O cunoasteti pe Antonietta Meo (Nennolina)?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 26/03/2013 01:01

xanora scrie:Am citit incet postarea ta, caci nu stiu de ce ma intorceam de le inceputul fiecarei fraze...Si acum simt fiorii din timpul lecturii..Nu sunt catolica, dar asta nu inseamna ca daca voi ajunge in Roma nu voi cauta aceasta biserica. Imi place nespus de mult sa vizitez lacase de cult. Acum, sincera sa fiu, vag am nist amintiri despre o fetita cu o viata similara, povestita de o matusa ce a fost maica stareta la Manastirea Zamfirei din Valenii de Munte si a studiat 3 ani la Vatican. Dar, spre rusinea mea, nu mai ti minte toate amanuntele, dar cred ca e vorba de aceeasi fetita.

Felicitaro pentru postare si pentru micul ghid ce n-il oferi! :flower:

Roxana iti multumesc pentru ca ai citit si ma bucur daca vei cauta biserica. O sa iti placa (vor fi amintiri pe care nu le vei uita niciodata). Roma este bogata in relicve sfinte (multe nementionate in ghiduri). Nu stiu de cate ori am fost in acel loc (de foarte multe ori oricum) si de fiecare data am intrat cu aceeasi emotie.

Este posibil ca matusa ta sa iti fi povestit despre Ea (la biserica aceea vin pelerini din intreaga lume). Pe internet gasesti mai multe informatii despre Antonietta (inclusiv scrisorile ei).

Iti multumesc! :hug: :pup: :flower:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 26/03/2013 11:00

Antonia foarte frumoasa povestea, eu nu stiam mare lucru si ma bucur ca ai impartasit cu noi. :hug: :flower: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 26/03/2013 11:02

Frumoasa prezentare :master: :master: :master: :master: :master:
Felicitari pentru postare =D> =D> =D> ati prezentat foarte frumos :master: :master: :master: :master: :master:
Imi place sa gatesc...
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/03/2013 04:41

yafa scrie:Antonia foarte frumoasa povestea, eu nu stiam mare lucru si ma bucur ca ai impartasit cu noi. :hug: :flower: :pup:

Iti multumesc, bucuria a fost de partea mea. Ma gandisem de multe ori ca eu (desi catolica fiind) nu am stiut nimic despre Antonietta pana in perioada aceea. Mi-am propus atunci sa fac tot ce imi sta in putere ca oamenii sa o cunoasca. Cand m-am intors acasa, l-am rugat preotul nostru catolic de la biserca sa vorbeasca in timpul unei slujbe despre ea (pentru ca oamenii sa o cunoasca). Antonietta nu merita sa fie uitata ci merita sa fie cunoscuta, iubita si venerata. In sufletul meu ocupa un loc aparte.

Iti multumesc pentru ca ai citit. :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/03/2013 04:46

d_dana_a scrie:Frumoasa prezentare :master: :master: :master: :master: :master:
Felicitari pentru postare =D> =D> =D> ati prezentat foarte frumos :master: :master: :master: :master: :master:

Iti multumesc Dana! :hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 28/05/2013 03:09

am vazut zilele astea ( in reluare) un documentar despre Nennolina si m.am gindit la subiectul de aici.. din pacate e in italiana, sper sa se vada
https://www.youtube.com/watch?v=mvB__yTXkJg

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 03/06/2013 03:58

crista scrie:am vazut zilele astea ( in reluare) un documentar despre Nennolina si m.am gindit la subiectul de aici.. din pacate e in italiana, sper sa se vada
https://www.youtube.com/watch?v=mvB__yTXkJg

ITI MULTUMESC din tot sufletul pentru acest filmulet! :hug: Nu stiam ca exista o persoana in viata (la 92 de ani) care a cunoscut-o pe Antonietta.

Am fost in locul acela (la B. di S.C. in G) de foarte multe ori... de fiecare data cu aceeasi emotie (ca si cand ar fi fost prima data). Mi s-a parut de fiecare data la fel de special... si sper din tot sufletul ca intr-o buna zi sa ma reintorc acolo. Pana atunci o port pe Antonietta in suflet (in fiecare camera a casei noastre este fotografia Antoniettei inramata, ocupa un loc aparte in sufletele noastre).

Inca o data iti multumesc! :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 03/06/2013 07:04

:pup: :pup: :pup: :pup:

Înapoi la “Zona libera”