Nopti albe, ajutor :((

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 04/04/2011 10:23

Vin si eu sa-ti povestesc, baiatul meu cel mic are acum 4 ani si jumatate, pana la varsta de 3 si vreo 4 luni mai mult de 2-3 ore pe noapte nu dormea. Vreau sa-ti spun ca eu am stat pe maternitate doar 3 luni, dupa care am inceput serviciul, in tot acest timp am fost mereu ca un zombii, a fost ingrozitoare perioada aceasta. Pr si simplu se trezea din somn, plangea, ii trebuia ceai, groaznic.... Dar acum este bine de 1 an de zile, dar eu am ramas cu sechele, si acum ma mai trezesc de vreo 10 ori peste noapte.

Apropo, ma gandeam de multe ori sa-l duc la popa, dar niciodata nu mai aveam timp de asta.

Bafta!
ImagineImagineImagine

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 04/04/2011 01:42

Waw, in cateva minute cat am citit ce ati scris aici, am vazut fiecare caramida din zidul la care m-am vazut pusa :P , glumesc bineinteles :pup: .
Intradevar, prima noastra problema e relatia dintre noi, unul e hais, altus e cea...si nu numai cu copilul, dar asta e alta poveste.
Am luat patul sambata, n-am luat si fotoliul ca am avut un scandal teribil pe tema patului si n-am mai zis nimic si de fotoliu.Am adus patul acasa, l-am montat pe jumatate ca tati a avut alta treaba :bum: , sa plece..asa ca l-am montat eu cu Leutu cum ne-am priceput...mai scoteam o bara, mai imi dadea el un surub sau o bara cazut, montata anterior :P .in fine, am reusit pana la urma.A adormit tot la mine in brate si cand l-am pus in patul lui a protestat, dar i-am schimbat perna, i-am pus-o pe a mea si cand l-am lasat jos (adormit) acolo a ramas. s-a trezit peste noapte odata, a baut suc (din biberon) apoi s-a mai trezit la 9 dimineata :party: .ma trezisem eu si el nu se mai trezea.a doua seara, adica aseara am fost doar noi doi acasa, am facut baita (cu tati apoi a plecat), masaj, laptic, spalat pe dinti si s-a mai jucat un pic cu bicicleta prin sufragerie( dupa lupte grele sa nu o bagam si in cada) si cand i s-a facut somn, m-a tras de mana''come, come'' si m-a dus la patul lui, DAR a vrut adormit tot in brate.Dupa ce a adormit l-am pus in patut si nu a comentat ca alta data cand simtea ca il las jos.S-a mai trezit pe la 1, a baut suc ( e cald in camera) apoi pe la 4.30 si la fel.
Imi cer miliarde de scuze ca nu am raspuns peste week-end, acasa am net pe telefon si decat sa scriu pe telefonul ala mai bine ma-mpusc!Ca sa nu mai spun ca de azi dimineata incerc sa scriu si nu reusesc, ba vine seful, ba suna telefonul, etc...
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si sa nu credeti ca sunt o mama rea si nu ma ocup de el, dar pur si simplu nu am timp sa fac exact cum ziceti voi, sa fac treburile casei, sa gatesc atunci cand doarme el :( .Poate daca stateam toata ziua cu el acasa era altceva, dar cum plec la 7, vin la 7 nu prea mai reusesc sa imi revin cu treaba..plus ca il am pe ala mare care e toata ziua nemultumit (el nu vrea din start sa stam aici in Irl si din orice ii sare mustarul ,nu-i convine nimic din ce se intampla, ba nu e mancarea gata, ba nu e curat, ba-ba-ba-ba..o tine una si buna sa mergem in Ro, ce-o fi acolo asa de grozav nu inteleg!!!), nu am mama, nu am tata sau alti prieteni sa ma ajute pe-aici, sunt singura pur si simplu...
Hai ca v-am impuiat capul :P , oricum ideea e ca piticul nu a refuzat patul, desi nu vrea sa se puna singur in el inca ( se urca peste zi, se acopera cu paturica in joaca, dar doar atat)....deocamdata a fost un scump in week-end si ziua si noaptea, asta pana la urmatoarele crize...

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 04/04/2011 03:14

eu te inteleg perfect, nici acum nu am timp de mai nimic, dar atunci in perioada aia nu aveam timp nici sa mananc cum trebuie, asa ca vreau sa-ti spun ca am devenit asa de imuna la mizerie, la vase nespalate, aproape la tot, acum incep doar sa ma dau din nou pe breazda, asa ca nu dispera, o sa treaca si astea
ImagineImagineImagine

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 04/04/2011 04:00

alina,asa e, nu am timp si nici chef de ele si cand vin acasa de la un balamuc la altul, mi se ia de toate....

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/04/2011 08:13

Draga mea, incet si cu rabdare ai sa depasesti faza :hug: ...doar consecventa iti trebuie....e greu, sa fii singura intr-o tara straina si , daca nici persoana cu care esti langa tine nu trage in aceasi directie , se ingreuneaza si mai mult lucrurile.......Ma bucur sa aud ca micutul Leo a acceptat patutul, e muuuult mai sanatos pentru el sa fie la locul lui ...tu , adult , stresat, cu probleme, cu energie si negativa in tine ii " furai" pur si simplu energia micutului, in timpul somnului....pasul pe care l-ai facut e unul mare, scandalul cu Leo mare trece, dar siguranta si sanatatea micutului ramane, e mai importanta :) ....despre curatenie, ce sa iti spun...daca e dezordine, e ok( aici e foarte la moda =)) in toate casele aproape), murdaria se poate inlatura destul de repede si mancarea ....daca nu e timp,... sa manance fiecare ce poate cand vine acasa de la serviciu...gatesti doar sambata sau DOAR in ziua ta libera....am trecut si noi prin faze disperate, cand am schimbat viata molcoma, sigura de acasa cu cea de aici....ca sa am timp de copii ( erau si ei mici)gateam odata pe saptamana...in ziua libera programul era ceva de genul....
- tata la plimbare/distractie cu copii prin parcuri/ centre speciale de joaca ptr copii/ bazin/ etc, etc...trebuia sa stea plecat cel putin 5-6 ore...mancau" afara" atunci....
- eu , pe de alta parte...eram pe " baricade " acasa curatenie, spalat ( masina facea treaba mea) mancare ( am invatat sa gatesc mai mult la cuptor) si asa le rezolvam pe toate...prima data puneam mancarea la cuptor si eventual supa pe ochiul aragazului...apoi hainele la spalat si pana se termina mancarea in cuptor , terminam si curatenia....mancarea o faceam in cantitate mai mare si ceva mai variata, era pusa in caserole si la congelator...aveam pe toata saptamana...doar decongelam si incalzeam....mie mi s-a parut ca sub forma asta imi usuram foarte mult munca si nici nu eram asa de stresata....lipsa copiilor si a sotului in perioada muncii mele prin casa a fost totdeauna binevenita....nimeni nu zice sa faci zilnic( doar daca ai vreo problema de alergie nasoala de tot) curatenie sau mancare....cui nu ii place programul instituit de tine sa puna mana sa faca ceva ca sa injumatateasca munca si stresul tau.....sant convinsa ca esti o mama buna, ti-ai dorit copilul doar, ...repet, te inteleg prin ce treci pentru ca am fost si eu " la faza asta" dar trebuie sa faci un program de care sa te tii....nu trage prea mult de tine ca nu merita....esti tanara acuma si nu simti...nimic pe lumea asta, dar absolut nimic nu merita atata stres , atata atentie...doar copilul :hug: :pup:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 05/04/2011 11:03

Pupi, multumesc pentru sfaturi.Incerc sa ma tin de toate dar parca nu sunt asa la punct si virgula cum vreau eu sa fie..in fine, trecem si peste asta, doar n-o sa tina o vesnicie :) . Aseara m-am apucat sa fac trandafirasi de pasta de zahar cu Leutu asa, sa avem activitate impreuna.I-a placut taaaare mult, ne-am distrat tare mai ales cand a tasnit colorantul din bila de pasta si a facut pe langa noi de ziceai ca a avut loc vreo crima :P .S-a cam trezit tipand din somn aseara si cred ca e din cauza unei reclame la tv...eram in pauza de ''florarit trandafiri'', eu eram la baie si el statea cu tati si a fost o reclama la un film la tv cu unul caruia ii iesea un sarpe din gura..iax :oops: ..nu stiu cum a scapat ca de obicei avem grija la ce ne uitam la tv impreuna cu el.in fine, cred ca de-aia s-a tot trezit tipand aseara si m-a cautat toata noaptea.In rest a fost tare cumintel si ieri dupa-amiaza si azi dimineata la gradi.

Am citit postu tau de aseara, dar decat sa ma apuc sa scriu pe telefonul ala-mereu ating alte litere-, am preferat sa astept pana azi cand ajung la servici.
:flower:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 05/04/2011 11:05

Va multumesc tuturor fetelor si daca nu v-am numit in parte asta nu inseamna ca nu am citit sau ca nu am luat in considerare sfaturile voastre, ba dimpotriva! Va multumesc ca mi-ati sarit in ajutor si sper experienta(situatia) mea si sfaturile voastre sa fie de ajutor si altor mamici care se confrunta cu aceeasi situatie si citesc aceste postari.

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 09/04/2011 09:03

Ce mai face Leo mic? A acceptat patutul Thomas?
Scoate-i neaparat laptele din timpul noptii. S-ar putea sa fie si asta o cauza a lipsei apetitului.
Sa stii ca multi copii sunt ingerasi la gradinita/scoala si dracusori acasa, dar si inbvers:dracusori la scoala si ingerasi acasa! Eu zic ca e mai bine sa fie ingeras la gradi! Nu ar fi o placere nici aceea de a fi intampinata cu reclamatii peste reclamatii de catre educatoare.
Schimbarea lui cred ca e determinata de comportamentul tatalui fata de el.Cand vine de la gradi cu ce se ocupa? Il scoate cineva la plimbare? Pentru ca Julia are dreptate-trebuie sa fie bine obosit pt a dormi.Iti doresc sa ai parte de nopti dormite! :hug:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 11/04/2011 12:28

Miha, Leo mic e mai bine de vreo 3 nopti...E vremea mai calda acum si il scot in parc dupa gradi, asa am vazut ca mananca mai bine si a si dormit mai bine.Doarme la el in patut, manaca un pic mai bine..taica-su l-a scos sambata in parc pana am venit eu de la servici (nu stiu ce-a fost cu el), ieri am fost la un fel de Family Day unde eram multi copii, castele gonflabile, cai adevarati, s-a distrat f bine. A dormit pe la 10.30 pana la 2, s-a dat jos din pat si s-a dus la bucatarie si arata la dulap unde e cutia de lapte :P . i-am dat o sticla plina si l-a papat apoi a dormit tun pana la 7.10 cand s-a trezit singur.

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 20/05/2013 04:23

Nu stiu cum am dat peste tema asta, dar mi-a prins tare bine :hug:
Ma gandesc acum cu groaza la ce o sa ne astepte si pe noi, caci cred ca S va avea tendinta in a rupe regulile impuse de mine, asa cum a facut si cu catelul si am avut ceva impunsaturi pe tema asta :o
Cred ca pe viitor si la noi va fi o problema in a-i asigura camera lui din doua motive: celalalt dormior este foarte friguros si nu este spatiu pt a putea pune un pat de copil. Deocamdata, in dormitorul nostru avem suficient loc sa punem patutul, se incalzeste mai repede si se mentine caldura, dar cum nu va dormi cu noi in pat, nu cred ca e vreo problema pe viitor, nu?

Julia sau Pupi, daca cititi chiar mi-ar face mare placere sa imi trimiteti si mie cartea aceea, va rog din tot sufletul! Nu stiu cate pagini are, dar am posibilitatea sa o printez.

Acum , am o nelamurire in general si sper ca mamicile veterane sa isi exprime parerea.
Din ce stiu eu, pe noi - eu si sora- mama ne-a pus la olita inca de pe la 7-8 luni si mai cunosc cazuri in care mamele au inceput sa isi puna copii pe olita chiar mai devreme, cum au inceput sa stea in fundulet 6-7 luni. Sa zicem ca pe vremea aceea nu existau scutecele de unica folosinta de azi si erau nevoite sa le spele%fiarba pe cele de bumbac, iarna se uscau greu, copii raceau etc. Dar si pampers si alte marci folosite pana la varste mai mari pot genera infectii urinare la ambele sexe, am cunoscut cazuri de copii de 3 ani cu astfel de infectii. Pe nepotelul meu mama l-a pus cam de pe 8-9luni pe olita iar la cresa cand a ajuns cu 14 luni ingrijitoarele au fost uimite sa afle ca el se cere la olita!
Acum, referitor la ce ziceau Pupi si Julia , cu programul strict pt copil, eventualele discutii intre parinti , curatenia in timp ce copii dorm etc au foarte mare dreptate. Sora mea era in prag de divort, inca locuiau impreuna si Raducu a fost martor al discutiilor si devenise foarte agitat, avea aproape 2 ani. Iar pediatra ii facea tot felul de analize de colici si etc , rezultate ieseau bune si pana cand mama nu i-a impus sorei mele sa aduca copilul la ea si sa ii ofere un alt mediu si program nu s-a linistit. Cu rabdare si un pic autoritate a reusit iar azi nepotelul este un exemplu pt multi copii din cartier si gradi.

Flori, ma bucur mult ca ai deschis acest topic !
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Zona libera”