Jurnal de Slabit

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

albinuzza
Bucatar

E

Mesajde albinuzza » 01/04/2008 04:59

Excelenta lista!
La bookmark cu ea!

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 01/04/2008 09:57

Fetelor cum stati cu dietele? Eu destul de prost, am mancat dulciuri 3 zile la rand, mananc seara, obicei de care nu ma pot debarasa din cauza ca pranzul de obicei il iau pe la 4-5, in plus sunt stresata din cauza nuntii, care se apropie... :badday:

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 02/04/2008 10:50

Eu sunt destul de bine. Am mincat ieri la amiaza o salata de orez integral cu legume si piept de curcan. Desert iaurt cu fructe fara grasimi. Seara salata cu un file de vita la gratar. In rest apa si cite un mar dupa amiaza si seara.
Azi am iar salata de orez dar fara carne (ca incerc sa si postesc) si mere. Diseara am o salata mare de varza.
Apropo (asta nu tine de dieta) cum se face varza calita?
Iulia Cristina

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 02/04/2008 11:52

Eu am intrat intr-o perioada de lipsa motivatie. Cred ca pragul prelungit (mai bine de 3 luni) in care cantarul meu nu vrea deloc sa coboare macar un pic :( m-a cam demotivat.
cred ca ar trebui sa trec de la 1500 de calorii la 1000, ca altfel oraganismul meu nu mai raspunde deloc la regim, prea s-a obisnuit.
Cand eram la liceu, si dupa la faculta am tinut un regim drastic care la mine a dat rezultate. Bineinteles ca nu e sanatos deloc, cred ca avea mai putin de 600 de calorii pe zi. Insa in iunie trebuie sa fiu in forma olimpica ca am o nunta unde in plus sunt nanasa mare :D ; asa ca musai sa pierd inca 8 kg in 2 luni! Ma tot bate gandul sa reincep macar vreo 2 saptamani regimul pe care l-am facut in anii tineretii :)
Voi ce ziceti?
Alex

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2008 02:27

ablodde scrie:Eu am intrat intr-o perioada de lipsa motivatie. Cred ca pragul prelungit (mai bine de 3 luni) in care cantarul meu nu vrea deloc sa coboare macar un pic :( m-a cam demotivat.
cred ca ar trebui sa trec de la 1500 de calorii la 1000, ca altfel oraganismul meu nu mai raspunde deloc la regim, prea s-a obisnuit.
Cand eram la liceu, si dupa la faculta am tinut un regim drastic care la mine a dat rezultate. Bineinteles ca nu e sanatos deloc, cred ca avea mai putin de 600 de calorii pe zi. Insa in iunie trebuie sa fiu in forma olimpica ca am o nunta unde in plus sunt nanasa mare :D ; asa ca musai sa pierd inca 8 kg in 2 luni! Ma tot bate gandul sa reincep macar vreo 2 saptamani regimul pe care l-am facut in anii tineretii :)
Voi ce ziceti?

Pai eu in mai am nunta mea personala si am reusit doar vreo 200 de grame sa slabesc :badday: Si eu in tinerete tineam regimuri de 900 de cal si slabeam repede, am mai incercat si acum dar nu mai merge.... :?

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 02/04/2008 03:30

Draga Elena, felicitari pt nunta !
Nunta o sa fie un moment minunat, chiar daca nu o sa reusesti sa ai cea mai impresionanta silueta! Ti-o spun din proprie experienta (eu o sa sarbatoresc 5 ani de casatorie pe 19 aprilie :) Ce repede trece timpul! Si chiar cu cateva kg in plus m-am simtit cea mai frumoasa femeie in ochii sotului meu, ba chiar si in oglinda m-am vazut ca o printesa in rochia mea de mireasa.
Te pup si iti urez sa ai parte de o viata minuntata!
Alex

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/04/2008 06:58

Multumesc mult pentru un mesaj minunat! :flower: :flower: :flower: :hug: :hug: :hug:

Antonia
Incepator

Mesajde Antonia » 03/04/2008 10:36

:flower: salut elena felicitari pentru nunta
nu fii suparata , incearca dieta cu apa care am inceput si eu si ma simt bine Eu dimineata beau o cana de apa cind ma dau jos din pat
inainte de minca de dimineata mai beau o cana inghitituri mici ,de obicei mininc ceriale ,nu mai mininc nimic pana la amiaza inainte de amiaza beau iarasi o cana de apa si pe urma mininc si felul 1 si felul 2 putin din fiecare ,
La ora 16 mininc ultima masa incep tot cu o cana de apa si pe urma ceva usor seara daca mi-e foame tare mininc fructe [mere khivi portocale] aceasta dieta am primito de la o prietena mi sa parut ca o sa beau tot apa da ai sa vezi daca incepi o sa te simti bine eu intro luna am dat 2 kg fara sport scrieti -mi cum vii se pare .
ANTONIA

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/04/2008 10:09

Mersi Antonia, greu regim, eu la amiaza sunt la scoala deci nu acasa asa ca pranzul il iau tot decalat si de aceea imi vine sa mananc seara...Incerc si eu sa beau multa apa, nu cred ca depasesc 1,5 l ca nu le-am contorizat paharele, dar cu mancatul seara stau prost si cu sportul... :badday:

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 08/04/2008 12:07

Nici eu nu cred ca pot sa beau 2 l de apa pe zi. De fapt nici nu am incercat sa masor ce beau. Insa in cei 2 litri de lichid intra si fructele, cafeaua, ceaiul, supele. Poate cu toate lichidele adunate ajung si eu pe la 1.5 l. Insa eu elimin tare greu apa, asa ca ar trebui sa ma apuc de baut ceaiuri diuretice.
Peste 2 saptamani ma apuc de cura pe care am facut-o in tinerete si care la mine a dat rezultate. Un nutritionist m-ar certa cu siguranta, dar eu nu mai am timp la dispozitie, iar ultimele 8 kg pe care vreua neaparat sa le pierd pana la sfarsitul lunii mai nu vor nicium sa ma paraseasca cu regimul meu echilibrat.
Asa ca o sa imi "traumatizez" pt vreo 3 sapatamani organismul sa vad ce reultat o sa am!
Alex

Înapoi la “Cure de slabire”