Melci si palmieri cu spanac

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 10/04/2014 10:21

Multumesc, fetelor :blushing: :master:

Aseara m-a "omorat" S-ul meu. Dupa Paste vor face la firma o mini party doar cu angajatii si vor un mini catering cu melcisori, palmieri, pateuri, ce forma vreau eu sa le dau dar sa fie cu foetaj , vegetarine si cu carne. Problema e ca nu am suficiente tavi la cuptor ca sa pot face destule pt 40 de persoane :P
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/04/2014 09:41

Imi place reteta pe care ai pregatit-o. Obisnuiesc sa pregatesc si eu ”palmieri” sau ”urechi de elefant” cu diferite umpluturi - in functie de ce am acasa (cred ca am postat in trecut si o reteta in cartea de bucate RC).

Mi s-a parut mereu frumos si interesant modul in care este aranjat aluatul. Sunt gustoase si aspectuoase in acelasi timp.

”Melcisori”, ”palmieri”, ”pateuri”... imi plac si mie toate... :)

:hug: :flower: :flower: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/04/2014 09:45

Am fost tentata la un moment dat ( cand pregateam mancarea pentru Paste) sa fac ceva foietaj si aveam in minte palmierii astia ai tai dar cum timpul parca s-a comprimat i-am taiat de pe lista in ultimul moment....dar au ramas pe lista cu " de facut curand" :P sant sigura ca au fost buni :hug:

Înapoi la “Retete preferate”