pastai prajite ca la Moldova..

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mechicha
Incepator

pastai prajite ca la Moldova..

Mesajde mechicha » 09/07/2013 10:45

buna ziua am si eu o rugaminte sa imi explice cineva care e secretul pentru a face pastai cu usturoi,pastai parajite ca la moldova!!! EU fiind dobrogeanca nici nu am auzit de aceasta mancare,sau denumire,pentru ca pastai cu usturoi se mananca si pe la mine prin zona :D.M-am maritat cu un moldevean si vrea pastai prajite dar niciodata nu imi ies pe placul lui..e un secret ceva la acest tip de mancare..ast raspuns multumesc!!! :) :)

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 10/07/2013 06:15

Din ce parte a moldovei ,probabil ca difera reteta de la o regiune la alta.
Eu una sant ardeleanca asa ca nu am auzit de pastai prajite.
hi

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 10/07/2013 08:01

cred ca numai sotul sau soacra daca mai e in viata si mai ales daca este dormica sa-si faca fiul fericit poate sa-ti spuna reteta familiei lor --

eu imi amintesc o gluma citita prin revista Urzica =)) acum vreo 30 ani ?"!?" o povestesc ca nu mai tin minte cuvint cu civint

Sotia intr-o zi din neatentie in timp ce fierbea laptele il afuma, era ingrijorata ca si asa sotul ei o bombanea mereu ca nici macar laptele nu stie sa-l fiarba ca lumea... oare ce va zice acum cind va gasi lasptele afumat ??? Se trezeste sotul si se aseaza la masa sa bea o cana cu lapte, gusta si se intoarce spre nevasta:
- In sfirsit dupa atitia ani de casnicie ai reusit si tu sa inveti sa fierbi laptele BINE, asa cum il fierbea mama mea !

concluzia se trage usor, cine stie cu ce reteta sunt invatati anumiti barbati si cred ca numai cum facea mamica ( chiar daca mai prost decit nevasta) e mincarea buna :party:

iulianav7
Incepator

Mesajde iulianav7 » 10/07/2013 10:56

Mama este din Vrancea si de la ea am invatat sa fac pastai prajite :-)
Evident, ca este posibil ca reteta sa nu fie cea pe care o doreste sotul tau..., dar merita sa incerci... nu se stie niciodata :-)
Reteta este extrem de simpla si din pacate nu pot sa-ti spun cantitatile caci am facut de fiecare data "din ochi" si "dupa gust", si suna cam asa:
Se pune ulei la incins, dupa care se pun pastaile spalate si taiate cam la 5-6 cm, sare si se acopera cu un capac. Se amesteca din cand in cand ca sa nu se arda. Idea este sa se faca pe stilul prajit/inabusit, daca vezi ca risca sa se prinda mai pui putina apa si se lasa pe foc (tot cu capac si tot amestecand din cand in cad) pana pastaile devin moi. Dupa care le servesti ca mancare de post sau garnitura cu mujdei de usturoi langa... Se mai poate pune si marar sau patrunjel tocat peste ele cand le servesti.
Eu de obicei dupa ce le-am dat de pe foc si mai sunt inca calde pun peste ele vedreata (de obicei marar) si mujdeiul pe care il fac cu sare, ulei si putin otet.

Sper sa-ti fie de folos reteta :-)

O zi buna!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 10/07/2013 11:01

Intre timp a scris aici
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... sti-11951/
reteta ei si Mikirafaela..

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 20/07/2013 01:32

crista scrie:cred ca numai sotul sau soacra daca mai e in viata si mai ales daca este dormica sa-si faca fiul fericit poate sa-ti spuna reteta familiei lor --

eu imi amintesc o gluma citita prin revista Urzica =)) acum vreo 30 ani ?"!?" o povestesc ca nu mai tin minte cuvint cu civint

Sotia intr-o zi din neatentie in timp ce fierbea laptele il afuma, era ingrijorata ca si asa sotul ei o bombanea mereu ca nici macar laptele nu stie sa-l fiarba ca lumea... oare ce va zice acum cind va gasi lasptele afumat ??? Se trezeste sotul si se aseaza la masa sa bea o cana cu lapte, gusta si se intoarce spre nevasta:
- In sfirsit dupa atitia ani de casnicie ai reusit si tu sa inveti sa fierbi laptele BINE, asa cum il fierbea mama mea !

concluzia se trage usor, cine stie cu ce reteta sunt invatati anumiti barbati si cred ca numai cum facea mamica ( chiar daca mai prost decit nevasta) e mincarea buna :party:

=)) =)) =)) Uitasem de ”Urzica”...

Înapoi la “Zona libera”