pareza faciala

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adriana_stefan
Bucatar in devenire

pareza faciala

Mesajde adriana_stefan » 06/07/2009 09:07

Am si eu nevoie de cateva sfaturi.Aseara mi-am internat sotul la spitalul judetean Calarasi cu pareza faciala dreapta.Ni s-a dat o reteta sa o cumparam pt ca nu exista tratament:milgamma,fenibutazona,ranitidina,prednison.I sa spus sa-si faca masaj cu fenibutazona,sa mestece guma si sa sufle intr-o sticla pt ca nu au maseur.Fizioterapii nici nu se pune cazul pt ca spun ei ,nu este nevoie.Credet-i ca ar trebui sa mergem la Bucuresti?Din cate am citit si pe alte forumuri de sanatate,cu aceasta nu-i de gluma.Tin sa mentionez ca nu are gura stramba,doar ca nu-si prea misca buzele si pleoapa pe partea dreapta.Va rog din suflet daca cineva a trecut prin aceasta experienta sau cunoaste cate ceva sa-mi spuna si mie pt ca sunt disperata.MULTUMESC!! :master: :master: :master: :master:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 07/07/2009 12:35

Adriana, imi pare rau ca treci prin astfel de momente, iar sfatul meu este sa ceri si alta parere. Nu de putine ori ai surpriza unui alt diagnostic si al altui tratament.
Multa sanantate si sa ne tii la curent.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 07/07/2009 07:10

:? cred ca ar trebui sa mergeti la bucuresti, daca medicii spun ca poate sa fie transportat fara sa i se deterioreze starea sanatatii.

dana67
Bucatar in devenire

Mesajde dana67 » 07/07/2009 04:48

:) Adriana vreau sa-ti spun ca si eu am avut o vecina care a facut pareza faciala,ei i s-a tras si gura intr-o parte. Nu stiu ce tratament a luat (era demult cind eu eram adolescenta) dar si-a revenit la normal ,parerea mea e sa mai consulti si alti medici de specialitate nu lasa asa si mult optimism .Insanatosire grabnica!!!! :)

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 07/07/2009 05:03

Va multumesc din suflet pt incurajari!Azi i-au facut fizioterapii si masaj facial,dar i-au spus ca dureaza pana se recupereaza,deocamdata mai stam putin aici dupa care vom pleca la Bucuresti(nasa noastra este maseoza).Sunt optimista,dar totusi sufar pt ca pe 14 luna aceasta implineste 32 de ani,pe care-i va implini la spital bineinteles. :cry: :cry: :cry:
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat

MICHAEL NEIL

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”