Slabesc mancand

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Slabesc mancand

Mesajde Leila » 20/02/2007 10:39

Buna Maria, va multumesc de grija pe care mi-o purtati :) Eu zic ca imi merge relativ bine .Am inceput asa zisul regim in data de 14 Feb.07 si am reusit sa dau jos 2 kg :D . Stiu ca unii vor fi dezamagiti de acest ritm greoi de slabire dar eu consider ca daca slabesti in timp , cu putina grija si miscare nu mai depui. Am mai tinut acest regim si a dat rezultate si vreo 3 ani m-am mentinut la aceeasi greutate in ciuda faptului ca am probleme cu glanda tiroida. Cine motiveaza ca se ingrasa din cauza tiroidei are in mica parte dreptate,dar acele persoane se ascund in spatele bolii si nu vor sa renunte la mancat. Asa am fost si eu dar mi-am demonstrat ca sunt mai puternica decat boala si pot sa slabesc fara un efort prea mare. M-am ingrasat datorita faptului ca am renuntat la unele principii si am dat vina pe boala. Acum lupt sa repar ceea ce am stricat cu manutele mele :D

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 20/02/2007 10:55

Ma bucur pentru tine si te felicit pentru hotararea luata. Ai dreptate, nu trebuie sa slabesti repede, ci putin cate putin, dar constant. Cu o dieta adecvata si miscare vei reusi cu siguranta sa iti ajungi telul propus.

Imi pare rau ca ai probleme de sanatate, dar ma bucur ca esti o luptatoare si o optimista. =D>

Suntem alaturi de tine cand ai nevoie de ceva sfaturi, ca mai mult virtual nu stiu daca se poate, si tine-ne la curent cum iti merge. Mult succes in continuare. :flower: :hug:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Speranta moare ultima!

Mesajde Leila » 20/02/2007 11:08

E adevarat ca am probleme de sanatate dar consider ca nimeni nu ar trebui sa se lase prada bolii si atunci pe jumatate suntem vindecati. Eu consider ca trebuie sa sti sa coexisti cu boala pe care o ai,aici e farmecul vietii,si trebuie sa stii ca fiecare zi din viata ta e o binecuvantare. Eu am reusit sa accept si aceasta boala,sa convietuiesc cu ea,deci in concluzie ma consider un om sanatos :D
Depinde care parte a paharului o priveste omul ! te pup si mersi de incurajari .
Am sa va tin la curent cu kilogramele :D

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 08/03/2007 06:52

Leila ai zis ca ne tii la curent ....Ce ai mai facut?Ai mai tinut dieta?Cate kg ai dat?
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 08/03/2007 08:55

doareu23 scrie:Leila ai zis ca ne tii la curent ....Ce ai mai facut?Ai mai tinut dieta?Cate kg ai dat?

Da am dat 4 kg , m-am tinut de cuvant vezi grup de sustinere 2 :D
Si merg mai departe in continuare :)
prima saptamana a fost mai greu :lol: pan m-am obisnuit sa nu mai mananc dupa 18.
In schimb am baut apa sa imi alin senzatia de foame :P
Am inceput sa iau si minerale :D
Am sa revin la subiect doar o data pe luna ,tot atunci ma si cantaresc (e mai placut cand vezi ca ai dat mai multe kg si in plus nici nu ma stresez zilnic cu cantarul am depasit aceasta faza ).
:flower: :peace: :peace:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 08/03/2007 11:07

Anorexia, mania slabitului a inceput sa faca victime in Romania si tinde sa devina un fenomen. Incercarile unei femei de a fi slaba si frumoasa se pot transforma intr-o obsesie mortala.

Mai mult puteti citi in ziarul Evenimentul Zilei din 9 martie.

http://evz.ro/article.php?artid=295388

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 09/03/2007 12:42

Draga soothe
Iti multumim de grija care o porti dar eu cred ca a slabi si a ajunge la o greutate normala(In cazul in care esti supraponderal !) este o necesitate din pct. de vedere al sanatatii,chiar si medicul indica regimul ptr a scadea in greutate . Cate afectiuni s-ar putea evita daca am manca echilibrat , nu ?
Iar faptul ca cineva consuma minerale nu inseamna ca duce la extrema un regim,consider ca aceea persoana stie ca din alimente nu asimileaza suta la suta aceste minerale ,si dupa o anumita varsta ar fi bine ca toate femeile sa consume minerale,nu povestim pe indelete de ce ptr. ca ne-ar lua o zi intreaga.
Cred ca cine se incadreaza in limitele valorilor normale ale IP-ului nu trebuie sa-si faca griji,dar cine nu se incadreaza ar trebui sa-si reduca din portia de mancare,sa manance regulat si sanatos.....Nici eu nu sunt adepta regimurilor stricte, privam organismul de o serie de elemente necesare ptr buna f-tionare.

Nu trebuie sa judecam la gramada persoanele doritoare sa slabeasca,
nu este ptr. toata lumea "o manie" poate este chiar o necesitate de exemplu ca si in cazul meu.

Cu mult respect Leila

Înapoi la “Cure de slabire”