Mucenici moldovenesti

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adinush
Bucatar in devenire

Mucenici moldovenesti

Mesajde adinush » 09/03/2009 01:15

Reteta este reteta de cozonac a Mayei

Ingrediente

-600 g faina
-35 g drojdie
-125 g unt
-120 ml smantana
-100 g zahar
-70 ml apa
-50 ml lapte
-1 zahar vanilat
-4 galbenusuri
-1 vf. cutit sare
-esenta de vanilie
-coaja de lamaie

Se pune faina ĂŽntr-un vas,se face o gaura ĂŽn mijloc .Drojdia se freaca cu putina apa(din cei 70 ml,restul vine la aluat)si cu o lingurita de zahar(din cele 100 g).Se toarna ĂŽn gaura facuta ĂŽn faina si se lasa sa dospeasca 10-15 min.
Se amesteca,se adauga ĂŽncet ,pe rĂŽnd,restul de apa,laptele,galbenusurile,smantana,untul taiat cubulete,zaharul ,sarea,esenta de vanilie si coaja de lamĂŽie si se framĂŽnta bine minim 15 min.
Aluatul acoperit se lasa la caldut sa creasca vreo 30-40 minute .

La inceput tre sa recunosc ca am fost putin sceptica pt ca nu ma incanta consistenta aluatului (era foarte vartos la inceput dar pe masura ce-l framantam si intra untul mai bine in aluat a iesit chiar f ok).
Am impletit mucenicii,i-am unscu apa cu zahar s i-am dat la cuptor la foc mediu...habar am cat ca nu m-am uitat la ceas.
Cand i-am scos i-am scufundat 2-3 sec intr-un sirop de apa+zahar+esenta de rom dupa care i-am uns cu miere si presarat nuc macinata peste.
Fişiere ataşate
mucenici 9.JPG
Pofta buna!
mucenici 9.JPG (26.7 KiB) Vizualizat de 2358 ori
mucenici 8.JPG
inainte de a intra la cuptor
mucenici 8.JPG (23.43 KiB) Vizualizat de 2358 ori
mucenici 7.JPG
in tava
mucenici 7.JPG (26.15 KiB) Vizualizat de 2358 ori
mucenici 6.JPG
impletitura