Mirodenii si verdeturi in jardiniere

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mirodenii si verdeturi in jardiniere

Mesajde elena.elena » 14/02/2008 11:19

Nu stiu daca s-a mai discutat pe aceasta tema dar vreu sa imi fac o mica gradina acasa in balcon cu verdeturi si plante pentru gatit. As incepe cu patrunjel, marar, busuioc si coriandru. Ma intereseaza cand se pun semintele in pamant, la ce temperaturi, cum se intretin etc. Am balconul inchis dar nu foarte ermetic deci e destul de rece acum. Multumesc! :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 14/02/2008 11:36

Elena poti incepe deja sa pui semintele si sa tii ghivecele in casa pt inceput ...

in general pe plicurile de seminte scrie perioada cind tb s ale semeni in ghiveci sau in cimp deschis ... si eu imi amintesc ca e martie parca luna aceea...

din seminte insa cresc mai greu deci dc le tii in casa in paharele a de inghetata la inceput o s afie mai usor ca in primavara sa le muti in ghiveci cu pamint ...

dc vrei varianta cu paharele tb sa ai o tava cu pereti cam de 2 cm inaltime ... paharele sau caserole pe care sa le gauresti in fund cu un ac mai gros ( sau un batz de frigaruie pe care il arzi putin, il stingi si deci asa cald il folosesti sa dai gaurele ) ... apoi pui pamint in paharele si toate in tava ... pui mereu apa numai in taa ca sa le uzi in mod egal pe toate ... poti sa pui niste scobitori sau betze de chibrit sub paharele ca sa nu stea lipite de tava si deci in apa mereu ... o sa ramina un mm sau 2 mm mai la inaltime...

Eu insa prefer plantele gata cumparate de la magazin .. pe care le transfer in ghiveci mai mare ... si sunt deja bune de cules ... ma refer la busuioc in general ... Acum am niste betze /tulpini de busuioc de anul trecut .. o sa incep sa le pun apa ca poate dc da soarele vor inverzi... anul trecut asa am patit dupa o iarna de stat in balcon ( aici e mai cald)

busuiocul vrea apa in general ... cind creste nu tb sa rupi frunza de tot ci ii lasi piciorusul pe tulpina si rupi cu unghia numai frunza frunza ... in felul asta linga piciorusul ei da alta frunza sau chiar doua.. dc o rupi cu piciorus cu tot tamine tulpina cheala ...

pt patrunjel nu stiu .. eu am avut cu marar in acelaasi ghiveci .. udam destul de des ... si nu faceam nimci deosebit decit sa mai rup cite un fir ca sa il arunc in cratita

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 22/04/2008 08:41

Elena, aseara am facut poze la ghivecele mele cu marar ( seminte plantate direct in ghiveci), patrunjel ( la fel), busuioc ( planta mare am cumparat-o in urma cu doua saptamani, cele mici, de-abia vizibile au aparut din seminte plantate in aceeasi zi, in acelasi ghiveci), iar cele cu ierburi toscane si cu chives ( iarba ciorii) le-am cumparat saptamana trecuta.
Patrunjelul are cel putin 6 luni de cand il am, il folosesc, creste la loc, e tare rezistent. Il tin intr-un loc nu foarte insorit, dar nici umbros, ci cu expunere potrivita la soare.
Mararul si busuiocul au aparut la vreo 5 zile dupa ce le-am plantat. Pe plicul meu de seminte scrie sa stea in plin soare si sa fie udate destul de des. Busuiocul a fost de fiecare data foarte rezistent, dar cand incepe sa se lemnifice tulpina frunzele devin mai putin fragede, asa ca tot plantez o data pe an. Si scrie pe plic sa ii rupi floricele din varf mereu ca sa nu se maturizeze planta prea repede. La iarba ciorii scria la fel - soare plin, udata mereu, dar e prima oara cand am, o sa vad cum merge. Plantutele cumparate erau in niste paharele mici de tot, si le-am mutat eu in ghivecele astea din poze.
Ghiveciul cu ierburi toscane nu are directii din pacate cu expunerea la soare, si l-am tinut alaturi de celelalte, dar nu i-a priit, asa ca dupa cateva zile l-am pus alaturi de patrunjel, unde e soare partial si si-a revenit total.
Anul trecut am pus rosii pe balcon, dupa ce le-am plantat in paharele mici de plastic, cum ma invatase Miha, dar au crescut prea inalt, cred ca aveau numai 10 frunze pe o tulpina de 1.5m si mi-au dat cca 15 rosioare toata vara, dar nu erau gustoase :?
cam atat din experienta mea de gradinar amator, cu cateva crime la activ (leustean - dupa care :cry: de-a dreptul, marar si busuioc de cateva ori cand am uitat complet sa le ud cca o saptamana, ca sa nu zic mai mult :blushing: )
Fişiere ataşate
patrunjel.jpg
patrunjel.jpg (53.61 KiB) Vizualizat de 22085 ori
ierburi toscane (rozmarin, cimbru si salvie).jpg
ierburi toscane (rozmarin, cimbru si salvie).jpg (106.63 KiB) Vizualizat de 22085 ori
chives.jpg
chives.jpg (81.89 KiB) Vizualizat de 22085 ori
marar.jpg
marar.jpg (61.76 KiB) Vizualizat de 22085 ori
busuioc mare si miiic de tot.jpg
busuioc mare si miiic de tot.jpg (47.62 KiB) Vizualizat de 22085 ori

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 22/04/2008 08:48

Am uitat sa-ti spun ceva, la toate semintele mele scrie sa nu fie scoase afar rasadurile pana cand temp din timpul noptii nu mai coboara mai putin de 12 C, asa ca daca e le tii o perioada in casa, ca sa fii sigura ca nu ingheatza plantutele pe balcon. Sau mai astepti vreo 2 saptamani sa se incalzeasca vremea si atunci le plantezi direct in ghiveciul de pe balcon. Zic eu, dar poate iti spun fetele care au mai multa experienta.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 22/04/2008 09:49

Roxana merci pt sfaturi! Rasadurile mele sunt acum in jardiniera si am folosit deja din ele, busuiocul arata cel mai bine dar si mararul, patrunjel am pus cam putin si am mai pus seminte . Eu le tin in geamul de la bucatarie unde e soare ziua, deocamdata nu foarte tare.... :flower:

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 02/10/2008 02:09

iarasi desprafuiesc un subiect :wink:

leusteanul meu din "gradina" (ghiveciul din balcon) are oaspeti :oops: :oops: :oops:

Imagine

fetele, si baietii, cum pot sa scap de ei?
am incercat cu zat de cafea insa se pare ca era prea buna si nu au plecat oaspetii :oops: :oops: :oops:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 02/10/2008 02:39

Gabi , pune un pachet de tigari din cele mai ordinare la inmuiat intr-un litru de apa de pe o zi pe alta apoi toarna solutia intr-o pompita si stropeste cu el planta .
(tigarile sa le rupi )
La mine a functionat la flori nu vad de ce nu ar functiona si la leustean :flower:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 02/10/2008 04:00

Interesanta chestie Leila.Am sa-ncerc si eu, tot la flori.Mersi de tipp. :flower:
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 02/10/2008 04:06

Pentru putin Micule :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/10/2008 09:30

pune putina bere intr-o cutie de conserva din aia mica. Musafirii plantei se vor duce sa bea si se vor imbata. Eu folosesc berea toata vara in gradina mea si nu am mvizitatori . Nici nu folosesc nici un fel de chimicala , boar bere. Functioneaza. Sa vezi melcii de ex. cum stau beti linga conserva cu bere ... =)) :flower:

Înapoi la “Zona libera”