Paine pentru seara de Craciun

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 05/12/2012 11:48

Dana draga, tare ma bucur de fiecare data cand gasesc un mesaj de la tine. Iti multumesc pentru cuvintele frumoase!

Te pup si iti doresc un decembrie frumos alaturi de familia ta! :hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/12/2012 07:38

Antonia cu tava asta eu cel putin mi-am facut de lucru 8) Acum trebuie sa scot platourile cele lungi de la serviciile de masa si sa vad daca sta continutul tavii pe ele ca daca nu imi trebuie si platou bradut pe masura ( pentru un eventual tort sau prajitura ) . Deci o sa umblu cu ruleta in geanta sa masor platouri prin magazine in curind =)) =))

:hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 06/12/2012 05:50

crista scrie:Antonia cu tava asta eu cel putin mi-am facut de lucru 8) Acum trebuie sa scot platourile cele lungi de la serviciile de masa si sa vad daca sta continutul tavii pe ele ca daca nu imi trebuie si platou bradut pe masura ( pentru un eventual tort sau prajitura ) . Deci o sa umblu cu ruleta in geanta sa masor platouri prin magazine in curind =)) =))

Crista mai fac si eu asa... =))

Am uitat sa iti spun, in fotografia postarii eu am asezat braduletul ”in picioare” si am fixat ciresele confiate cu scobitori...ca sa pot sa fotografiez. :)

:hug: :hug: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/12/2012 06:25

Fabio mi-a zis ca sa imbrac planseta in folie sau in hirtie si gata am rezolvat pot sa pun si un tort de nunta pe ea :-) crede el ca scapa asa usor fara un alt platou :-)

buna treaba cu ciresele trase in teapa , nepoata lu' Vlad Tepes :hug:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 06/12/2012 08:18

antonia felicitari , am salvat reteta cum am citito , o incerc de craciun va fi o surpriza placuta , felicitari esti minunata :master:
claudia

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 09/12/2012 12:50

crista scrie:Fabio mi-a zis ca sa imbrac planseta in folie sau in hirtie si gata am rezolvat pot sa pun si un tort de nunta pe ea :-) crede el ca scapa asa usor fara un alt platou :-)

buna treaba cu ciresele trase in teapa , nepoata lu' Vlad Tepes :hug:

=)) Ce varianta aveam? Musai sa stea „pe loc” (ciresele), sa nu o ia la vale... =))

Imi place ideea de a pregati si de a decora o tava (ar fi o tava speciala). Preiau ideea... :master: Stii ca eu am ceva in comun cu acel ”chinez batran” de care se tot vorbeste... :wink: (o sa imi placa munca aceasta).

Transmite multumiri lui F care a venit cu ideea. :flower:

Va doresc o seara frumoasa!

:hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 09/12/2012 12:57

alejoe scrie:antonia felicitari , am salvat reteta cum am citito , o incerc de craciun va fi o surpriza placuta , felicitari esti minunata :master:

Alejoe iti multumesc! Crista si Pupi au de asemenea doua retete interesante cu portocale care iti pot fi foarte utile pentru o paine de Craciun. Pun link-urile mai jos ca sa ajungi mai repede spre postari (ma gandesc la o imbinare intre cele trei retete):

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ad_-10955/

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_b ... cale-6646/

Va doresc o seara frumoasa! :hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/12/2012 11:11

mersi de publicitate :-) dar eu am ales sa fac reteta ta ( in fine cu mai multa zeama de portocale ca mie sigur imi place asa ). :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 09/12/2012 04:35

crista scrie:mersi de publicitate :-) dar eu am ales sa fac reteta ta ( in fine cu mai multa zeama de portocale ca mie sigur imi place asa ). :hug:

dianaa
Incepator

Mesajde dianaa » 11/12/2012 05:55

frumoasa painica, Antonia si ce frumos e rumenita!! =D> =D> =D>
si tava in forma de bradut e tare faina!

Înapoi la “Retete preferate”