La multi ani tuturor Floriilor!

Coltisorul evenimentelor importante din viata noastra! Zile aniversare... onomastici... nunti ... botezuri ... Aici uram celor dragi tot ce le dorim !

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, adinush, octavian, Moderatori

corina46
Incepator

Mesajde corina46 » 19/04/2011 08:20

black_sweet_crush scrie:Corina, am primit mesajul, multumesc mult,esti tare draguta. Insa nu am avut timp sa raspund,l-am scris si apoi a trebuit sa ies repede de pe net..Nu sunt in Germania, sunt in Irlanda. Multumesc pt semnite :) . Se gaseste asa ceva in Germania?

sint Corina,iti multumesc prt.ca mi-ai raspuns,sper ca nu te superi ca vorbesc la pertu,dar aici toata lumea este asa,pacat ca esti asa departe,seminte sint de tot felul,numai sa ia unde pune.Daca ai rabarbar acolo am o reteta de prajitura super buna,nu este pe forum ptr ca nu am poze si nici nu am rabdare cu asa ceva poate mai incolo. :peace:

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 19/04/2011 11:18

Corina, poti sa mi te adresezi cum doresti, in primul rand sunt prea mica pt forma de politete, iar in al doilea rand nu ma cramponez de lucrurile astea (nici de cel cu ''sotia trebuie sa stea in fata langa sot, in masina :shock: ).
Avem rubarba aici, dar nu o folosesc ca nu am pomenit la mama sau la socra-mea,daca stiam cum se foloseste si cum se consuma, poate incercaam. totusi trimite-mi reteta, ceva noi e intotdeauna de folos :flower:
Nici eu nu postez ceea ce fac aici ca nu am timp si trebuie sa modific pozele, etc..dar imi iese cateodata ceva dulce sau o mancare asa de misto, ca-mi vine sa ma pup singura :P . Acum abia astept sa fac cozonacii, am facut reteta Sabinei de doua ori si au iesit nemaipomeniti!i-am dat-o si mamei ca ei nu-i ies niciodata.

corina46
Incepator

prajitura cu rabarbar

Mesajde corina46 » 20/04/2011 08:19

black_sweet_crush scrie:Corina, poti sa mi te adresezi cum doresti, in primul rand sunt prea mica pt forma de politete, iar in al doilea rand nu ma cramponez de lucrurile astea (nici de cel cu ''sotia trebuie sa stea in fata langa sot, in masina :shock: ).
Avem rubarba aici, dar nu o folosesc ca nu am pomenit la mama sau la socra-mea,daca stiam cum se foloseste si cum se consuma, poate incercaam. totusi trimite-mi reteta, ceva noi e intotdeauna de folos :flower:
Nici eu nu postez ceea ce fac aici ca nu am timp si trebuie sa modific pozele, etc..dar imi iese cateodata ceva dulce sau o mancare asa de misto, ca-mi vine sa ma pup singura :P . Acum abia astept sa fac cozonacii, am facut reteta Sabinei de doua ori si au iesit nemaipomeniti!i-am dat-o si mamei ca ei nu-i ies niciodata.

Ma bucur ca vrei reteta,este un deliciu(ma laud singura acum );dar fetita mea (10 ani);deabea asteapta sa o fac,
250 gr faina,4 galbenuse,3 linguri smintina,200 gr zahar,100 gr margarina,1/2 praf de copt ,coca se intinde cu mina in tava,peste se pune 6 linguri de gris,se pune rabarbarul curatat si taiat bucatele si peste 150 gr zahar se coace 25-30 min.se scoate din cuptor se pune albusul peste si baga inapoi pt 10 min (4 albuse se bat bine cu 50 gr zahar),cind este gata se taie calde cu un cutit tot timpul udat in apa.Pofta buna,trebuie sa iti iasa.Iti doresc o reusita deplina la cozonaci,eu nu mai fac pt ca sotul meu nu mai are voie sa manince dulciuri si noi sintem singuri in lumea asta nu am cui sa dau si nu fac ,este primul an cind nu o sa fac,dar poate fac un salam de biscuiti si poate pt fata prajitura asta cu rabarbar ca este mare deja in gradina .Pa,pa pe curind.

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 20/04/2011 11:25

Vai Corina, mii de scuze, eu am abordat subiectul la pertu, dar cand am vazut anul nasterii 1964 (?) m-am rusinat, sincer. Imi cer scuze daca am fost nepoliticoasa.
Multumesc pentru reteta. Am si eu o verisoara din partea sotului in Koln, si ea se vaita ca nu cunoaste nici un roman ca ar vrea si ea sa mai iasa din casa si nu doar la cumparaturi sau serviciu.
Multumesc inca odata de reteta si mii de scuze :rugaciune:

corina46
Incepator

fara scuze

Mesajde corina46 » 21/04/2011 08:28

black_sweet_crush scrie:Vai Corina, mii de scuze, eu am abordat subiectul la pertu, dar cand am vazut anul nasterii 1964 (?) m-am rusinat, sincer. Imi cer scuze daca am fost nepoliticoasa.
Multumesc pentru reteta. Am si eu o verisoara din partea sotului in Koln, si ea se vaita ca nu cunoaste nici un roman ca ar vrea si ea sa mai iasa din casa si nu doar la cumparaturi sau serviciu.
Mu
lt
umesc inca odata de reteta si mii de scuze :rugaciune:

Salut si fara scuze,nu sint o baba,chiar ma bucur ca imi spui pe nume,eu am stat foarte aproape de KĂśln,dar acum stau la 560 km sint in partea de sud a Germaniei,iar cind merg in oras,trec peste dunare,orasul este DonauwĂśrth,in Bayern.Ai facut c

ozonacii?cum au iesit?,eu cind faceam era reteta de la Leila,este super buna.

Va dorim un Paste fericit,un Hristos a Inviat si toate cele bune. La noi vineri este liber si sintem toti acasa si poate plecam pe undeva la plimbare,este o vreme superba sint 23 de grade.Pa,pa ,pe curind

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 21/04/2011 11:50

Buna..Doamne fereste! :shock: Nici pomeneala de baba, mama mea are aceeasi varsta si mereu ma laud cu ea ce mama tanara am :lol: ..desi saraca se chinuie cu noi de la 17 ani, de-aia avem mama tanara :P .
Noi nu suntem liberi, desi e zi libera nationala, seful a hotarat sa lucram :oops: , asa ca am doar 2-3 ore pe seara sa fac toate pregatirile de Pasti :(
Mini-vacanta placuta si Sarbatori fericite! :flower:

corina46
Incepator

Mesajde corina46 » 26/04/2011 09:05

black_sweet_crush scrie:Buna..Doamne fereste! :shock: Nici pomeneala de baba, mama mea are aceeasi varsta si mereu ma laud cu ea ce mama tanara am :lol: ..desi saraca se chinuie cu noi de la 17 ani, de-aia avem mama tanara :P .
Noi nu suntem liberi, desi e zi libera nationala, seful a hotarat sa lucram :oops: , asa ca am doar 2-3 ore pe seara sa fac toate pregatirile de Pasti :(
Mini-vacanta placuta si Sarbatori fericite! :flower:

Hallo,la noi asa se zice,cum a-ti petrecut de Paste?,la noi a fost o vreme superba si am fost sa vizitam toate statiunile din Tirolul Germaniei si 2 din Tirolul Austriei,dar nu am cuvinte ,a fost super.Acum o luam de la capat,eu nu lucrez,dar am destul de lucru in gradina,fata mai are vacanta pina la sfirsitul saptamini.Tu unde lucrezi?
Imi pare rau ptr.cozonaci tai,sa sti ca ptr,asta trebuie sa ai rabdare multa si timp,
Ce face baietelul tau ?este bine?acum te las ca ma apuc de treaba,pe curind,Pa ,pa

Înapoi la “Evenimentele comunitatii”