanatoasa- procedura e simpla: deschizi un subiect nou in una din sectiunile de pe forum si postezi reteta x, cu sau fara poze; sunt sigura ca stii n retete si trebuie sa ni le zici :wink:

se zicem, the m, ca suntem o multime finita de gospodine si de gospodari pe aici: unii ocupati, foarte multi talentati in arta culinara, altii antitalente culinare ( numai eu), altii timizi, alti ironici (eu), cativa cinici(maxim unu- tot eu), toti stresati ca traim in lumea in care traim, etc.
e destul ca unul singur dintre noi sa aprecieze detaliile , pe care le-ai oferit, si acel unu, exista: eu . iar daca ma gandesc mai bine, discutam de doi: mai e si amica mea care a renuntat dupa sfatul tau la traubenzucker si care speram sa aiba glicemie mai mica la urmatoarele analize. si ar trebui sa numaram si pe cei doi micuti din familia ei, si sotul care mancau volens-nolens totul cu traubenzucker. deci vezi? se aduna cei care au beneficiat intr-un fel de ce ai scris. daca restul omenirii ar considera balast toate detaliile nu ar mai conta.

despre cuba- in caz ca scriu amanunte aici sunt total in afara subiectului..-; daca deschid un alt subiect, in alta zona, trebuie sa dezvolt prea mult si probabil n-ar interesa pe prea multa lume- :? ; mai e varianta pm.

am sa ma mai gandesc la o varianta hibrida si o sa iti scriu una-alta de cuba- sper sa te ajute.

mda, initial am zis ca gasesc o varianta hibrida, dar revin si scriu tot aici cateva detalii:

1. Depinde ce varianta alegi si de unde pleci. Daca pleci din Ro, trebuie sa vezi ce ofera oficiile de turism- in general sunt oferte cu avion+cazare la hotel+mic dejun sau jumate pensiune sau all inclusive. In De sunt oferte tot de acest gen.

2. Cu viza se rezolva in aeroport in De- platesti si o ai, in Ro trebuie sa te interesezi (banuiesc ca e ceva asemanator).

3. La punctul 1 e posibil sa iei tzeapa 8) Adica: daca o sa fie un pretz relativ mic pentru 2 saptamani (ca mai putin nu se merita sa mergi) inseamna ca ori sunt temperaturi irespirabile, ori e sezonul uraganelor- poti sa verifici inainte de a discuta cu agentiile singur d.p.d.v. climateric perioada in care vrei sa pleci, ori e un hotel de trei stele cu conditii reale de juma de stea.

4. Pe de alta parte, pretul avionului o sa se roteasca in jurul sumei de 1100 euro. Cazarea in Cuba nu e chiar asa scumpa- cantareste foarte mult pretul biletului de avion. Daca iti faci singur calatoria, fara agentii, te poti uita dupa bilet de avion aici: http://en.momondo.com/Cheap_Flights.aspx
*ai sa vezi comparativ preturile toturor companiilor care ofera zboruri spre si dinspre Cuba
( dupa ce mi-am luat bilet de avion si cazare+mic-dejun printr-o companie nemtzeasca, am descoperit cu stupoare ca am dat cu 500 euro mai mult decat facea toata treaba- nu mai zic ca de micul-dejun bufet survolat insistent de muste nu am putut sa ma ating- iar daca ma atingeam probabil ca nu mai scriam acum :wink: )

5. Despre cazare :) Well, acuma depinde ce vrei sa faci in Cuba. Daca vrei sa faci plaja poti merge in Varadero- o statiune care ofera un confort comparabil cu cel de pe vremea lui ceausescu- si mancare ca pe atunci ca toata Cuba de altfel ( **sa te pregatesti sa slabesti 8) si sa cheltuiesti o gramada de bani pe putinul posibil de consumat pe care ai sa il gasesti in magazine ), in Varadero gasesti cazare si la hotel si la case particulare. Daca vrei sa vezi si sa intelegi mai bine viata cubanezilor de rand trebuie sa mergi in Havana. Aici recomand cazare la hotel (nu in case particulare).

In caz ca intr-adevar te decizi sa mergi si mai vrei detalii o sa ti le scriu in mesaj privat.

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 19/02/2009 03:05

themaster scrie:Nici eu nu pot merge pe ger, efectiv mai ales acum fiind slab, abia mai vorbesc daca merg 2 Km la -7 grade de ex.
Imi este incomod, frig la fatza cel putin, deci nu merge.
Trebuie ca si Cara sa am temperaturi pozitive ca sa fie lejera plimbarea.
Insa este f bine pentru cine poate, eu fac deocamdata sala si plimbari in aer liber daca am temperaturi pozitive dar si alea dulci.

Cara, cu legumele ai dreptate, si eu imi doresc gust insa deja nu mai sper :(, am prins o varza alba chiar in piata f dulce si buna dupa ce am gatit-o ca mancare, s-a nimerit, asa varza n-am mai mancat de 15 ani. Macar iau ce a ramas, sa fie natural daca se poate decat si fara gust si chimic.

Cu ce spune Yaffa sunt perfect deacord, toate punctele alea trebuiesc respectate, punctul 6 cu bauturile light mda, insa glucidele ce mai sunt sunt rele ptr diabetici intrucat si aromele si colorantii au glucide dar nesemnificative ptr cei sanatosi la un pahar sau o cutie.
Si ptr omul sanatos sunt daunatoare dar nu din cauza glucidelor ci din cauza chimicalelor ce le contine, pentru indulcitorii sintetici care sunt cancerigeni (aspartam, zaharina+ciclamat, Acesulfam-K si asa mai departe).

De scris am scris intrucat fara amanunte nu stii ce si cum.
Am crezut ca se doreste asta.
Insa nu mai scriu daca nu mai este cazul.
Tot ce mai spun este ca degeaba mananci echilibrat daca nu stii ce este in acel asa zis echilibrul care poate fi otrava cu mutra de echilibru.
In incheiere Yaffa, vrei sa-ti arat eu cum de la un speudoechilibru din asta ai putea avea (sau poate nu) glicemie de peste 155 la 2 ore de la o masa (cand normal trebuie sa fie sub 140), chiar cu tenta de urcare la 3 ore ?! Si uiti si de ascensor, cobori cu 2 statii inainte nu cu una de destinatie, zambesti mereu, nu e nici o problema, nu bei nici sucuri light, imparti si linguritza de sos in 7, nici asta nu e o problema. Dar nu e cazul, ca dupa aia sa vezi cum iti trece plictiseala rapid.

Cara, acum a venit randul meu sa aflu ceva de la voi intrucat si asa alte discutii nu mai duc pe tema sanatate si alimentatie daca lumea se plictiseste, m-ar tenta si pe mine o fuga in Cuba si vroiam sa-mi spui daca exista cazare la particulari, ce preturi sunt si asa mai departe.

Ma bucur nespus ca le stii pe toate, eu cred ca am fost destul e bine spus ....destul de politicoasa, as vrea sa-ti tii sarcasmelem pentru dumneata! Nu cred ca sunt singura care se incurca in randurile dumitale.
Pentru informatie doar asa ....sunt si eu medic!
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 19/02/2009 03:13

cara scrie:yafa, in principiu tot ceea ce spui se potriveste oamenilor cu sanatate buna si relativ buna. Sfaturile tale sunt foarte bune in spatiu romanesc si nu numai (stiu asta, pentru ca am trait acolo multi ani).

Aici, in Germania, nu se potriveste in toate cazurile povestea cu coboratul cu o statie inainte. Eu de exemplu, am ca alternativa la s-bahn (metrou-tren) doar masina proprie. Daca fac eroarea sa cobor din s-bahn cu o statie inainte, cobor la distanta de 6 km de casa si trebuie sa trec niste campuri si sa si urc cateva pante serioase ca sa ajung acasa. Daca stateam in alt oras (cum e de exemplu Frankfurt, in care am locuit o vreme), distantele dintre statii erau foarte mici sau mici- acolo s-bahnul opreste dupa alte criterii.
Daca e sa combin busuri- trebuie sa combin trei- pana la job si , crede-ma prefer 30 minute de s-bahn, decat o ora si 30 minute cu bus- care nici nu ma lasa aproape de destinatie.
In ce priveste liftul- :? in imobilele din zona in care stau sunt doar scari---e drept sunt maxim doua - etaje inaltute pus mansarda- deci vreau nu vreau- urc pe scari. Au fost momente in care mi-am dorit lift- cand am carat masina de spalat, sau frigiderul, sau altele..Dar asta e.

Cu pestele ma impac foarte bine, dar nu il pot manca foarte des, mai ales ca ce gasesc eu aici e incomparabil cu ce gaseam la mal de mare :( Nu vreau relatez iarasi cat de nemultumita sunt de pestele congelat- de cele mai multe ori fad, si de gama foarte restransa de peste proaspat din Germania:( Nu e posibil sa fiu nevoita sa merg la Strasbourg ca sa iau peste (pret de 235 km- numai dus).Cam asta e cu pestii ..

Draga Cara, te inteleg stiu si eu cum este, locuiesc intr-o tara care nu e departe de tine si stiu care e situatia cand trebuie sa schimbi tren, metrou.Am facut-o cat am fost studenta si o mai fac si acum, insa am preferat sa schimb tren si metrou decat sa iau masina. Nu spun ca nu sunt inconveniente, dar daca ai fi citit cu atentie am spus ca sunt mici sfaturi, daca se pot numi asa.Fiecare face cum crede si fiecare isi aranjeaza conditiile unei vieti mai mult sau mai putin sanatoase dupa situatia sa.Nu era litera de lege si nici nu ma umflu in pene ca stiu tot ca altii.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/02/2009 04:24

yafa, total de acord: masina sedentarizeaza :? nici nu va imaginati cat :cry: Tin minte ca parcam masina la 500 m de casa si mi se parea departe...chiar si la 300 m ma resimteam..
Am stat cam un an fara masina in tara asta in care transportul in comun merge bine (ca sa nu spun foarte bine). Nu va imaginati cat de greu a fost sa ma dezobisnuiesc..
Pe de alta parte.. e buna si masina pentru distante mari, pentru calatorii in care iti iei mult stuff.. La capitolul stuff am cam exagerat: mi-am luat si frigider de masina care face -13°C..
Mi-am luat suport de bicicleta - e destul de bun (daca nu calculezi timpul pe care mi-l ia sa-l montez si sa-l demontez pe/de pe masina...Mai e unul pe care il poti pune in partea din spate (dar ia totusi din vizibilitate...).

Asa, ca proiect, mi-ar placea sa merg cu bicicleta prin Belgia. E destul de plat relieful :blushing:
Daca mai aveti alte idei de posibile destinatii pentru plimbari cu bicicleta (in Europa), poate mai scrieti aici. :hug:

themaster
Incepator

Mesajde themaster » 20/02/2009 12:16

Si eu am atins si celelalte subiecte, a se citi in urma.
Yaffa ce sa spun, nu le stiu pe toate, cine spune asta minte, nimeni nu stie tot nici la 100 ani, nu am vrut sa supar pe nimeni aici si nici nu doresc asta.
Mai am f multe de invatat inca, chiar enorm de multe, cel putin pentru ceea ce vreau eu sa realizez.
Insa m-a apucat groaza de ceea ce vad in jurul meu, nu doresc sa mai vad asa ceva, de aia am incercat sa dau informatii cheie, care nu prea sunt date in general.
Oricum pacat de neintelegere, ma bucur ca esti medic, sper ca in domeniul tau sa ajuti cat mai multi oameni ce au nevoie de tine.

Acum cu sportul.
Problema este ca si eu am parintii in Germania, am stat acolo 1 an si ceva, nu mi-a placut deloc, stateam intr-un sat la 20 Km de oras, era exact cam cum spune Cara, distante f mari de parcurs, ca sa ajungi unde vroiai in oras, schimbai 2 Bus-uri, de ex ca sa ajung undeva in cealalta parte a orasului trebuia sa iau Bus-ul 40 minute pana in centrul, apoi de acolo alt Bus inca 20 minute pana in partea cealalta a orasului.
Deci era imposibil sa mergi pe jos asa distante, sigur ca statiile erau destul de apropiate, se putea face faza cu coborarea inainte cu o statie sau chiar doua ca sa mergi pe jos, insa nu se compara cu orasele mari unde sunt toate conditiile, unde poti face asta si daca ai o destinatie anume si trebuie musai sa o iei cu Bus-ul, ca daca nu ai era bine si in sat.
Se puteau face plimbari lungi din satul meu in celelalte destul de bine, mergeam 2 ore 10 Km mers alert chiar si pe un 3 grade cu plus desi mi-era cam incomod.
Totusi eu nu-s adeptul sportului exagerat, doar nu traiesc acum sa tot alerg sau sa fac bicicleta.
Vreau sa ma mai si relaxez la caldura jucand un joc bun pe calculator sau pilotand un helicopter profi radiocomandat (sunt si modelist) pe camp, sau multe altele.
Mi-a ajuns Germania, am revenit in RO in capitala, aici e casa mea, aici am 2 prieteni f buni cu care discutam n subiecte, aici am parc la 100 m de mine, piata, sala sport, cam tot, metrou, sanatate sa fie.

Cu Cuba m-am lamurit Cara, stiam oricum ca acolo este criza de alimente din cauza embargoului impus de SUA, dar nici asa sa dau groaza de bani pe ce prea nu este.
Mai bine aleg Africa la o adica daca m-as duce, insa singur mi-e cam greu, as sta minim o luna, nu se pune problema de mai putin. Avion am luat un calcul 1250 E ca atat este dus-intors pana in Accra (Ghana care e exact tara africana la ocean, de fapt Golful Guineii).
Dar oricum daca vreau informatii serioase, iti voi da un pm despre Cuba.

Ma bucur ca prietena ta a renuntat la Traubenzucker, macar nu am vb degeaba, ai dreptate conteaza ca si macar o persoana sa prezinte interes fata de informatiile date, mai ales ca problema chiar a existat la prietena ta.

In ceea ce privesc retetele, ale mele nu arata prea bine intrucat eu nu pun accent pe aspect ci pe efectele ce nu-s vizibile cu ochiul liber. Sunt preluate de ici de colo, insa le-am modificat un pic.
Si ca exemplu, placinta cu branza, e reteta ce se gaseste pe net dar fara zahar vanilat, fara zahar alb, fara zahar pudra alb pe deasupra, fara aluat normal.
Aluatul l-am facut din faina neagra 50 %, 50 % tarate de grau, branza de vaci degresata in care am pus ori zahar brun, ori am facut-o fara nimic, am mancat dupa aia cu miere de Tei pe deasupra intrucat nu poti baga mierea in branza si sa o bagi in cuptor.
Voi aveti ce sa-mi aratati :), ale voastre arata f bine, eu le preiau si le modific.
Modificarile duc la 2 scopuri:
1 - sa aiba cat mai multe ingrediente naturale
2 - Chit ca-s naturale, sa aiba Inidice glicemic mai mic ptr a evita ingrasarea si uzarea pancreasului.
La voi....ce sa spun, prima ar fi simplu de respectat, a doua nu prea are sens intrucat la o cantitate decenta nu conteaza IG-ul, mai ales daca se mananca din an in paste, asta ajuta la cei ce vor sa manance pe saturate, nicidecum voi nu sunteti un caz.
De ex ce am mancat azi la ora 21 (voi mureati instantaneu clar) :
300 g paiine neagra ecologica
290 g branza din aia de pus pe paiine cu Krauter din Germania, e la cutii de 175 g cu 20 % grasime si 3,1 % glucide, 218 Kcalorii.
170 g Nutella bio
(nu ma saturasem inca), peste zi am mancat salata de legume, carne slaba fripta, fructe, lapte deci mi-am luat portia de vitamine, minerale, proteine.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 20/02/2009 08:04

:o the m., din punctul meu de vedere, ceea ce ai mancat tu la ora 21 constituie un adevarat festin. Vorbesc serios! Branzica aia e foarte buna (eu nu am voie, dar o stiu ca mancam inainte), painea neagra e minunata iar nutela n-am mai mancat de un car de ani :( Nu ne subestima preferintele :wink:

(Daca va zic ce am mancat eu ieri .. va ingroziti. Si, apropos, seara m-am simtit rau. O felie de paine neagra(fara lactoza-sper-desi nu pot sa bag mana in foc, ca era din comert), un ness decofeinizat, apa, un ou fiert, doua aripi fierte.De fructe, legume, lactate fara lactoza, sosuri, etc nu ma pot atinge momentan pentru ma supara rau si stomacul. )

Toti admiram retetele aspectuoase, dar nu toti putem consuma produsele. Chiar daca stii retete foarte simple, fara aspect estetic, le poti scrie ca subiecte separate. Oricine de aici are dreptul sa deschida subiecte cu noi retete- nu este un privilegiu, e un drept al membrilor comunitatii, iar tu the m. esti ca si mine membru rc.

De sport nu m-am ocupat ieri, desi am aparatura necesara in casa. Azi vad ca a nins iar..Nu mai ninsese de alaltaieri. Poate aranjez o relocare in Alaska- macar sa stiu ca e normal sa ninga zilnic.

themaster
Incepator

Mesajde themaster » 21/02/2009 02:18

Da Cara, ti-am spus ca ptr mine mancarea este o placere nu doar o necesitate, sunt dependent de festine.
Azi de ex am facut afara ca dimineata am mancat o salata compusa din legume, ulei masline virgin, floarea soarelui nerafinat, piept pui gratar, branza de vaci degresata, oricum o salata barie de 1100-1200 kcalorii, dupamiaza am mancat peste la gratar si am baut si lapte, iar seara la 20 am avut o placinta facuta de mine azi formata din 400 g foi de placinta, 2,5-3 Kg mere rase Ionatane, 60 g zahar brun nerafinat, cu toate ca am pus putin zahar a fost delicioasa, am mancat-o TOATA in 10 minute ca mi-era o foame de muream deci..iti dai seama. Singura modificare pe care am facut-o a fost sa nu folosesc zahar alb si sa nu pun mult sau si pe deasupra placintei, n-am pus scortisoara ca si asa buna a iesit.
Eu si aruncatul bunatatilor pe geam....vai de mine.

Ce ai mancat tu e pericol american ! Nu-ti subestimez deloc preferintele, doar ca e danger, esti prea de tot. Era si normal sa-ti fie rau intrucat mai mult de 40 g glucide n-ai mancat pe ziua de ieri (paiinea neagra si oul), un om normal are nevoie de 150-200 g glucide pe zi luate din orice, legume, fructe, orez, cartofi fierti, paste fainoase, spaghete, paiine neagra (e de preferat fata de cea alba), nu neaparat din zaharoze (zahar deci dulciuri).
Te cam joci cu focul si doamne fereste te poate astepta o cetoacidoza de nu te vezi desi sper sa nu ajungi acolo, insa se intampla nu doar la diabetici ci si la subnutriti.
Corpul in acel caz nu are glucide suficiente deci nu are de unde sa-si creeze glucoza, la inceput isi epuizeaza in 48 ore rezervere de glicogen din ficat, rezerve care baga glucoza in sange, apoi...corpul tot vrea energie (mai ales la sportul pe care-l faci tu), incepe sa-ti transforme grasimile pe care nici pe alea nu prea le ai, dar si proteinele in glucoza. Descompunerea grasimii si proteinelor in glucoza insa fara a exista glucoza (culmea ptr a slabi sanatos grasimea se arde normal in prezenta glucozei), duce la descompunere incompleta din care rezulta acetona si inca 2 substante, asa ca apare cetoacidoza, apare cetonemie (corpi cetonici in sange), apoi daca avanseaza apare cetonuria adica corpi cetonici si in urina, apar deshidratari, de aici coma si tot asa.
Nu te mai juca ca te joci cu tine insati, creierul are la baza glucoza ca combustibil, nu e voie sa faci abuzuri, insa nici asa ce faci tu, ce-i aia 2 aripi de pui fierte care au 0 % glucide ?! Nu zic sa nu mananci normal si din astea ptr ca au proteine care-s f necesare corpului insa baga si tu un 150 g glucide per zi minim adunate din toate mesele cumva, ca apoi ti se vor descompune si tesuturile (proteinele) tot in scop de obtinere de glucoza daca nu-i bagi cat trebuie, mai ales ca grasmi de descompus nu mai ai oricum.
Faci sport, nu mananci, culmea culmilor !!!
Fa cum crezi, insa e prea de tot, nici eu ca bag cu tonele n-ar fi asa bine dar nici asa.
Glicemiile tale ar trebui sa fie mici mai ales cand ti-e rau in urma nemancarii, ar trebui, insa nu este neaparat sigur, in mod normal ar trebui, poti sa masori asa odata cu un glucometru cand ti-e rau dupa mesele alea mici de tot, sa vezi care e glicemia, daca e sub 60-65 e clar, daca nu e...nu stiu.

Sport n-am mai facut azi intrucat m-au durut genunchii de la alergare, de Luni o iau iar la sala, in aer liber e imposibil ptr mine intrucat ploua, bate vantul si pe asa vreme n-am nici o placere sa ma plimb.

Cu reteta, e simplu, de ex proba, voi face aceias placinta cu mere insa fara zahar in ea sa vad ce iese, retetele de placinte se cunosc, ras mere dupa dorinta cantitativ, hartie de copt pe tava sa nu mai avem ce freca dupa, pus 3 foi jos, pus merele rase amestecate cu sau fara zahar, sus pus 4-5 foi (ca sa fie si foi, altfel e mar gol), unse cu ulei de masline fiecare foaie in parte, mai ale cea de sus, bagat la cuptor 50 minute la foc mediu si gata treaba.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 21/02/2009 07:48

the m, n-o lua in tragic ca ma hranesc infinit mai bine ca saptamana trecuta (am avut un soi de viroza care nu mi-a permis sa mananc aproape nimic- nu dezvolt aici- dar a fost total neplacut.). Cu aripile alea fierte nu incercam sa zbor, :wink: doar imi testam stomacul.. Am reintrodus si alte alimente azi. O sa revin la alimentatia normala (adica cea de dinainte de viroza).

Ca alternativa la Africa, poti incerca Tenerife sau Fuerteventura. Ofera in mare procent ceea ce vrei. Mie mi-a placut mai mult Fuerte, dar cred ca pentru tine e mult mai ok Tenerife (e mai turistica).

themaster
Incepator

Mesajde themaster » 21/02/2009 11:06

Daca revii la alimentatia normala este f bine, asa si trebuie mai ales dupa o viroza care te-a cam slabit un pic.
Mananca normal cat si ce stii tu ca ai voie, fa miscare si sa ai un tonus bun, asta este cheia unei vieti sanatoase.

Careva face pe aici si sport la sala ? Cine face alergari de exemplu pe banda sau chiar in aer liber ? Cati km in cat timp ii faceti si cate zile pe saptamana ?

In legatura cu calatoria o sa vad ce si cum, insa singur nu prea ma incumet sa plec pe undeva, am zis asa din gura doar ca m-as duce fara a lua in calcul ca real nu merge asa oricare ar fi destinatia, cel putin pentru mine nu merge, altii se pot duce de unii singuri si nu au nici o treaba.

seniorita
Incepator

Mesajde seniorita » 29/03/2009 09:18

Eu fac exercitii zilnic si astfel imi permit sa mananc orice fara probleme :roll:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”