Pogacelele mele cu jumari

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Pogacelele mele cu jumari

Mesajde lucia_bp » 27/04/2014 04:37

Lume, lumeee :!: …veniti de serviti din pogacelele mele cu jumari :!: Sunt nemaipomenit de gustoase :buuun:
Mi-au umplut casa cu bucuria amintirilor dragi, din copilarie si a mirosului lor…
Un aluat perfect de care va veti indragostii :love: … presarat cu bucatele de jumari carnoase, bine scurse de grasime, rumenite atat cat trebuie, crocante fara a fi tari… ce mai, perfecte :peace:
Se potrivesc de minune langa o tuica sau un vin bun…Hhhmmmm :buuun: :buuun: :buuun: …Mai bine dublati din start cantitatile :!:

Ingrediente

-30 g drojdie proaspata / 10 g drojdie uscata
-1 lingurita zahar
-100 ml lapte, caldut
-500 g faina
-100 g margarina, la temperatura camerei
-20- 50 ml vin alb
-100- 150 ml smantana
-1 lingurita rasa sare
-400 g jumari, tocate grosier
-sare si piper, proaspat macinat

-1 galbenus pentru uns
-seminte de chimion, pentru presarat ( optional)

Preparare

Alifiati drojdia cu zahar, diluati cu lapte caldut si amestecati pana ce zaharul este topit.
Presarati deasupra 1 lingura de faina si lasati acoperit, la crescut, in loc cald.
Adaugati la faina cernuta drojdia activata, margarina, vinul, 100 ml smantana si incepeti sa framantati. Daca aluatul o cere puneti si restul de smantana.
Framantati un aluat neted si elastic ce se desprinde de vas si mana, adaugand spre sfarsit si sarea.
Intindeti intr-o foaie dreptunghiulara, groasa de 1 deget- cca 1,5 cm ( Obligatoriu !)
Presarati deasupra jumarile tocate grosier, sare si piper, dupa gust ( condimentati destul de bine pentru a fi picante) si rulati sub forma de sul.
Intindeti din nou intr-o foaie dreptunghiulara, tot de 1 deget grosime si pliati pe latura lunga, aducand marginile spre mijloc, suprapunandu-le ( sa rezulte un aluat cu 3 foi suprapuse).
Intoarceti aluatul cu plierile in jos, inveliti cu folie alimentara si servet si lasati 30 min sa se odihneasca, la temperatura camerei.
Repetati operatiunea de inca 3 ori, cu timpul de odihna intre plieri, tot de 30 min ( intindeti in foaie groasa de un deget, pliati in 3, intoarceti aluatul cu plierile in jos, inveliti, lasati 30 min la odihna, la temperatura camerei).
La final ( dupa cele 4 operatiuni) intindeti din nou intr-o foaie dreptunghiulara cu grosimea de 1 deget si decupati aluatul cu un pahar, in cerculete nu prea mari ( diametrul de maxim 6- 7 cm).
Transferati distantat intr-o tava tapetata cu hartie de copt, ungeti cu galbenus usor batut si presarati cu chimion ( optional).

* Adunati aluatul ramas in urma decuparii, intindeti-l in foaie groasa de 1 deget si decupati din nou. Repetati pana folositi tot aluatul.

Dati la cuptorul preancalzit pentru cca 20 min, la 200 grade sau pana ce pogacelele sunt coapte si frumos rumenite.
Scoateti pe un gratar si lasati sa se racoreasca putin.

Serviti cu multa pofta, caldute sau reci.

Se pot pastra fara probleme cateva zile tinute in loc racoros ( nu la frigider).
Incalzite 2 minute in cuptorul cu microunde sunt ca si proaspat scoase din cuptor.
Fişiere ataşate
cimg1085.jpg
cimg1085.jpg (89.8 KiB) Vizualizat de 2645 ori
pogacelele_mele_cu_jumari_1.jpg
pogacelele_mele_cu_jumari_1.jpg (106.3 KiB) Vizualizat de 2645 ori
pogacelele_mele_cu_jumari_2.jpg
pogacelele_mele_cu_jumari_2.jpg (81.48 KiB) Vizualizat de 2645 ori
pogacelele_mele_cu_jumari_3.jpg
pogacelele_mele_cu_jumari_3.jpg (78.92 KiB) Vizualizat de 2645 ori
pogacelele_mele_cu_jumari_4.jpg
pogacelele_mele_cu_jumari_4.jpg (80.92 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1133.jpg
cimg1133.jpg (88.74 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1135.jpg
cimg1135.jpg (75.33 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1148.jpg
cimg1148.jpg (89.63 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1149.jpg
cimg1149.jpg (117.57 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1150.jpg
cimg1150.jpg (116.75 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1155.jpg
cimg1155.jpg (68.72 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1156.jpg
cimg1156.jpg (76.45 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1157.jpg
cimg1157.jpg (75.24 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1158.jpg
cimg1158.jpg (77.77 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1159.jpg
cimg1159.jpg (115.17 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1160.jpg
cimg1160.jpg (105.14 KiB) Vizualizat de 2645 ori
cimg1161.jpg
cimg1161.jpg (113.8 KiB) Vizualizat de 2645 ori
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/04/2014 08:45

Mor... secunda cu secunda...pe masura ce derulez pozele simt cum se scurge vlaga din mine ,de pofta....pozele sant dementiale, apetisante.....caut o reteta veche de tot, cea a bunicii mele si nu o mai gasesc. Am incercat fel de fel de retete de pogacele si in final nici una nu e cea cautata....dupa cum arata astea ale tale se prea poate sa fie astea....am facut jumerile, sant in cutie la frigider ( am uitat sa le pozez dar promit sa o fac inainte de a le macina) asa ca zileel viitoare candva am sa facv aluatul.Probabil sambata viitoare pentru ca este cam mult de lucru cu el si timp nu prea am peste saptamana....revin si ma rog sa fie asta reteta si gustul copilariei :hug: :hug: :pup: :pup: :master: :master: =D> =D>

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 27/04/2014 09:56

O prezentare :master: :master: :master: :master: :master: :master: ...din nou perfecta :peace:
Felicitari pentru reteta =D> =D> =D>
:hug: :pup: :love: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 05/05/2014 07:16

pupi scrie:Mor... secunda cu secunda...pe masura ce derulez pozele simt cum se scurge vlaga din mine ,de pofta....pozele sant dementiale, apetisante.....caut o reteta veche de tot, cea a bunicii mele si nu o mai gasesc. Am incercat fel de fel de retete de pogacele si in final nici una nu e cea cautata....dupa cum arata astea ale tale se prea poate sa fie astea....am facut jumerile, sant in cutie la frigider ( am uitat sa le pozez dar promit sa o fac inainte de a le macina) asa ca zileel viitoare candva am sa facv aluatul.Probabil sambata viitoare pentru ca este cam mult de lucru cu el si timp nu prea am peste saptamana....revin si ma rog sa fie asta reteta si gustul copilariei :hug: :hug: :pup: :pup: :master: :master: =D> =D>

Sper din tot sufletul ca reteta mea sa fie cea cautata de tine :rugaciune: ...Ce stiu eu este ca aluatul este tare bun si se lucreaza bine :peace:

:hug: :hug: :hug:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 06/05/2014 07:01

d_dana_a scrie:O prezentare :master: :master: :master: :master: :master: :master: ...din nou perfecta :peace:
Felicitari pentru reteta =D> =D> =D>
:hug: :pup: :love: :flower:

Multumesc :master: :pup:

-Legea lui Bookev-

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 09/05/2014 12:06

Sunt minunate, potrivite in orice zi... Le pregatea strabunica si bunica mea insa dupa o reteta diferita - fara vin (imi amintesc foarte bine de perioada aceea in care aveam si in buzunarel o pogacea =)) ).

Sunt foarte frumoase pogacelele pe care le-ai pregatit, felicitari! :hug: :pup: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 10/05/2014 08:13

antoniah scrie:Sunt minunate, potrivite in orice zi... Le pregatea strabunica si bunica mea insa dupa o reteta diferita - fara vin (imi amintesc foarte bine de perioada aceea in care aveam si in buzunarel o pogacea =)) ).

Sunt foarte frumoase pogacelele pe care le-ai pregatit, felicitari! :hug: :pup: :flower:

Antoniah, draga mea :hug: Iti multumesc pentru comentariu :pup: Pogacelele mele, chiar au fost tare bune :buuun:

-Legea lui Bookev-

luckycake
Incepator

Mesajde luckycake » 10/05/2014 12:37

vai ce bine arata...cu siguranta le fac cat de curand :flower: Felicitari sunt minunate =D>

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 11/05/2014 08:44

luckycake scrie:vai ce bine arata...cu siguranta le fac cat de curand :flower: Felicitari sunt minunate =D>

Putin altfel decat clasicele pogacele cu jumari :peace: Multumesc :pup:

-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Retete preferate”