Lupta cu Diabetul

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

corina46
Incepator

gatitul pentru diabetici

Mesajde corina46 » 15/04/2011 08:59

buna ma numesc Corina si am o problema cu gatitul. Sotul meu are diabet de tip 2 si nu mai stiu ce sa gatesc ,cu ingredientele nu este problema ,pot cumpara orice,(nu sint in tara ) dar nu mai am idei pentru cominatii,am gasit si leurda care am facut si salata,si ulei si tinctura si pun si la fiecare mincare cite un pic,se pate face si untul amestecat cu leurda este o bunatate.D aca aveti retete de minare si prajitura ,va rog sa-mi trimiteti si mie .Va multumesc si astept raspuns cind este posibil.

maxim62ro
Incepator

Re: gatitul pentru diabetici

Mesajde maxim62ro » 15/04/2011 11:21

Puteti comanda cartile de retete pentru diabetici de pe site www.retetemaxim.ro !
maxim

adivisa
Incepator

Retete de mancare pentru bolnavii de diabet

Mesajde adivisa » 27/11/2012 06:04

[size=18]Regimul alimentar este, dupa parerea mea, cel mai important in tratarea cu succes a diabetului. Eu am diabet zaharat de 4 ani, si cel mai bun randament il are regimul alimentar. Eu nu sunt pe insulina, iau doar pastile Siofor de 1000 mg, 2 pe zi. ALimentatia corecta si echilibrata face minuni. Eu sunt si supraponderal, si mi-am stabilit retete de mancare personalizate, pe placul meu.
Pot sa va spun ca am ajuns la valori normale ale glicemiei, chiar si cand nu iau medicamentele, dar nu trebuie renuntat nici la medicamentatie. De asemenea un rol la fel de important il are si efortul fizic, care ajuta la mentinerea glicemiei la valori normale.
Retetele de mancare pe care obisnuiesc sa le gatesc eu sunt :

- piept de pui la gratar sau fiert cu garnitura de amestec mexican de legume, sau broccoli, etc
- pulpa de pui fiarta garnitura de legume (amestec mexican)
- soia cu ciuperci
- tocanita de piept de pui cu ciuperci
- peste cu legume

marcel65
Incepator

Mesajde marcel65 » 13/04/2016 10:59

In urma cu 4 luni am dat de saitul dumneavoastra si am incercat sa ma inspir din recomandari plus mai iau de 3 luni un supliment alimentar numit diabetrix, ceva nemtesc.
Vreau sa va spun ca am un tonus si un chef de viata de nu mi-as fi imaginat + mi-a scazut glicemia cu 25 in medie

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”