Salata de vinete

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

vlad
RC Designer
RC Designer

Salata de vinete

Mesajde vlad » 31/07/2009 02:40

Buna tuturor,
Salata de vinete este una dintre cele mai bune salate din lume si eu o prefer intre toate salatele. De o vreme dupa ce mananc mi se irita gingiile. Este a 3-a oara cand mi se intampla. Ce trebuie sa fac? Este o reactie alergica?

Vlad

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 31/07/2009 05:04

Nu cred ca este o reactie alergica.
Normal, dupa ce se coc vinetele, le toci un pic, le pui un praf de sare si le lasi pe o suprafata plana, inclinata, sa se scurga tot sucul pe care il produc. Apoi le gatesti normal.
Acest suc produce amareala si lasa un gust neplacut, chiar asa cum spui tu, usoare intepaturi.

In general vinetele se oxideaxa. De aceea la prepararea lor nu se folosesc obiecte metalice, iar cand vrei sa le gatesti crude, le lasi o jumatatre de ora , taiate bucati, intr-o solutie de apa cu sare.
Ele nu se sareaza, dar sarea scoate acest lichid amar. Vei observa ca se schimba culoarea apei.

Acest procedeu nu schimba nici gustul si nici valoarea vinetelor.

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 18/01/2010 09:53

cum a zis si maria e de la vinete.
un alt remediu simplu si la indemana e dupa ce mananci sa bei putin iaurt amestecat cu apa si sare(ayran iartul de la turci).
e testat chiar de mine ca si eu am aceeleasi simptome si beau putin iaurt.

happyastrid
Incepator

rezolvarea problemei

Mesajde happyastrid » 10/12/2010 12:08

Dar, si mai simplu rezolvi problema daca le faci dupa reteta turceasca, cu iaurt in loc de maioneza (si cu putin usturoi, nu ceapa). Sunt minunate, sunt mai usoare plus ca nici nu se mai irita gingiile, iti spuin din proprie experienta

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/12/2010 08:21

Vlad incearca reteta de babaganoush, sunt vinete facute altfel, cum zicea cineva mai sus cu iaurt in loc de maioneza, sunt absolut delicioase! :)

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”