O cunoasteti pe Antonietta Meo (Nennolina)?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 25/03/2013 04:11

Antonia , ce poveste impresionanta !Am fost de mai multe ori la Roma dar nu am vizitat aceasta biserica ,nici nu stiu daca apare in ghidul turistic.Oricum acum stiu ce sa vizitez si iti multumesc pt aceasta postare.Avem toti de invatat din credinta acestei sfinte.
:rugaciune:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/03/2013 04:18

crista scrie:ehh e mai aproape de mine decit de tine de exemplu dar din pacate destul de departe .Uite ca stiam de scara care se urca in genunchi dar nu stiam unde este . :hug: (chair eram foarte sigur si deci total gresit ca ar fi la Torino unde este giulgiul ).

Sfintul Luca are multe icoane , inclusiv cea de la Bologna ii este atribuita lui dar ieri m-am nimerit la tvr international si era chiar emisiunea de credinta, vorbeau despre icoana facatoare de minuni de la minastirea Namaiesti (Arges) (ortodoxa)si culmea tot Sfintul Luca ar fi pictat-o.

Accesul in capela unde se afla pictura este interzis dar ea este vizibila prin ferestre cu zabrele (de fapt dupa ce urci Scara Sfanta ajungi imediat la aceasta capela). Icoana este deosebit de frumoasa (se spune ca Sf. Luca a pictat-o cu ajutorul unui inger).

Roma pastreaza multe relicve sfinte (multe nu sunt mentionate in ghidurile de calatorie).

Atasez o fotografie cu cladirea care adaposteste ”Scara Sfanta” si o fotografie cu scara propriu-zisa (este protejata cu lemn).

:hug:
Fişiere ataşate
17 Scala Santa.JPG
Scara Sfanta
17 Scala Santa.JPG (137.92 KiB) Vizualizat de 931 ori
21 Scala Santa.JPG
21 Scala Santa.JPG (108.45 KiB) Vizualizat de 931 ori
05 Santuario Scala Santa.JPG
05 Santuario Scala Santa.JPG (83.35 KiB) Vizualizat de 931 ori
Ultima oară modificat 25/03/2013 04:37 de către antoniah, modificat 1 dată în total.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/03/2013 04:33

biaskitchen scrie:Antonia , ce poveste impresionanta !Am fost de mai multe ori la Roma dar nu am vizitat aceasta biserica ,nici nu stiu daca apare in ghidul turistic.Oricum acum stiu ce sa vizitez si iti multumesc pt aceasta postare.Avem toti de invatat din credinta acestei sfinte.
:rugaciune:

Bia, m-am intrebat si eu uneori de ce ghidurile turistice spun prea putine lucruri despre locuri minunate care ofera amintiri unice. Biserica aceasta apare in ghiduri insa dupa parerea mea mult prea sumar. Ma bucur sa stiu ca o vei cauta cand mergi la Roma.

Eu iubesc Roma pentru ca ma leaga de acest oras o perioada de studiu, o perioada foarte draga mie. Aveam doua locuri unde mergeam foarte des: la biserica de care povesteam si la Vatican - la mormantul Papei Ioan Paul al -II-lea (L-am iubit si Il iubesc nespus de mult).

Iti multumesc Bia. Pe internet gasesti multe informatii despre Antonietta Meo. Ma bucur sa stiu ca vei vizita biserica.

:hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/03/2013 04:56

Antonia multumesc mult ! :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/03/2013 05:19

crista scrie:Antonia multumesc mult ! :hug:

Crista, eu iti multumesc pentru ca ai citit si pentru ca doresti sa vizitezi biserica. Nu vei regreta nici o clipa. :hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/03/2013 05:49

Antonia,iti multumesc si eu mult pentru aceasta postare! :hug: :pup: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/03/2013 06:09

Danieluta scrie:Antonia,iti multumesc si eu mult pentru aceasta postare! :hug: :pup: :hug:

Iubesc turismul urban la fel de mult cum iubesc marea. Te pup, iti multumesc si eu pentru ca ai citit ceea ce am scris. :hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/03/2013 06:15

antoniah scrie:Iubesc turismul urban la fel de mult cum iubesc marea. Te pup, iti multumesc si eu pentru ca ai citit ceea ce am scris. :hug: :pup: :flower:

Am citit deja de aseara postarea pe blog! :wink:

:flower: :flower: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 25/03/2013 06:30

Danieluta scrie:
antoniah scrie:Iubesc turismul urban la fel de mult cum iubesc marea. Te pup, iti multumesc si eu pentru ca ai citit ceea ce am scris. :hug: :pup: :flower:

Am citit deja de aseara postarea pe blog! :wink:

:flower: :flower: :flower:

:hug: :hug: :hug:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 25/03/2013 11:22

Am citit incet postarea ta, caci nu stiu de ce ma intorceam de le inceputul fiecarei fraze...Si acum simt fiorii din timpul lecturii..Nu sunt catolica, dar asta nu inseamna ca daca voi ajunge in Roma nu voi cauta aceasta biserica. Imi place nespus de mult sa vizitez lacase de cult. Acum, sincera sa fiu, vag am nist amintiri despre o fetita cu o viata similara, povestita de o matusa ce a fost maica stareta la Manastirea Zamfirei din Valenii de Munte si a studiat 3 ani la Vatican. Dar, spre rusinea mea, nu mai ti minte toate amanuntele, dar cred ca e vorba de aceeasi fetita.

Felicitaro pentru postare si pentru micul ghid ce n-il oferi! :flower:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Zona libera”