Referitor la slabit

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

christeli
Bucatar in devenire

Referitor la slabit

Mesajde christeli » 09/06/2008 12:26

Dragelor, dragilor, am o dilema si sper sa ma puteti ajuta...Se tot spune ca ciorba de varza slabeste...Sa fie adevarat? As dori sa mai aud oarece pareri si de la voi. O zi cat mai buna! :hug:
Christeli

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 09/06/2008 12:43

Slabeste , intrebarea e cand ai sa incerci sa introduci si alte alimente va fi greu pentru ca se va depune tot ce ai slabit.
Singura dieta pentru mine care a functiont, daca ii pot spune dieta, de fapt e un mod de viata mai sanatos este:
1.mesele la ore fixe
2.nu mai mancam nimic dupa 6 seara
3.doi litri de apa pe zi
si sport, am slabit incet dar sigur si de un an si ceva ma mentin perfect.Mananc aproape orice, mai putin prajeli , dar din alimentatia mea nu sunt excluse dulciurile, deci le mananc dar cu masura.

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 09/06/2008 12:45

Da, dar dupa cate stiu eu, este o anumita reteta de ciorba de varza.Si in paralel, cu mancatul ciorbei de varza sunt si alte chestii pe zile cu ce ai voie sa mananci. deci nu-i chiar asa simplu, dar poate mai sunt si alte pareri. :lol: :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

lorelay_81
Incepator

Mesajde lorelay_81 » 09/06/2008 12:53

Nu e VARZA care te ajuta sa slabesti, dar lichidul pe care il contine ciorba...si oricum varza fiarta :mrgreen: :mrgreen: e mai indicat sa consumi lichide cam 2 litri pe zi, iti elimina toxinele si ca urmare o sa ai o piele mai sanatoasa, mai luminoasa etc...aaaaaaa si sa nu uit elimina pe cat posibil sarea din alimentatie ( dar sa fi atenta la tensiune, daca o ai prea mica, uita de sfatul asta)
Eu am slabit inntr-o saptamana 2 kg,:peace::peace: eliminand sarea si nu renuntand la nimic altceva :)...eheheh prova costumului de plaja cere sacrificii :badday:

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/06/2008 12:54

Meli, Micul, multzam frumos pt. sfaturi! Dar care e ,,acea'' reteta speciala?
Iar in legatura cu acel faimos ceai de care va vorbeam cu ceva timp in urma, as dori sa va spun ca in principiu a functionat, dar...mai bine lipsa, sincer!
Si, cum mi se tot vorbea de ciorba asta de varza, m-am gandit sa apelez la ,,batranii satului''. :master: :flower:
Lorelay, cu sarea la mine e cam dificil, avand tensiunea tare mica...
Christeli

lorelay_81
Incepator

Mesajde lorelay_81 » 09/06/2008 01:07

Sa stii ca iti mai poti ridica tensiunea si cu cafeaua espresso...
Si apoi Melianda are dreptate ca avem nevoie de un stil de viata mai echilibrat...
Un alt truc..: mesteca incet, fooaaaarte incet pt ca stomacul are nevoie de 20 minute ca sa simta ca e satul...si apoi mananca putin dar repertizat de mai multe ori pe zi asa metabolismul lucreaza mai putin si mai eficient...
Si inc un alt truc...: inainte de orice masa, mananca un gref, ajuta sa absorbi mai putine grasimi (dar si aici trebuie sa stai atenta daca urmezi vre-un tratament, sa nu mananci in modul cel mai absolut greff-ul)

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/06/2008 01:19

Draga Lorelay, cu grefurile nu am treaba, le mananc de placere la orice ora a zilei. La mine e altceva:dupa ce am renuntat la fumat, am descoperit ca nu mai facusem prajituri cam de multisor...asa ca m-am pus serios pe treaba(soacra-mea fiindu-mi de mare ajutor cu ale ei retete), si asa am pus pe mine mai mult decat mi-as fi dorit...Iar la capitolul miscare....imi lipseste consecventa, din pacate! :x Iar cineva pomenea saptamana trecuta de posesia unui caine, cica ajuta.. =)) =)) =)) =)) Al meu e mai lenes decat mine :badday:
Christeli

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 09/06/2008 01:27

Al meu e mai lenes decat mine :badday:[/quote]

Asta-i beton. =))

Christeli eu nu mai am reteta respectiva, dar daca dai pe google, dieta cu ciorba de varza, sigur o gasesti. :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

lorelay_81
Incepator

Mesajde lorelay_81 » 09/06/2008 01:33

Si eu dupa ce m-am lasat de fumat am pus pe mine 15 kg :badday::badday::badday:...am ajuns la 75 ( eu care am 1.65) nu se vadea prea tare pt ca eu pun din cap pana in picioare...problema era ca nu aveam cu ce sa ma imbrac :(:(:(...am tocit o salopeta ,o luna numai pe asta am putrat..
Oricum morala favolei e ca am slabit intr-o luna si jumatate 17 kg, :peace::party: fara un regim special...dar am ajuns sa beau si 3-4 litri de apa pe zi si sa elimin sarea

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 09/06/2008 01:38

Micul, mii de multumiri pt. referinta.
Lorelay, despre apa....beau intre 3-4 litri pe zi, nu apa ar fi o problema. Se mai si spune ca taie pofta de mancare...pix!Am acelasi apetit ,,sanatos'' :cry: Dar, perseverez, nici o grija! :hug:
Christeli

Înapoi la “Cure de slabire”