mai ushor cu 4 kg dupa 4 zile

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

viviana
Incepator

pt. phili

Mesajde viviana » 07/10/2006 03:09

Draga phili, te rog sa-mi spui si mie care e dieta astronautului si daca la tine a functionat. Si daca da, cat ai reuasit sa slabesti si in cat timp?
Multumesc.

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 07/10/2006 11:57

Va dau reteta pe care am facut-o eu si mi-a mers foarte bine slabeam 0,5 kg pe saptamina dar acum maninca normal si nu am pus inapoi. Dimineata la cafea o felie de piine de seminte cu fibra din aia uscata cumparata(nu prajita) cu un triunghi de brinza topita dietetica.Sau cind aveam chef de dulce 2 biscuiti cu fibra. Pe la 10 un ceai de slabit cu zaharina. La prinz carne la gratar de pui, vita sau peste sau la cuptor. Acompaniate de rosii, castraveti, ardei, varza, morcov, andive, ciuperci, sparanghel (asa se cheama betele alea verzi? in spaniola se numesc esparragos) orice legume dar nu salata.Nu ma intrebati de ce dar asa e.Seara la fel carne sau peste sau daca aveam chef o omleta sau oua fierte tari. Si fructe.Daca intr-o zi mancam la amiaza orez sau fasole sau nu respectam dieta seara nu mincam decit fructe.Dupa masa de prinz din nou un ceai.Am tinut-o asa 2 luni jumate si am fost foarte multumita.Si nici nu am facut foame. Insa eu cred ca cel mai recomandat e sa mergeti la un dietetician sa va recomande diete in functie de obiceiurile alimentare ale fiecaruia.Eu asa am facut si nu am riscat sa-mi stric sanatatea.Diete de aste in care te infometezi nu sunt recomdate de medici si nu cred ca sunt eficient.Poate slabesti pe moment dar pui imediat la loc.Si poti sa risti si alte perturbari ale oraganismului cum ar fi diabet.
Aveti grija
Iulia Cristina

lumi_m
Incepator

Dieta turbo

Mesajde lumi_m » 08/10/2006 11:34

Buna tuturor! Am gasit intr-o revista (Libertatea pentru femei) o dieta extraordinara- DIETA TURBO. Am slabit 2 kg in patru zile.Acum ma simt mult mai usoara,sanatoasa si continui sa am un regim alimentar sanatos si cu putine calorii!

viviana
Incepator

pentru lumi_m

Mesajde viviana » 08/10/2006 11:49

Buna,

Te rog sa-mi spui si mie care este reteta Turbo.
Multumesc anticipat.

lumi_m
Incepator

DIETA TURBO

Mesajde lumi_m » 08/10/2006 12:28

MIC DEJUN :
Varianta 1: Se desface o portocala si se amesteca cu 125g branza de vaci degresata si doua linguri suc de portocale.
Varianta 2: Se curata un fruct de kiwi si se taie feliute-se amesteca cu 150g de struguri,apoi se toarna deasupra o lingura de suc de portocale.
Varianta 3: O mandarina curatata se desface feliute,se taie marunt si se amesteca cu 150g iaurt degresat si o lingura de cereale integrale.
Varianta 4: Se curata o para,se taie cubulete si se amesteca cu o lingurita zeama de lamaie,o lingurita de stafide si 100ml lapte degresat.

PRANZ:
Varianta 1: 125g file de peste,sare,piper,un ardei gras,un ardei iute,o ceapa rosie,jumatate lingurita ulei,vegeta,100g varza acra.
Ceapa taiata se caleste in uleiul fierbinte,se adauga ardeiul gras si cel iute taiati fasii.Se adauga 300ml apa si jum.lingurita vegeta.Se lasa sa fiarba putin apoi se adauga varsa acra si pestele,apoi se mai lasa sa fiarba 5 minute.La final se condimenteaza dupa gust.
Varianta 2:30gorez,sare,75g pipt de pui,o lingurita ulei de masline,o ceapa,un ardei gras,ghimbir,100g fasole verde,vegeta,piper.
Orezul se fierbe in apa sarata,in alta oala se fierbe fasolea verde.Ceapa taiata se caleste in uleiul fierbinte se adauga ardeiul tiat fin si pieptul de pui taiat fasii.Se adauga si pastaile,se mai inabusa cateva minute,apoi se condimenteaza-se servesc alaturi de orezul fiert.
Varianta 3: 250g morcovi,200g cartofi,o ceapa,jum.lingurita ulei masline,jum lingurita de boia,sare,piper,vegeta,patrunjel.
Se caleste ceapa,se adauga cartofii si morcovii taiati cubulete,respectiv rondele,se amesteca des,apoi se adauga 100ml apa,boiaua si vegeta.Se fierbe 15 min.La final se condimenteaza si se adauga patrunjelul.
Varianta 4: 200g cartofi,100g castraveti,un catel de usturoi,100g branza de vaci degresata,patrunjel,sare,piper.
Se fierb cartofii,se taie,apoi se amesteca cu usturoiul pisat,castravetii taiati fin,branza,patrunjelul.Se condimenteaza.Se mai pot servi cartofii separat,langa salata din castraveti,usturoi si branza.

CINA:
Varianta 1: 30g orez,sare,doi ardei grasi,150g castraveti,20g sunca de curcan,o lingurita zeama de lamaie,piper.
Orezul se fierbe in apa sarata,Se prepara o salata din ardei,castraveti,sunca,zeama de lamaie,piper,apoi se amesteca cu orezul fiert.
Varianta 2: o ceapa,un ardei gras,75g piept de pui,jum lingurita ulei de masline,o lingurita zeama de lamaie,sare,un praf de coriandru.
Se prepara o salata din pieptul de pui fiert in prealabil,amestecat cu celelate ingrediente.Se condimenteaza si se toarna deasupra zeama de lamaie.
Varianta 3: 200g varza acra,250g morcovi,150g iaurt degresat,vegeta,sare,piper,patrunjel,o felie de paine neagra.
Se taie varza ,morcovii,se amesteca toate ingredientele si se serveste cu felia de paine neagra.
Varianta 4: 250g rosii,o ceapa,o felie de sunca fiarta,o lingurita mustar,sare,piper,o lingurita ulei,una de otet,o felie de paine neagra.
Se taie ceapa,rosiile si sunca.Se amesteca.Se prepara un sos din vegeta,mustar,piper,sare,otet si ulei.Se toarna deasupra si se consuma cu paine neagra.
INTRE MESE (gustari la alegere):
300g varza acra;
1 kiwi
75g struguri
o para sau un mar
250g morcovi
300 ml suc de rosii
o mandarina
100g pepene(galben sau rosu)
un ardei gras mare
1/2 grapefruit
In cadrul acestei diete ai parte de cinci mese pe zi(incluzand gustarile) care totalizeaza 65o kcal.
Aceasta dieta am luat-o din revista,insa eu am improvizat din cand in cand-daca observati,se calesc ingredientele,eu le-am fiert.Nu am folosit toate variantele ci doar cele care mi-au placut mie,nu am avut varza acra si nici ghimbir.
Aceasta dieta m-a ajutat sa renunt la paine,grasimi si dulciuri.Acum,cand mananc un fruct,mi se pare cel mai delicios desert existent!!! Este prima dieta pe care am tinut-o,am facut si cateva exercitii usoare si am consumat multa apa.Nu e foarte greu,succes!!!

blajlarissa
Incepator

Mesajde blajlarissa » 16/10/2006 12:53

lorelei scrie:am incercat-o insa nu am scapat de 4 kg cum promit ei, ci numa 1 shi jumatate..uff.. :?

fiecare are alt organism...cura aceasta nu este valabila la toate genurile de organisme....de ex eu am incercat o cura de slabire mai realista si am slabit 9 kg in o saptamana si este mult mai simpla.... :peace:

Barbu Serban
Incepator

regimul de 4 zile

Mesajde Barbu Serban » 16/10/2006 05:54

mai oameni buni, terminati cu toate prostiile astea!!! chestia asta e crima curata. Auzi, sa amesteci laptele cu suc de portocale !!! INCREDIBIL !!! Daca vreti un sfat de la cineva care a slabit pana acum 23,5 kg in trei luni ( da da, e adevarat, nu e vrajeala ! ) faceti in felul urmator: in afara de paine, mancati ce vreti voi, insa organizat, in max 2 mese pe zi, fara mici ciuguleli intre (alea va omoara) dar la jumatate decat o faceati inainte. Mancati 2 oua/ acum mancati unul, etc etc etc. Ideea e foarte simpla, TOTUL CU JUMATATE DE MASURA !!! Mancand ORICE, evitati frustrarile pe care le acumulati pe timpul regimului si care inevitabil duc la esecul lui. Sfatul meu e sa va cantariti zilnic dimineata si sa faceti un grafic. Ajuta f mult la psihic cand vedeti zilnic rezultate. Eu pe 15-07-2006 am inceput de la 120,6 kg si acum am 97,1. E chestie pur de vointa. Nu va imbolnaviti de pomana!!! Toate cele bune.
PS. Ca fructe, va recomand Kiwi pere si struguri din belsug. Sunt super hipocalorice dar in schimb foarte sanatoase. La astea nu aveti limita, mancati din belsug!!!

cara
antitalent culinar

Re: regimul de 4 zile

Mesajde cara » 16/10/2006 06:07

Barbu Serban scrie:mai oameni buni, terminati cu toate prostiile astea!!! chestia asta e crima curata. Auzi, sa amesteci laptele cu suc de portocale !!! INCREDIBIL !!! Daca vreti un sfat de la cineva care a slabit pana acum 23,5 kg in trei luni ( da da, e adevarat, nu e vrajeala ! ) faceti in felul urmator: in afara de paine, mancati ce vreti voi, insa organizat, in max 2 mese pe zi, fara mici ciuguleli intre (alea va omoara) dar la jumatate decat o faceati inainte. Mancati 2 oua/ acum mancati unul, etc etc etc. Ideea e foarte simpla, TOTUL CU JUMATATE DE MASURA !!! Mancand ORICE, evitati frustrarile pe care le acumulati pe timpul regimului si care inevitabil duc la esecul lui. Sfatul meu e sa va cantariti zilnic dimineata si sa faceti un grafic. Ajuta f mult la psihic cand vedeti zilnic rezultate. Eu pe 15-07-2006 am inceput de la 120,6 kg si acum am 97,1. E chestie pur de vointa. Nu va imbolnaviti de pomana!!! Toate cele bune.
PS. Ca fructe, va recomand Kiwi pere si struguri din belsug. Sunt super hipocalorice dar in schimb foarte sanatoase. La astea nu aveti limita, mancati din belsug!!!

8 kg pe luna, adica..doua kg pe saptamana?...23 kg date jos in trei luni..
asa, informativ, ti-ai facut analizele, n-au aparut probleme de sanatate de la slabirea atat de .....drastica?

pe de alta parte, injumatatirea meniului zilnic (parafrazez: ai mancat in intervalul acesta temporar orice, dar jumate din ce mancai anterior si ai eliminat din alimentatia personala painea) nu are ca efect faptul ca dai jos 23 kg in trei luni.
eu am avut doua operatii in 2005 si incapand cu 9 august n-am mai mancat paine si nici un alt produs de panificatie pana in ianuarie 2006 si am mancat zilnic un sfert din ce mancam inainte. am slabit cam 8-9 kg in 5 luni. am devenit mai subponderala decat eram.
Serban, daca slabeam 23 kg, sau conform teoriei tale..30, acum nu mai avea cine sa tasteze.

Concluzii:

1. slabirea depinde mult de metabolismul fiecaruia.
2. povestea cu eliminarea painii chiar da rezultate, dar nu asa drastice
3. trebuie sa faci si miscare.
Nu cumva ai uitat sa ne povesteti si de miscare? Cata miscare faceai pe zi

Barbu Serban
Incepator

Re: regimul de 4 zile

Mesajde Barbu Serban » 16/10/2006 06:31

cara scrie:
Barbu Serban scrie:mai oameni buni, terminati cu toate prostiile astea!!! chestia asta e crima curata. Auzi, sa amesteci laptele cu suc de portocale !!! INCREDIBIL !!! Daca vreti un sfat de la cineva care a slabit pana acum 23,5 kg in trei luni ( da da, e adevarat, nu e vrajeala ! ) faceti in felul urmator: in afara de paine, mancati ce vreti voi, insa organizat, in max 2 mese pe zi, fara mici ciuguleli intre (alea va omoara) dar la jumatate decat o faceati inainte. Mancati 2 oua/ acum mancati unul, etc etc etc. Ideea e foarte simpla, TOTUL CU JUMATATE DE MASURA !!! Mancand ORICE, evitati frustrarile pe care le acumulati pe timpul regimului si care inevitabil duc la esecul lui. Sfatul meu e sa va cantariti zilnic dimineata si sa faceti un grafic. Ajuta f mult la psihic cand vedeti zilnic rezultate. Eu pe 15-07-2006 am inceput de la 120,6 kg si acum am 97,1. E chestie pur de vointa. Nu va imbolnaviti de pomana!!! Toate cele bune.

8 kg pe luna, adica..doua kg pe saptamana?...23 kg date jos in trei luni..
asa, informativ, ti-ai facut analizele, n-au aparut probleme de sanatate de la slabirea atat de .....drastica?

pe de alta parte, injumatatirea meniului zilnic (parafrazez: ai mancat in intervalul acesta temporar orice, dar jumate din ce mancai anterior si ai eliminat din alimentatia personala painea) nu are ca efect faptul ca dai jos 23 kg in trei luni.
eu am avut doua operatii in 2005 si incapand cu 9 august n-am mai mancat paine si nici un alt produs de panificatie pana in ianuarie 2006 si am inceput sa mananc zilnic un sfert din ce mancam inainte. am slabit cam 8-9 kg in 5 luni. am devenit mai subponderala decat eram.
Serban, daca slabeam 23 kg, sau conform teoriei tale..30, acum nu mai avea cine sa tasteze.

Concluzii:

1. slabirea depinde mult de metabolismul fiecaruia.
2. povestea cu eliminarea painii chiar da rezultate, dar nu asa drastice
3. trebuie sa faci si miscare.
Nu cumva ai uitat sa ne povesteti si de miscare? Cata miscare faceai pe zi

Cateva mici amanunte: Ideea cu painea e la modul ca nu painea te ingrasa, ci ce asociezi cu ea. Cum iti mai faci delicioasele croc monsieur fara paine? Dar bunatatea de hamburger? samd. Te cred, ca nu ai mai mancat paine un an si fara rezultate notabile. Dar imagineaza-ti ca la 120 kg eu mancam cu adevarat mult si pentru organism jumatatea lipsa s-a simtit destul. La intrebarea cu analizele, raspunsul e negativ, dar in schimb ma simt mai bine ca niciodata. Inainte daca fugeam 50 m simteam ca imi plezneste fierea, acum pot inota 12 ture de piscina ( 1200 m). La punctul miscare, iar nu iti dau satisfactie. In romania eram inspector la primarie si mergeam pe jos 6 ore pe zi, aici 90 la suta din regim am petrecut-o acasa, cautandu-mi slujba si trimitand cv-uri. Asa ca in nici un caz nu am facut mai multa miscare ca acasa. Si inca o chestie: atata timp cat nu iti privezi organismul de nimic, cum poti sa ii faci rau? PS. am incercat sa atasez 2 poze ca sa iti dai seama cum stau lucrurile, sper sa mearga.....
Fişiere ataşate
acum_611.jpg
acum_611.jpg (63.79 KiB) Vizualizat de 32000 ori
inainte.jpg
inainte.jpg (162.23 KiB) Vizualizat de 32020 ori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/10/2006 08:20

mai ales "ceea ce asociezi cu painea te ingrasa"->adevarat.

si mai e si factorul psihologic: sa uiti ca "esti la cura". sa ai atat de multa activitate incat sa nu te gandesti la mancare. iar atunci cand ti-e foame, sa n-ai in frigider decat ceea ce e ok sa mananci.

ps: felicitari pentru multele kg pierdute si pentru ca ai avut atata vointa :flower:

Înapoi la “Cure de slabire”