Nopti albe, ajutor :((

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2011 06:07

Oh draga mea, va compatimesc din suflet pentru ca sunt mama de copil mic si stiu ce inseamna sa fii obosita,dar noi avem noroc de un copil extraordinar care doarme toata noaptea adica 10-12 ore de la 6 luni cred. Dar am noroc si de o mama desteapta care a stat la noi primele 2 luni si i-a dat Evei ceai noaptea deci ea nu mai mananca noaptea de muuult. Julia a scris foarte foarte bine, nici nu mai am ce completa dar cred si eu ca prima problema este tatal care nu trage in aceeasi directie cu tine. Eu in locul tau as merge la un medic bun, in primul rand. Iti trebuie ajutor e clar deci apeleaza la cineva! E o varsta critica,asa am citit,de pe la 3 pana pe la 5 ani ,deci mai ai putin :D Eu cred cu tarie in obiceiuri,rutina si disciplina la copil, altfel ajungem la nebuni. Sper ca te-am incurajat macar putin si iti doresc mult mult bine! :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/04/2011 07:55

Elena draga , parerea mea este ca medicul nu isi are locul aici :peace: ....vin si eu cu 10 ore mai tarziu :) ....am citit cu atentie totul.....Iulia a dat sfaturile cele mai bune, cele mai practice, cele mai normale, firesti.....copilul nu e bolnav, nu are nevoie de medic....La ala te duci doar in caz de boala, aici e vorba de o disciplina, de viata de familie, de stres, copilul are o doza de sensibilitate mai pronuntata, simte slabiciunea, iubirea , isi impune punctul de vedere bazat pe asta...asa cum a subliniat Iulia, copii sant mici teroristi si aici trebuie lucrat, trebuie invatat copilul cine e cel in control.
Niciodata , dar niciodata, in fata unui copil nu trebuie sa aveti o discutie in contradictoriu, o nepotrivire de idei , de comportament, copilul simte instinctiv, triaza informatia, o analizeaza si apoi o aplica...urmarea ????.....dezastru in familie, in viata, urmari in sanatate cearta, stres....viata intoarsa cu susul in jos :cry: .....ce vad eu aici este lipsa unui program, consecventa, hotarare din partea parintilor, punere de acord asupra cresterii si educarii lui....daca micul Leo la gradinita este un copil complet diferit fata de casa, ce poate insemna asta????....acasa , si-a dat seama ca EL este in control ,la cel mai mic semn de furie copilareasca toata lumea sta in pozitie de drepti,incearca sa il linisteasca , sa ii satisfaca micile placeri,inchide ochii la micile actiuni teroriste :cry: ..... la gradinita , nu.Acolo este instituit un program, este in colectivitate, are alte standarde, stie ca asa trebuie sa faca si se executa..instinctiv...inca nu are putere de discernamant...deocamdata copiaza, imita, ....e periculos daca nu va puneti de acord cu educatie lui....va scapa de sub control curand si ghici cine va suferii mai departe???
Leo mare cat timp il va mai putea tine in brate si pe burta lui, uitandu-se la tv???
Copilului ii trebuie activitate, responsabilitati specifice varstei,unui copil trebuie sa ii dai atentie, sa ai un " quality time together" cum zice americanul :wink: si asta nu cateva minute pe zi si apoi sa iti vezi de viata si placerile tale de adult...copilul este o responsabilitate mare, tot timpul trebuie oferit lui...treburile de familie, curatenie, gatit, televizor,discutii etc ,etc, se fac in timp ce copilul se odihneste nicidecum in prezenta lui....asta ii da senzatia de nebagare in seama, il lasa liber ........

Uite acuma mi-am amintit si sant sigura ca este si la voi acolo emisiunea" Super nanny"....am urmarit de cateva ori ( vreo5-6 episoade) diferite situatii , diferite familii, diferite probleme......rezolvare super , intr-o saptamana :o ....dar trebuie ca parintii sa se pune de comun acord si consecventa, tarie, nici cea mai mica abatere de la programul instituit.....vezi de urmareste cateva episoade din serialul asta si iti va deschide anumite cai , idei, neaccesibile la momentu asta ( cel putin asa cred eu.....)Parerea mea este ca Iulia ti-a dat cele mai bune idei, sfaturi....problema este sa va puneti voi de acord, sa trageti in aceasi directie....nu te apuca sa faci dezordonat ceva ca nu are sa invete Leo mic , studiaza , terenul, stai spectator pe margine, vezi viata copilului, comportamenmtul lui, ce face bine si ce nu, ce faci tu bine si ce nu, ce face Leo mare si ce nu face....pune pe hartie, analizeaza, taie, adauga, despica in patru , fii obiectiva si in final trage linie si vezi rezultatul....copilul nu are nici o vina aici :(
Inco odata repet, vezi daca poti sa vezi cateva episoade din show-ul de care iti vorbeam...aici sant 3 femei care s=au specializat pe exact situatii din astea in care santeti voi acuma.....nu e nimic pierdut, nu e dezastru inca, totul se poate rezolva destul de usor .... :hug: :pup: si sper sa fie bina cat mai curand

PS ...lasa laptele noaptea, nu e bun nici la adulti( in cele mai multe cazuri , agita), dar atunci cum sa fie la un copil??/...ceai calmant , pe baza de lavanda este super bun dupa o baie si un program activ, seara... :hug: :pup:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2011 08:10

Nici nu am spus ca ar fi bolnav,nu cred asta,dar un medic pediatru cu experienta cu siguranta ar sti cateva trucuri sau ar avea sfaturi, mai ales ca l-ar si putea consulta sa elimine cauze fiziologice,ma refer la trezirea de noapte. Ma rog, e parerea mea, dar desigur ca disciplina e deficitara , eu o vad pe biata mama prinsa intre copil, tata si problema spatiului. Plus obiceiurile proaste. Am vazut la altii cat de greu se dezvata un copil de suzeta sau laptele de noapte, din fericire la noi nu a fost cazul dar vai, ce nervi si rabdare trebuie sa ai... Mult succes draga BSC... stiu ca nu am asa multa experienta dar a mea e proaspata si te inteleg foarte bine! :hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 02/04/2011 09:13

Trasul in aceeasi directie la caruta numita "familie"e de importanta primordiala.La noi s-au "educat "si bunicii sa respecte anumite reguli impuse de noi,parintii,mai putin tatal meu,care ,desi pe noi ne-a crescut dupa reguli clare,isi permite cu nepotii sa ii rasfete prea mult,in detrimentul lor,desigur.Pentru ca e destul de rar prezent in viata copiilor,trec cu vederea aspectul acesta.
Copiii sunt foarte buni psihologi si simt orice nesiguranta sau inconsecventa a noastra in respectarea regulilor si rastoarna situatia in favoarea lor,daca li se permite.Ei se simt in siguranta atunci cand au anumite limite clar stabilite.Cand se abat de la calea "dreapta",suporta mult mai usor consecintele pentru ca stiu unde au gresit.

Fetita mea este docila si usor de educat,dar baietelul este un rebel care ne pune rabdarea la incercare.Cand mi s-a spus ca e greu sa fi un parinte bun,am ras,crezand ca e nevoie doar sa iti iubesti copilul si totul se rezolva,dar am inteles pe parcurs ca e nevoie sa o faci inteligent.Si am mai inteles ca un copil rebel,are nevoie de un parinte ferm!!!Sper din tot sufletul sa reusiti sa readuceti armonia in cercul vostru. :hug: :pup:

Iulia,cartea de care aminteai am primit-o ca mostenire pretioasa de la mama mea.Desi are copertile deja destul de uzate si s-a imbogatit cu cateva mazgaleli ale fetitei mele,e la loc de cinste in biblioteca mea.Mi-a fost de un real folos.O primesc cu drag si in format pdf,daca binevoiesti sa mi-o trimiti. :hug:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 02/04/2011 10:16

Imi vine sa ma bucur vazand subiectul asta instufosandu-se in pene - dar numai cu o jumatate de gura: BLS este acasa, cu patul si fotoliul cumparate - acum abia urmeaza pasul decisiv si ea nu ne mai citeste pana luni...

Daca pierde din mana aceasta prima noapte (foarte importanta in "economia" familiei) si nu impune cele cateva reguli de "supravietuire" in "lupta contra terorismului" - zic asa ca sa mai si radem putin amintindu-ne de lozinca la moda printre americani - va pierde si razboiul nu doar lupta...

Asa cum bine s-a tot subliniat aici, e mare nevoie de disciplina, orar aproape strict, armonie intre partile beligerante - dar mai presus de toate - consecventa :!:

Consecventa chiar si in deschiderea site-ului (nu ma paruiti :rugaciune: ) atunci cand lansezi o intrebare, o cerere, un strigat de ajutor: cine stie de unde sare iepurele si ai scapat momentul :?: ...

Este o noapte cruciala pentru ei, acolo unde se afla, si, daca nu o exploateaza la maxim, isi va pierde din potential cel putin 90%...Sper sa nu fie asa! Macar cateva nopti - de inceput - trebuie sa fie fermi si "lipsiti de mila" - Leo mare sa revina in patul conjugal si impreuna cu mama leoaica sa tina piept asaltului "terorist"

Pupi :pup: , ca bine zisesi: alt copil este la gradinita - dece? Fiindca acolo este o singura autoritate - pe cand acasa sunt doua sau mai multe (nici chiriasul nu poate fi scos din ecuatie...copilul exploateaza pana si cel mai mic semn de "fuga in peisaj") Deci, a se salva din nopti albe, depinde in intregime de familie si nu de comunitate (acolo se comporta exemplar si e dulcele pe care si-l doreste orice parinte: un copil iubit si iubitor, laudat de educatoare si parintii altor copii, deopotriva!)

Sa speram ca va trece noaptea asta si cea de maine cu succes si doar noi sa ne fi facut griji de pomana :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 02/04/2011 10:22

August5, ti-am trimis cartea - nu stiu daca ai primit-o - e maaaare si prea s-a dus repede! Confirma-mi te rog daca ti-a ajuns (eu am trimis catre pupi ceva si cred ca i-a parvenit "materialul" intr-o saptamana!!!!!!!!!!)

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 02/04/2011 10:26

iuliajewel scrie:August5, ti-am trimis cartea - nu stiu daca ai primit-o - e maaaare si prea s-a dus repede! Confirma-mi te rog daca ti-a ajuns (eu am trimis catre pupi ceva si cred ca i-a parvenit "materialul" intr-o saptamana!!!!!!!!!!)

:P Iulia,nu am primit-o :(
Dar trag nadejde ca o voi primi mai repede decat Pupi,ca doar distanta e mai mica intre Brasov -Turda decat Brasov-Portland :P =))

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/04/2011 02:45

Iulia, vreau si eu cartea sa ii mai dau nepoatei ( noii mamici) unele sfaturi :wink: ....are carti de poate sa isi tapeteze toti peretii de sus pana jos , pe doua randuri( exagerez :wink: )....carti noi" de actualitate"....poate indrazneste sa se uite si pe una "veche", una cu termenul de valabilitate depasit :P :wink: ....e bine sa o am aici ....cine stie , poate intr-o buna zi si copilul minune ( al meu) se va pune pe citit :P .....mersi....vezi ca nu poti trimite prin PM...doar via e-mail sau mess.... :hug: :hug:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 03/04/2011 02:48

Pupi, August5, v-am trimis cartea - de data asta sub forma de Compressed (zipped) Folder, via Email. Sper sa va parvina... :hug:

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 03/04/2011 07:48

Iulia,am primit,multumesc :hug:

Înapoi la “Zona libera”