Mic dejun de Florii

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

bucatarind
Incepator

Mic dejun de Florii

Mesajde bucatarind » 17/04/2011 10:14

Imagine

Buna dimineata si La Multi Ani, Florilor! La multi ani si mie, ca si eu sunt o floare in aceasta duminica a Floriilor!

Vantul lin adie printre narcise aurii , lalele si lacrimioare. Un vrabioi cearta o vrabie ce inca nu vrea sa cloceasca, iar doi melcisori precoce au iesit la plimbare. Se arata o duminica minunata!…

Ati vazut vreodata gaini Liliput? Doua-trei, sunt tare dragalase si chiar suportabile intr-o curte cu gazon si pomi fructiferi. Se iau patru oua Liliput si se frig ochiuri, numai pe o parte, sa ramana galbenusul foarte moale.

Se decupeaza vrabii dintro bucata de branza de bivolita, usor maleabila, li se pun aripi din ceapa verde taiata oblic si ochi din piper verde.

Se face o omleta dintr-un ou si se ruleaza cu sunca presata fixata cu crema de branza. Se tine putin la rece, apoi se taie rondele groase de ½ cm. Se iau patru cornisoni mititei murati , pe post de melci si li se fixeaza cochilia de omleta cu o scobitoare. Dintr-o ridiche rosie se mesteresc doua lalele.

Pe doua fire de ceapa verde se fixeaza bobite de crema de branza. Se aleg cateva frunze de leurda si se adauga lacrimioarelor. Ce bine seamana leurda cu frunzele lacrimioarelor! Pentru cunoscatori, leurda ( Allium ursinum sau usturoiul salbatic) este un tonic natural de care trebuie profitat primavara, ajutand la fluidizarea sangelui, imbunatatirea memoriei, tratarea insomniei. Acum e momentul!

S-aveti o duminica minunata!

Ingrediente:
-5 oua
-O felie branza de bivolita
-Ceapa verde
-Doua felii de sunca presata
-Crema de branza
-4 cornisoni murati
-O ridiche
-Frunze de leurda

mai multe poze puteti vedea aici
Blog Personal - http://www.bucatarind.ro

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 17/04/2011 11:38

superb prin simplitate si culoare ...as fi pus ridichia in mijloc . nu culcata ca sa aibe o "geometrie".....stiu , sint eu mai circotas, insa nu asta conteaza....felicitari, excelenta idee...
Happy cooking!
(gateala placuta!)

aquarius
Bucatar in devenire

Mesajde aquarius » 17/04/2011 12:15

Wow :shock: :shock: :shock: Bravo.Iti incanta privirea!Felicitari pt imaginatie si indemanare! :flower:

bucatarind
Incepator

Mesajde bucatarind » 17/04/2011 04:53

Unqzz, tu ai dreptate, pt geometrie trebuia pozitionata laleaua altfel.... :blushing:
Asta e, deocamdata, dar comentariul e binevenit.

bucatarind
Incepator

Mesajde bucatarind » 17/04/2011 05:01

Aquarius, multumesc pt comment! Imi place ideea ta cu oua ochiuri in coaja de paine si o o voi adopta cat de curand!

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/04/2011 06:54

Ai pasiune pentru asa ceva, =D> =D> ,imi place sa vad platouri frumos aranjate, mananci cu mai multa placere :D =D> =D> =D> :flower:

bucatarind
Incepator

Mesajde bucatarind » 17/04/2011 08:22

pupi scrie:Ai pasiune pentru asa ceva, =D> =D> ,imi place sa vad platouri frumos aranjate, mananci cu mai multa placere :D =D> =D> =D> :flower:

Adevarat, asta e pasiunea mea! Imi place reteta ta de orez cu ciuperci si prezentarea e super, stil asiatic. :flower:

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 17/04/2011 08:40

deci pe mine m-ai ingenunchiat cu melcii aia...super reusiti, esti un mester....
Happy cooking!

(gateala placuta!)

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 17/04/2011 09:20

mda, interesanta tactica, dar pentru altceva.....
ImagineImagineImagine

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 17/04/2011 09:24

...poti fi mai explicita ca sa inteleg exact ce ai vrut sa spui?...multumesc!
Happy cooking!

(gateala placuta!)

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”