Sa invatam sa facem economii la bani--O lectie de viata!!!!

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 24/06/2006 01:12

Anca se pare ca ti-ai gasit o slujba pe linga pensie si te descurci
daca am inteles eu bine :)
oricum in tara noastra de cacao cu conducatorii nostri de cacao
e destul de greu sa traiesti decent fara300 euro de persoana pe luna
si asta sa nu fii bolnav sa te duci la doctori :x
poti sa cumperi haine mai ieftine si sa le arunci cind se rup
daca te duci in tirguri sau angrouri iti iei imitatii destul de bune
asta daca nu preferi hainele de firma care sint scumpe si la fel de proaste
ca si alea din tirg (in Romania )
mor cind aud "de firma"si cind te uiti pe eticheta e made in China
hai ca am aberat destul :peace: :)
Zuli
inteleptul nu spune ce stie ,iar prostul nu stie ce spune

anca64
Incepator

Mesajde anca64 » 24/06/2006 03:19

Da Zuli,am o slujba daca se poate spune asa, tin contabilitate la o firma ,la domiciliu,dar plata e asa cum e........,iar la cap. garderoba prefer metoda mea de a face unele retusuri,decat haine second,iar in ce priveste firmele de lux,evident nu-mi pot permite,dar la preturi accesibile cat de cat buzunarului meu,imi iau haine de calitate,pentru ca le pot folosi o perioada mai indelungata,si facand unele retusuri le pot aduce chiar in pas cu moda!!!!!!! si vreau sa-ti spun ca venitul este de cel mult 200 euro/membru de fam. :hug: :hug: :hug: :hug:
Maiestria gospodinei da aspectul,ingredientele dau gustul,rezultatul un preparat delicios!!!!!

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 24/06/2006 09:58

Anca nu m-am referit la hainele second pentru ca noi nu folosim decit
lucruri noi ,nu purtate de altii.
eu iti spuneam ca in Bucuresti este de ex.Europa,Dragonul Rosu
Aleea cu Castani,piata Big Berceni etc.locuri unde poti cumpara haine
pe care sa le porti fara sa faci alergii ,la preturi rezonabile
cei din Bucuresti stiu.
daca aveti 200 euro/persoana e bine ,gindestete citi oameni nu au nici bani de piine presupun ca la asociatia unde faci contabilitate vezi
destule cazuri sociale
la piata e bine sa mergi spre seara cind comerciantii (taranii )vor sa plece acasa
si poti cumpara marfa buna la pret si mai bun
eu de obicei fac asta cind cumpar fructe pentru gem,dulceta
Zuli

anca64
Incepator

Mesajde anca64 » 25/06/2006 06:10

Zuli,desi suntem de varste foarte apropiate,am impresia ca ai inteles gresit mesajul meu!!!!pana am ajuns la acest venit care il am acum,am strabatut un sfert de secol de munca,am intampinat numeroase greutati si deci nu mi-a fost deloc usor!!!!mesajul meu e adresat mai mult generatiei tinere,acum cand vedem din ce in ce mai des,asa zisele fete-femei de bani gata,(nu ma refer la vip-uri),<realizate>peste noapte si care nu stiu efectiv ce inseamna sa castigi un ban cu sudoarea palmelor,muncind din greu,rabdand,renuntand la multe din placerile vietii,ca apoi sa stii sa pretuiesti banul:total de acord cu tine in privinta celor care nu au nimic,nici bani de o paine,dar ideea mea este ca daca nu iti e rusine de munca poti castiga si acei putini bani pentru o paine si cand ii ai stii sa-i dramaluiesti.si inca ceva,eu personal nu ma ghidez pe principiul vanarii de preturi mai mici ,mersul la piata seara,cand dupa o zi de munca ar trebui sa te odihnesti,mai bine mai putin si bun,personal boala nu-mi permite acest maraton prin supermarketuri,la vanatoare de reduceri de preturi.prefer sa fac economie acolo unde se poate,dar tot cu munca,prin metodele mele,pentru a-mi putea permite un strict necesar de calitate,si intr-o gospodarie sunt multe lucruri care pur si simplu nu merita aruncate doar din comoditate,sau pentru ca avem bani si ne putem permite sa jonglam cu ei,doar pentru a creea impresia unui trai pe vatrai,vezi doamne suntem cucoane!!!!!!!!!!
Maiestria gospodinei da aspectul,ingredientele dau gustul,rezultatul un preparat delicios!!!!!

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 25/06/2006 08:48

OK Anca nu te ambala a fost doar o dicutie nu te critic . :peace:
tinerii eu ii admir foarte mult si imi place stilul lor
de viata cind nu mai accepta orice compromis ,stiu ce vor de la
viata si se adapteaza foarte usor fara sa mai astepte sa le
asigure statul ceva =D>
iar fetele gen Monica &Columbeanu iar sint de admirat pentru ca pot
sa obtina ce vor de la viata si nu sint doar pentru o noapte,
adica de unica folosinta :wink:
Zuli

anca64
Incepator

Mesajde anca64 » 25/06/2006 09:15

stiu Zuli,este doar o discutie,nu ma ambalez deloc,fiecare cu conceptul si ideile sale despre viata,dreptul la exprimare este liber pentru fiecare,dar am si eu o curiozitate daca nu te superi:daca ai avea o fiica,ti-ai dori pentru ea sa se casatoreasca cu un bosorog doar pentru banii lui?????????????????????inseamna ca pentru tine in viata conteaza doar banii,indiferent de felul cum ii castigi,cate au fost in viata lui columbeanu inaintea lui monica?????????????? :o :o :o :o :o :o

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 25/06/2006 09:39

sa nu amestecam lucrurile..
exista desigur cazuri fericite(copii cu masini personale de la varste la care nici macar nu pot conduce, parinti imbogatiti peste noapte, oameni care se joaca cu banii ,-ii vedem mereu la tv, media focalizeaza pe ei ..)
DAR:
multi, prea multi oameni in ro traiesc la limta saraciei. e o realitate verificabila in toate zonele tarii. fapt e ca veniturile din ro sunt mult depasite de costurile unui trai decent. e un mare dezechilibru. din pacate exista si copii care nu au ce sa manance de la o zi la alta, nu au bani de bilet sa ajunga la scoala, de pachet nu mai discut(am avut in clasa terminala la care eram diriginta cazuri de tbc, de exemplu un copil foarte inteligent, insa foarte prost hranit; iar la multe clase erau cazuri sociale pe care le descopeream foarte simplu: copiilor li se facea rau aparent din senin in jurul pranzului). concluzia e ca sanatatea multor oameni se degradeaza ori datorita proastei alimentatii, ori datorita stresului, ori datorita ambelor..si apoi incepe stresul tratamentelor permanente cu medicamente la preturi exorbitante ..care nu se gasesc niciodata pe lista medicamentelor compensate. e greu sa muncesti fara sa castigi macar cat sa-ti poti intretine familia, sa le poti oferi macar o masa buna pe zi..
nu e vorba ca nu stim sa "ne chivernism". NU AVEM CE SA CHIVERNISIM/CALCULAM/ECONOMISIM. tineri sau batrani nu avem cum sa traim din salariile sau pensiile din romania. sa-mi explice si mie cineva ce fel trebuie sa imparta banii un om care are un venit lunar de 5.000.000 lei vechi ca sa se poate hrani, sa achite la zi darile(intretinere, lumina, tel, si sa creasca si un copil. ce sa faca daca are si o chirie de platit? dar un pensionar bolnav? cum sa supravietuiasca el cu 4 milioane lei vechi?????

de multe ori ma gandesc ca noi postam pe site-ul asta retete apetisante...si sunt multi oameni care le vad conjunctural si care n-au posibilitate sa le prepare..si simt un sentiment de vina pentru cei care au in cazuri fericite ca singura alternativa doua oua prajite si o cafea/zi.

:(

daca vreti un jurnal personal al modului in care un profesor cu vechime de 8-9 ani(care munceste foarte serios) nu poate sa "chiverniseasca" venitul sau lunar in romania(nu poate sa economiseasca nimic, ba chiar nu se poate intretine pe sine), va stau la dispozitie. am o experienta serioasa, v-o pot impartasi in detaliu. va pot povesti cat de frustrant este sa-ti vezi parintii pensionari in imposibilitatea de a se opera sau de a-si procura tratamentele necesare(dupa ce au muncit cinstit o viatza). pot sa va spun ca in situatii de genul asta uiti sa mananci zile in sir si "tragi tare" pentru ca sa poti cumpara un sigur medicament..aparent salvator(din 4-5 prescrise).

eu zic sa lasam

anca64
Incepator

Mesajde anca64 » 25/06/2006 11:48

buna Cara,ai perfecta dreptate,sunt de acord cu tine,se vede ca intr-adevar tu stii ce inseamna greutatile vietii, se poate discuta la infinit pe aceasta tema,si fiecare cu opinia lui.eu ma opresc aici,nu are rost sa mai continui,dar as vrea sa aflu cat mai multe pareri,sfaturi,sa mai invat si eu de la altii,nici o parere exprimata aici nu trebuie sa ne supere.cine vrea citeste si trage concluziile personale,deci nu e cu suparare :hug: :hug: :hug: :love: :love: :love: :flower: :flower: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 25/06/2006 08:23

:flower: nu cred ca cineva se poate supara pe altcineva pentru ca gandeste altfel o anumita problema :hug:

nu stiu prea multe despre fetele pe care le-ati adus in discutie si cred ca e o pierdere de vreme sa caut date pe net. am vazut in treacat la tv in ro, in febr., un cuplu cam bizar format din un tip cu bani(statura medie) si ..o dra inalta, draguta si foarte tanara in raport cu partenerul. se cununau ..sau nu stiu..; nu cred ca e un caz izolat ..astfel de mariaje se fac de cand lumea..ca solutii la existente precare

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 26/06/2006 11:01

Draga Anca nu sint fan Monica dar a fost un exemplu cunoscut
si sincer nu vad ce este atit de groaznic in relatia lor :?
o respecta ,o iubeste ,o ajuta cit poate (si poate nu?) o protejeaza
o plimba ,nu o face geloasa ,nu pleaca far ea ,mi se pare ok daca ar fi fata mea nu as fi suparata =D>
cind se vorbeste despre virsta ce ne deranjeaza? ca va muri el cind ea
va fi tinara ? se poate intimpla sa moara ea prima nu avem programare
sau poate nu ne place parul alb (un tinar poate albi de la o virsta frageda)
sau poate e prea scund fata de ea dar nu trebuie sa ne deranjeze pe noi
nu e treaba noastra mai sint si altii
sau sa imi fie cu iertare gindim pervers "ce ii mai face asta la virsta lui "
dar e treaba lor ce fac si cum daca e tinar nu garanteaza nimeni nopti
fiebinti in dormitor
eu stiu ca fecioarele (zodia ta) sint foarte tolerante cu cei din jur,flacaul
meu care are 20 de ani si e fecioara ma ajuta prin dicutiile pe care le am cu el sa ramin deschisa si toleranta cu cei din jur si nu ma simt rupta de tinerete ,dragostea sotului si bucuria de a trai fiecare zi. :wink:
daca asta inseamna ca sint de condamnat si va oripileaza ,asta sint :)
oricum nu asta e subiectul aici ,din acest motiv nu mai continui cu discutia asta iar la economisit nu sint o maestra :)
Zuli

Înapoi la “Zona libera”