Meniuri dietetice si sanatoase

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adrianae
Incepator

Mesajde adrianae » 07/04/2011 02:16

adrianae
Incepator

Mesajde adrianae » 09/04/2011 05:05

Salata de avocado, seminte de dovleac si rodie
http://www.reteteculinare.ro/forum/post ... tml#105807

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 09/04/2011 05:10

Excelenta reteta, adrianae recunosc ca ai o mare preocupare pentru sanatate ,retetele tale sunt inovatoare si super sanatoase! sper sa reusesc si eu sa le fac, desi nu pot renunta total la bucataria clasica dar cu masura....te pup :flower:

adrianae
Incepator

Mesajde adrianae » 09/04/2011 05:12

Multumesc din suflet pentru aprecieri. Chiar daca nu poti renunta, e un mare castig sa introduci cat mai des ceea ce stii ca iti aduce numai beneficii. E un pas imens pe care-l poti face atat de usor.

adrianae
Incepator

Mesajde adrianae » 15/04/2011 11:13

dariamih
Incepator

Mesajde dariamih » 28/01/2012 05:22

Eu de la inceputul anului am inceput sa urmez o dieta fara carbohidrati si zahar si ma simt foarte bine si am si slabit considerabil. Merg si la fitness si iau si pastilele de slabit slim&fit.

cutesuzy
Incepator

Mesajde cutesuzy » 03/02/2012 03:24

Cu pastilele slim&fit si eu ma inteleg foarte bine, doar ca eu urmez o dieta bazata pe fructe si legume. Este interesanta optiunea ta de a incepe o dieta fara carbohidrati si zahar. Sa ne tii la curent cu rezultatele obtinute in urma dietei.

mykyanda
Incepator

Varietatea de salate bună pentru sănătate

Mesajde mykyanda » 05/05/2012 09:25

M-am gandit ca în această dimineaţă,pană mi se usucă lacul de pe unghii să vă prezint cateva tipuri de salate,bogate în vitamine şi totuşi destul de sărace în calori.
Salata clasică: puneţi cat legume cat mai colorate,să fie un amestec cromatic cat mai Îndestulător În farfurie: lăptuci,varză,ridichii,ardei gras,ceapă etc.
Pentru un surplus de proteine adaugaţi la salată bucăţele de tofu,de carne fiartă sau pe grătar,porumb sau fasole boabe de la conservă.Pentru un dressing sănătos puteţi opta pentru unul făcut dintr-un pic de ulei de măsline,zeama unei lămai,sare şi piper.

Salata de pui cu otet: aceasta salata este foarte usor de facut si are un gust deosebit.
4 portii
timp de preparare: 45 minute

INGREDIENTE:
1 capatana mica de andiva
1 ridiche
1 laptuca verde
cateva frunze de spanac
ulei de masline
ceapa tocata
usturoi pisat
bucatele de piept de pui fara piele
otet
mustar
piper proaspat macinat, sare
crutoane

MOD DE PREPARARE:

Spala verdeturile, apoi toaca-le si aseaza-le intr-un bol mare sau in mai multe farfurii.Incinge intr-o tigaie uleiul si prajeste ceapa si usturoiul timp de 2 minute. Adauga apoi bucatelele de piept de pui si rumeneste-le usor. Tot in tigaie, peste pui, adauga otetul si mustarul si mai prajeste totul timp de inca 3-4 minute. Condimenteaza amestecul de pui si legume cu sare si piper dupa gust, adauga-l peste verdeturi si orneaza portiile cu crutoane.
Conform unui calculator ala limentelor această salată conţine aproximativ:

270 calorii
grasimi 9g
carbohidrati 10g
proteine 37 g.

Salata cu broccoli, tofu si seminte de susan: consuma aceasta salata cu prune proaspete si un pahar de ceai rece (ice tea)
4 portii
timp de preparare: 45 minute

INGREDIENTE:
300g tofu taiat si scurs de zeama
1 pahar de sos marinat pentru salata
zeama de la 2 lamai
2 bucatele de ghimber tocat marunt
2 capatani mici de broccoli
ulei de susan
4 catei de usturoi
cateva ciuperci taiate felii
1 ardei gras taiat julienne (felii subtiri)
1/2 morcov tocat marunt
otet
cateva frunze de laptuca tocate
seminte de susan prajite
2 linguri sos de soia

MOD DE PREPARARE:

Aseaza tofu intr-un bol, toarna peste el sosul marinat, acopera-l si lasa-l la frigider timp de aproximativ 1 ora.Incinge cuptorul la 180 de grade si unge o tava cu ulei vegetal. Scoate tofu de la marinat si taie-l in bucatele. Aseaza bucatelele de tofu in tava, intr-un singur strat, si tine-le in cuptor aproximativ 15-20 minute pana se rumenesc. Apoi lasa-le sa se raceasca.

Pune apa intr-o oala, adauga sucul de lamaie si ghimbirul tocat si pune-le la fiert. Cand apa a dat in clocot adauga broccoli si lasa-l sa fiarba aproximativ 30 de secunde. Scoate-l apoi din apa fierbinte si trece-l printr-un jet de apa rece.

Intr-o tigaie incinge uleiul de susan. Peste acesta adauga usturoiul, ceapa si ciupercile si prajeste-le aproximativ 1 minut. Apoi pune feliile de ardei, morcovul, ceapa tocata, usturoiul, sosul de soia si otetul si continua sa le prajesti inca 3 minute pana cand ardeiul si morcovul incep sa se inmoaie. La sfarsit adauga broccoli si tofu si mai tine-le pe foc inca 1-2 minute, amestecandu-le.

Pune cateva frunze de laptuca tocata pe fiecare farfurie si deasupra adauga portii egale din amestecul de legume si tofu. Asezoneaza cu seminte de susan prajite.

INFORMATII NUTRITIONALE:
208 calorii
grasimi 6g
carbohidrati 34g
proteine 14 g
And33

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”