orez in vas de lut cu verdeturi si muschiulet de porc

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

bitzuca
Incepator

orez in vas de lut cu verdeturi si muschiulet de porc

Mesajde bitzuca » 14/09/2005 12:01

aceasta reteta am preluat-o de la un canal de tv spaniol...este prima mea reteta aici ...asa ca fiti ingaduitori.. :lol:
prima data incepem cu.. bucatelele de carne de porc care se prajesc si pe urma se scot pe o farfurie..
in vasul respectiv de lut...{ aici in spania aceste vase se folosesc foarte des dar cred ca voi puteti face in orice alta cratita} se pune ulei de masline,ceapa taiata marunt,se calesc putin,pe urma se adauga un dovlecel taiat cubulete,un morcov si un ardei taiati marunt.se adauga orezul si supa de verdeturi {acele cuburi de supa, nu stiu daca in ro se gasesc} si la sfarsit se adauga un varf de cutit de sofran.se amesteca si deasupra se aseaza bucatile de carne dupa care se da la cuptor pana cand este facut orezul.cantitati nu am ...dar stiti voi chestia aia cu...1 pahar de orez ..3 pahare de apa..etc. :wink:
sper sa va placa ..

mira77
Incepator

Mesajde mira77 » 14/09/2005 01:10

Am sa fiu cat de ingaduitoare pot :) Dar avand in vedere si ca in dimineata asta nu am mancat nimic a fost groaznic de greu sa reusesc sa citesc reteta pana la capat ... De abia astept sa o fac si eu ....

Oricum a fost deajuns sa o citesc sa imi dau seama ce buna poate fi :wink:
Mira

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 15/09/2005 03:29

E super reteta. Si , da, la noi se fac acele cuburi de supa pe care le gasesti in Spania :) Bun venit.

marinuta
Incepator

Mesajde marinuta » 18/09/2005 11:12

pe mine m-ar ajuta niste cantitati macar orientative pentru reteta, ca altfel o dau in bara si nu prea imi place sa nu imi iasa reteta cum trebuie :)

Înapoi la “Usor de gatit”