Plita cu Inductie

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Plita cu Inductie

Mesajde thea » 12/05/2008 10:26

In viitorul apropiat voi achizitiona o astfel de plita: plita cu inductie; are cineva o astfel de plita ? Cineva mi-a spus ca va trebui sa cumpar si oale , tigai speciale pentru acest tip de plita :x
Poate primesc mai multe informatii ... :hug: :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/05/2008 09:08

thea e in italiana dar da un ochi aici ca pare interesant ...
http://it.answers.yahoo.com/question/in ... 540AAhLUOt
dc ai nevoie de ajutor striga si sosesc la tradus ...

si aici avantaje si dezavantaje
http://www.nonsolonews.it/thread-216-0- ... prata-.htm

oalele si cratitile tb sa fie musai cu fier in compozitie : nu aluminiu sau arama ( zice aici ) ... probabil ca nu ceramica sau sticla ( Jena) ...

dar uite iti dau solutuia : n disc de fier sub cratiti si treaba e gata !! :wink:

si aici si mai multe :
http://www.altroconsumo.it/map/src/190443.htm

concluzia finala : mergi la magazin sa cumperi oale cu un magnet la tine, dc se agata de cratita e ok .. dc nu ... o lasi pe raft ! =)) =)) =))

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 13/05/2008 10:35

Da da crista , ai dreptate , voi merge cu magnetul :P in buzunar . Am fost ieri la un magazin si am vazut doar cateva modele de Kukte care erau bune pt plita ; oale nimik, ibrice nici vorba . probabil pana o sa gasesc oale speciale, ibrice voi folosi ca suport un disc de fier - chiar e valabila smecheria? - ca sa nu incalzesc laptic in Kukta :D
Am citit ce mi-ai trimis , nu am inteles chiar totul , mai traduc cu dictionarul :clipocit: mersi Crista :hug: :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/05/2008 11:56

Thea, setul de oale de inox cred ca e perfect ... eu ibricelul de lapte il am din inox deci sigur gasesti in ce sa fierbi laptic :D

nu te chinui prea tare la tradus .. unde nu intelegi copiaza cu coèy &paste intr-un word sau chiar direct aici sau in mesaj privat ( cum vrei ) si traduc eu ( miine dimineata ).

Cica smecheria e valabila doar ca se incalzeste discul.. iar la plita asta tocmai aici e shmenu' .. nu e calda , poti fierbe apa in oala chiar si dc pui o foaie de hirtie intre plita si oala :lol: ... copilul nu se arde dc o atinge, dc oala da in foc si curge lichid pe plita se inchide automat ... .. sunt si ceva avantaje .. dezavantajele insa sunt cam toate legate de consumul de curent electric ... :x
Ultima oară modificat 15/05/2008 10:08 de către crista, modificat 1 dată în total.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 15/05/2008 09:16

Crista , multumesc inca o data; am vazut prin magazine tigai speciale pt plita cu inductie. Smecheria cu discul de fier :D ... oare chiar functioneaza :wink: ? In orice caz au un pret destul de ,,special" oalele pt astfel de plita :x

pmk
Incepator

Mesajde pmk » 08/11/2009 11:53

Thea consuma mult o astfel de plita si eu doresc sa cumpar una dar nu am vazut cat curent consuma.

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 09/11/2009 06:47

noi ii zicem placa ceramica, daca asta e placa cu inductie, care ziceti voi, consumul de curent nu e mare, bine noi avem numai incalzirea pe gaze, sotul meu a avut frica de gaze pentru copii, instalatia de gaze o avem in pivnita si de aia a pus placa ceramica, nu pot sa spun decit ca imi place ca se curata usor, eu o curat citeodata de 2 ori pe zi, aproape ca doar o sterg, e tot timpul curata, cind e incinsa poti sa o inchizi si sa mai lasi cratita citeva minute pe placa, ea e incinsa deci , ce ai tu in cratita mai poate fierbe sau praji in continuare citeve minute.Cratiti , merg orice, eu am inox si teflon, gatesc pe place de peste 12 ani, am scapat o data un polonic pe ea si am zgiriat-o, dar merge, totusi sa o menajezi, sa nu scapi ceva greu pe ea

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/11/2009 10:52

ratatouille scrie:noi ii zicem placa ceramica, daca asta e placa cu inductie, care ziceti voi, consumul de curent nu e mare, bine noi avem numai incalzirea pe gaze, sotul meu a avut frica de gaze pentru copii, instalatia de gaze o avem in pivnita si de aia a pus placa ceramica, nu pot sa spun decit ca imi place ca se curata usor, eu o curat citeodata de 2 ori pe zi, aproape ca doar o sterg, e tot timpul curata, cind e incinsa poti sa o inchizi si sa mai lasi cratita citeva minute pe placa, ea e incinsa deci , ce ai tu in cratita mai poate fierbe sau praji in continuare citeve minute.Cratiti , merg orice, eu am inox si teflon, gatesc pe place de peste 12 ani, am scapat o data un polonic pe ea si am zgiriat-o, dar merge, totusi sa o menajezi, sa nu scapi ceva greu pe ea

Ratatouille .... este diferenta intre placa ta ceramica si cea cu inductie , cea cu inductie, dupa ce dai off nu mai fierbe nimik in continuare; pur si simplu placa nu ramane fierbinte; ramane calduta, poti sa pui mana pe ea nu te arzi; am si placa de ceramica, asa cum ii spui tu, aceea functioneaza altfel, dupa ce opresc ,,focul" daca raman oala acolo mancarea va fierbe in continuare caci plita este inca f fierbinte. Pe placa cu inductie nu functioneaza decat oalele care contin fier; este foarte simplu de recunoscut aceste oale in comert in special dupa pret dar si dupa simbol-un fel de arc- :wink:
PMK- nu consuma mult curent, iti recomand cu caldura astfel de produs, imi pare net superior placilor de ceramica obisnuite. Bafta la shopping :wink:

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 09/11/2009 12:36

merci ca mi-ai explicat, nu am stiut,

aida
Incepator

Vase pentru inductie

Mesajde aida » 27/03/2012 03:38

Buna. Si eu am cautat vase pentru inductie, mi-am luat o plita cu care imi fac ceaiul intr-un minut. Dar pana am gasit vasele am cautat un pic. Vase pentru inductie am gasit pe un site foarte faine si ieftine. Imi iau in fiecare luna cate ceva :D, ca nu ma pot aptine.
In legatura cu plita trebuie sa ai grija sa nu trantesti vasul pe ea. Eu am reusit sa o sparg prima data, dar bine ca mi-au schimbat-o :master:

Înapoi la “Zona libera”