Masina de cusut Singer manuala anul 1930

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biaskitchen
Bucatar de elita

Masina de cusut Singer manuala anul 1930

Mesajde biaskitchen » 22/05/2013 11:50

Buna fetelor !
Am vazut ca multe dintre voi mai au si alte hobby-uri in afara de gatit si vreau sa va intreb daca folositi o masina de cusut Singer manuala , model vechi .Am si eu o masina de acest tip si nu am mai lucrat cu ea de vreo 20 de ani si din cauza nu mai stiu cum se fac reglajele in functie de grosimea /tipul materialului .De carte tehnica nici nu se pune problema sa am , nu am gasit nici pe net.
Singura mea speranta este sa primesc niste sfaturi de la o persoana care are un asemenea tip de masina.
Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
:master: :master: :master:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 22/05/2013 03:25

Acum am inteles eu ce fel de reglaje :) Trebuie sa schimbi acul, fiecare ac are inscriptionat un nr pe partea plata, nr corespunzator uneui anumit tip de material si grosime. Apoi, trebuie sa potrivesti tensiunea firului superior cu lungimea pasului si grosimea materialului. Tensiunea se regleaza din butonul/rotita dinfata ta, pe unde cobori firul catre ac. Tensiunea inferioara a firului se regleaza din suveica, cu surubelnita masinii misti surubul din suveica. Ai mare grija cu suveica masinii!!!!! De asemeni ai grija cu viteza pe care o dai masinii, din rotita, tinand cont ca manevrezi materialul c uo singur amana si rotita cu dreapta. Daca nu mai esti obinuita mergi mai incet :hug:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 22/05/2013 03:33

xanora scrie:Acum am inteles eu ce fel de reglaje :) Trebuie sa schimbi acul, fiecare ac are inscriptionat un nr pe partea plata, nr corespunzator uneui anumit tip de material si grosime. Apoi, trebuie sa potrivesti tensiunea firului superior cu lungimea pasului si grosimea materialului. Tensiunea se regleaza din butonul/rotita dinfata ta, pe unde cobori firul catre ac. Tensiunea inferioara a firului se regleaza din suveica, cu surubelnita masinii misti surubul din suveica. Ai mare grija cu suveica masinii!!!!! De asemeni ai grija cu viteza pe care o dai masinii, din rotita, tinand cont ca manevrezi materialul c uo singur amana si rotita cu dreapta. Daca nu mai esti obinuita mergi mai incet :hug:

Merci mult Roxana
Deabia astept sa ajung acasa si sa aplic ceea ce mi-ai spus.
:master: :master: :master: :master:

Înapoi la “Zona libera”