Somon cu sos de piper

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lulu13
Incepator

Somon cu sos de piper

Mesajde lulu13 » 12/11/2017 05:52

4 rondele de somon
condimente pentru peste
sare
SOS:
1 lingura boabe de piper rosu
150 ml vin alb
1 lingura coniac
200 ml smantana lichida de cocos sau soia din comert
1 lingurita mustar de Dijon cu boabe
sare
GARNITURA:
200 g mix seminte de: grau, orz, ovaz si soia sau cus-cus
1 lingura cu menta uscata
250 ml apa
1 lingurita sare
2 linguri ulei de masline
6 cartofi
1 crenguta de rozmarin
Pestele curatat, spalat, condimentat, se pune in vasul cu aburi, iar in al doilea vas, se pun cartofii curatati, taiati jumatati, condimentati cu sare si piper, deasupra crenguta de rozmarin, in al treilea vas se pune apa, se acopera si se lasa pe foc 45 min.
Pentru garnitura se pun semintele intr-un bol, se adauga apa clocotita cu sare, se lasa 5min acoperit vasul, apoi se amesteca cu ulei de masline, menta si se lasa deoparte.
Pentru sos, se pune intr-un vas pe foc vinul, cand incepe sa clocoteasca, se adauga coniacul, se lasa la fiert 10 min, pana scade la jumatate, se da vasul deoparte si se adauga incet, amestecand continuu cu telul smantana, se pune din nou pe foc si se amesteca pana se ingroasa, iar la final se adauga mustarul si piperul, apoi se opreste focul.
Se serveste pe farfurie amestecul de seminte intr-un inel de prezentare, alaturi pestele, iar deasupra sos.
Sau se mai poate servi, pe farfurie pestele, alaturi cartofi, iar deasupra sos.
Pofta buna!
Participand pentru prima data la acest concurs, mi-am permis sa aleg asa cu spune in regulament, ce doreste fiecare, iar eu si familia mea, cum suntem mari consumatori de peste, am ales o delicioasa mancare cu peste, iar sosul are un gust de exceptie
Trebuia poate ca reteta sa fie tot de post, dar avand in vedere ca in timpul postului sunt zile in care se mananca peste, am zis ca merge, mai ales ca aici in afara de peste toate ingredientele sunt de post, iar gustul este waw!!
Fişiere ataşate
dscf0171-copy.jpg
dscf0171-copy.jpg (180.69 KiB) Vizualizat de 104 ori
dscf0172-copy.jpg
dscf0172-copy.jpg (224 KiB) Vizualizat de 104 ori
dscf0166-copy.jpg
dscf0166-copy.jpg (166.13 KiB) Vizualizat de 104 ori
dscf0182-copy.jpg
dscf0182-copy.jpg (202.34 KiB) Vizualizat de 104 ori
dscf0178-copy.jpg
dscf0178-copy.jpg (185.18 KiB) Vizualizat de 104 ori
Lubita