Retete pentru copii

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Retete pentru copii

Mesajde soothe » 23/03/2007 05:16

Din experienta mea de tata am observat, indiferent de ce spun cartile de medicina alopata sau alternativ- complementara, ca mancarea este (ce platitudini spun!) foarte importanta pentru cei mici. Sau, altfel spus, la ei se cunoaste mai repede daca mananca ceva "nesanatos" si reactioneaza corespunzator daca mancarea este buna (buna nu inseaman neparat gustoasa.. sau sa ne placa si noua).

Dietoterapia pediatrica orientala (parte din TCM) este un foarte important instrument pentru dezvoltarea copilului si pentru vindecarea anumitor dezechilibre care pot apare in copilarie.

Va propun asadar ca subiect de discutie retetete pentru cei mici. Am sa incep cu cateva retete pentru enuresis (udarea patului de catre copii mai marisori) dintr-un articol pe care l-am publicat acum cateva zile. Restul informatiilor despre enuresis le puteti gasi in articolul cu pricina.

Remedii de dietoterapie pentru enuresis

A. Pudra de curmale rosii chinezesti, susan negru si nuci

Ingrediente: 5 curmale rosii chinezesti; o lingura de susan negru; miezul de la trei nuci;

Nota! Cine nu gaseste curmale rosii si susan negru poate folosi curmale obisnuite (fara samburi, fireste) si susan alb. Efectul nu este cel optim insa este mai mult decat deloc.
Se mojareaza ingredientele sau se rasnesc in rasnita de cafea (se prefera mojarul). Se administreaza copilului inainte de culcare, de regula intreaga doza. Nu se bea apa nici inainte nici dupa administrare. Tratamentul se continua 7-10 zile.

Nota!

B. Oua fierte in ceai

Ingrediente: 1 lingura de frunze de ceai (negru sau verde); 10 oua; ½ lingurita de sare; sos de soia;

Ouale spalate in prealabil si frecate cu sare se pun la fiert cu frunzele de ceai in apa rece. Cand dau in fiert reduceti focul si fierbeti 8 minute. Trageti de pe foc si luati ouale rand pe rand cu o lingura si asezati-le pe o farfurie. Se pastreaza intreaga cantitate de ceai. Fiecare ou in parte se ciocaneste cu o lingurita incat sa se crape coaja binisor (nu prea marunt);
Se pun oale inapoi in ceai, se dauga 1/2 lingurita de sare si se mai fierb 10-15 minute. Se servesc curatate de coaja, calde, taiate in sferturi, cu putin sos de soia. Se administreaza 1-2 oua zilnic, functie de varsta copilului, in prima parte a zilei, timp de 7 zile. Cantitatile ramase se pot pastra la frigider.

C. "Pate de ficat" cu sortisoara

Ingrediente: 2-3 ficatei de pasare; 1 lingurita de praf de scortisoara; sare dupa gust;

Se fierb ficateii timp de 10 minute in apa cu sare. Se lasa sa se racoreasca, apoi se freaca cu scortisoara intr-un pate. Se serveste zilnic timp de 7 zile.

Multa sanatate!

Fragment din http://soothe.ca/articole/articol_17_enuresis.htm
Fişiere ataşate
enuresis3.jpg
enuresis3.jpg (7.96 KiB) Vizualizat de 13490 ori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 28/03/2007 10:18

multumim soothe! !!
eu as avea nevoie de ceva leacuri contra parazitilor intestinali; am incercat sa dau la fetita ulei de dovleac (presat la rece) dar nu vrea da-l bea; in afara de medicamente si usturoi pe aici doctorii nu au alte leacuri... :shock:
multumesc, Thea

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 28/03/2007 03:37

thea scrie:multumim soothe! !!
eu as avea nevoie de ceva leacuri contra parazitilor intestinali; am incercat sa dau la fetita ulei de dovleac (presat la rece) dar nu vrea da-l bea; in afara de medicamente si usturoi pe aici doctorii nu au alte leacuri... :shock:
multumesc, Thea

ce fel de paraziti intestinali? pe acolo unde? In Ro? ce analize ti-au facut?

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 28/03/2007 07:05

Analiza fetitei:copro, a iesit ca ar avea chisturi de giardia :cry:
in romania
cred ca suntem acum toti cei din casa infestati, nu-i asa?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 28/03/2007 11:11

thea scrie:Analiza fetitei:copro, a iesit ca ar avea chisturi de giardia :cry:
in romania
cred ca suntem acum toti cei din casa infestati, nu-i asa?

imi cer scuze ca intervin , dar as vrea sa stiu mai exact ce tratament ai dat fetitei si cat timp? Si inca un lucru important ce varsta are ?

S-a renuntat la tratarea intregii familii daca o persoana are giardia. Im masura de 90% din populatie este purtatoare de giardia dar nu la toata lumea se manifesta simptomele infestarii. Se trateaza doar in cazul in care apar unele simptome deranjante. De ce ? Ptr. ca toate medicamentele helmintice sunt toxice ptr. ficat si nu e prea bine sa repeti des acest tratament .

Noi recomandam urmatoarea schema de tratament :

1.Ampicilina timp de 5 zile ca sa dezinflamam vezica biliara unde e cantonata de obicei acest tip de parazit

2.Zenthel(Albendazol DCI) V flacoane - 1 flacon / seara

3.Furazolidon dupa cele 5 zile de Zenthel timp de 7 zile care are si el efect vermifug si in acest caz dupa ce parazitii sunt bombardati :wink: de zenthel furazolidonul face sa se elimine si chisturile de giardia ramase .

desigur acest tratament este ajustat infunctie de varsta pacientului.

Sau o alta varianta ar fi tratamentul cu gelule de usturoi dar pe perioada mai lunga si semintele de dovleac .

:pup: :flower:

PS. O hemoleucograma completa ai facut cumva fetitei ? Ar fi bine de stiut care e valoarea eosinofiliei ?

:pup:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 29/03/2007 09:54

vai Leila draga :o :o :o
pai nici macar medicul de familie nu mi-a explicat atatea....
are 4 ani si 9 luni; prin ianuarie i-am dat un preparat pe baza de plante: HELMIFLORES; l-am cumparat de la magazin naturist;
Ieri am inceput un tratament cu usturoi si in fiecare dimineata pe nemancate ii dau seminte de dovleac crude; deocamdata le mananca cu placere, dar nu stiu cat timp pot sa-i dau usturoiul(sub forma de mujdei langa peste sau carnita la gratar) si semintele....
multumesc, thea
o sa-i refac analizele...

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 29/03/2007 11:16

thea scrie:vai Leila draga :o :o :o
are 4 ani si 9 luni; prin ianuarie i-am dat un preparat pe baza de plante: HELMIFLORES; l-am cumparat de la magazin naturist;
Ieri am inceput un tratament cu usturoi si in fiecare dimineata pe nemancate ii dau seminte de dovleac crude; deocamdata le mananca cu placere, dar nu stiu cat timp pot sa-i dau usturoiul(sub forma de mujdei langa peste sau carnita la gratar) si semintele....
multumesc, thea

Mai bine cumpara tot de la magazin naturis gelule de usturoi si poti sa ii dai 2gelule/zi si de preferat ar fi ca semintele de dovleac sa ii dai seara nu mai mult de 10 buc .pe o durata mai indelungata.

Acum ca stiu si varsta, ei daca doresti iti spun si ce tratament alopat sa ii institui (ma refer la doze ) pe mesaj privat :pup:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 30/03/2007 09:36

Leila scrie:
thea scrie:vai Leila draga :o :o :o
multumesc, thea

Mai bine cumpara tot de la magazin naturis gelule de usturoi si poti sa ii dai 2gelule/zi si de preferat ar fi ca semintele de dovleac sa ii dai seara nu mai mult de 10 buc .pe o durata mai inde
Acum ca stiu si varsta, ei daca doresti iti spun si ce tratament alopat sa ii institui (ma refer la doze ) pe mesaj privat :pup:

multumesc Leila, o sa caut si gelule de usturoi; eu i-am dat seminte de dovleac dimineata... of of ; o sa-i mai fac analizele copro inca o data; deca eu o tratez si ea merge la gradi si poate careva copilas de acolo este infestat ea se poate reinfesta, nu-i asa?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 30/03/2007 01:38

Pe calea aerului giardia nu se transmite. Se poate infesta si de la apa de la robinet chiar daca nu o bea ! Se spala vesela , tacamurile cu apa.
Trebuie sa se spele pe manute de cate ori mananca , dar stai linistita nu e sfarsit de lume , dupa cum am mai amintit toti suntem purtatori ai acestor paraziti. Se poate trata :pup:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”