Pentru raceala si tuse

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

kia
Moderator

Pentru raceala si tuse

Mesajde kia » 27/01/2006 04:16

As vrea sa va fiu de folos cu o reteta de ceai daca se poate pentru toti cei care sunt raciti si in special ptr. tuse :hug:
aveti nevoie de 4 cepe medii[sau 2 mari]
4, 5 nuci intregi
1/2 lamaie
citeva ''fire '' de menta [ musetel sau soc, dupa preferinta , ca sa mai ia gustul cepei]
cepele se curata si se taie in 4
nucile se desfac in doua si se pun cu tot cu coaja si simbure[sa le spalati bine bine inainte]
se taie lamaia felii
La un litru de apa se adauga toate la fiert de la inceput , cind da in clocot se mai lasa un minut dupa care se stinge focul si se lasa acoperit max .3 min :
Stiu ca suna ca o ciorba dar nu e asa credeti-ma , am folosit la bebe apoi la noi , e miraculos!
Se indulceste cu putina miere si se tine tratamentul cu el aproximativ 3 zile, de preferat macar 3 cani pe zi
Sper sa va fie de folos si sa va faceti bine cit mai repede! :hug: :hug: :pup:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 29/01/2006 10:33

Multumim kia! :hug: Cum l-a primit bebe?
Ca il am si eu pe Sebi cu mucisori de vreo saptamana si deja am obosit amandoi la desfundat nasul... merge sa ii dau pentru asa ceva? In rest nu mi-a facut febra sau alte manifestari... doar nas infundat la maxim! Si cu tot Nurofenul si Panadolul date alternativ , folosind apa de mare si pompita mai mult l-am enervat decat sa il ajut ... :?

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 29/01/2006 10:34

Acum am citit mai cu atentie ca e pentru tuse reteta!!! :o

kia
Moderator

Mesajde kia » 29/01/2006 07:34

Nally draga , eu am o solutie , ptr . nasucul lui Sebi si mai ales ptr.intarirea sistemultui imunitar, este din plante, ca un fel de sirop se gaseste la plafar, si se numeste ''imunogrip junior"" nu contine nimic medicamentos!
Kevin de cind am inceput cura asta cu siropul de echinaccea , acum un 1, nu a mai racit niciodata! Se poate da si in perioada de boala si dupa , se face un tratament de max 6 saptamini si apoi se face o pauza de aprox. 3 luni! :hug: :pup:

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 29/01/2006 07:55

Kia multumesc! :hug: :pup: Am sa ma uit maine in farmacii sper sa gasesc! :pup:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 29/01/2006 08:03

eu tot racita sant ,dar ceai de ceapa tot nu beau... :cry:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

kia
Moderator

Mesajde kia » 30/01/2006 02:19

:D Draga Nally, imi cer sa scuze caa nu am reusit sa iti scriu mai multe ieri despre siropul respectiv, ma dobora Kevin ,era curios si el ce se face la ''calcucaloru'' :P EU siropul respectiv nu l-am gasit la farmacie ci la ''plafar'' acolo unde sunt majoritatea produselor din plante[stii tu , medicina naturista]
:pup:
Draga Angelique , eu sincera sa fiu ,nici mie nu mi-a suris ideea dar eu sunt sigura ca de vei gusta nici macar nu vei simti gust de ceapa , pe cuvint, de aia am si mentionat ca stiu ca suna ca o ciorba dar nu e asa, si pe deasupra e si sanatos pe linga faptul ca e un remediu rapid si naturist la raceli :hug: Poti sa iti mai pui miere , lamaie sau esenta de ce iti place tie singurul lucru important e ca ar trebui macar 3 cani baute, si aprox.3 zile urmat tratamentul!Hai curaj si fa o incercare! :wink: :pup: :hug: :hug:

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”