Jurnal de Slabit

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 28/03/2008 04:58

Ieri m-am intors din Romania. Toata lumea m-a criticat ca sunt prea grasa. Asa ca de azi am inceput
Dimineata am baut cafea ( nu stiu daca e buna sau nu dar eu nu pot renunta) mai pe la amiaza un jumatate de piept de pui la gratar cu o salata din frunze verzi si o rosie. Desert un mar. Acusica maninc un iaurt fara grasimi
Diseara o salata cu ton si boabe de porumb.

Pe miine dimineata imi pregatesc din seara asta un ou fiert tare. Sper sa ma tina. Ar trebui si un pic de miscare dar fac jumatate de ora pe zi pina la lucru si inapoi.
Iulia Cristina

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 28/03/2008 05:36

Foarte buna ideea cu jurnalul de slabit. Eu am inceput sa urmaresc ce mananc din noiembrie 2007. Incerc sa ma limitez la 1500 de calorii pe zi (mananc orice, dar in cantitati rezonabile).
De exemplu, la micul dejun am mancat o felie de briosa (facuta de mine in masina de paine :D ) de 60 de grame, adica 200 de calorii si am baut o cafea 0 calorii.
La pranz am mancat 2 felii de paine (80 de grame de paine =200 de calorii) si am mancat un pic de pateu (40 de grame =150 de calorii), un mar (cam 100 de calorii) si un iaurt (tot cam 100 ce calorii);deci pana acum am consumat 750 de calorii.
La cina imi raman inca 750 de calorii, dar o sa incerc sa nu depasesc 500.

Am o lista cu mai toate tipurile de alimente si cu echivalentul lor in calorii. Stiu ca pare complicat, dar in mai putin de o saptamana m-am obisnuit cu sistemul, acum stiu aproape pe de rost cate calorii au mai toate alimentele. E chiar distractiv sa jonglezi cu caloriile: azi ai chef de carne, mananci mai putine feculente, ai chef de branzeturi, renunti la desert, samd.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 30/03/2008 08:27

De mult imi tot propun sa-mi numar si eu caloriile, dar sunt multe produse la care nu se poate si nu am cantar de bucatarie precis. De ex. painea, sau alte produse la care nu sunt specificate caloriile. Pana imi cumpar un cantar electronic, cum procedati? In plus, am gasit variate tabele de calorii la care difera acelasi produs, voi dupa care va ghidati? :flower: :flower: :flower:

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 30/03/2008 08:43

Faina chestia cu caloriile. Ieri am mincat dimineata 2 oua fierte tari si bineinteles cafeau cu zaharina. La amiaza din nou piept de pui la gratar (ca era in frigider si nu am vrut sa-l congelez) cu salata si 2 rosii. Mai tirziu am mincat un mar. Seara am facut orez fiert si niste resturi de la un piept de pui fiert cu ciuperci.
Azi mi-am permis niste capsuni cu o lingura de frisca. La cina o omleta cu rosii de garnitura. Miine la munca am sa ma cintaresc sa vad ce zice si dusmanul...cintarul
Iulia Cristina

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 31/03/2008 06:02

Pt a calcula caloriile e nevoie de un cantar electronic precis. Eu mi l-am cumparat inainte de a incepe si acum nu as putea sa ma despart de el. e foarte practic.
Insa de vreo 3 luni am stagnat ( nu depasesc cele 1500 de calorii pe care mi le-am propus decat foarte foarte rar): nu am mai slabit nici 100 de grame, dar nici nu m-am ingrasat. E frustrant pt ca nu am schimbat mai nimic din ce faceam la inceput. Daca in primele 2 luni de regim am slabit cam 8 kg, in urmatoarele 3 luni nimic.
Nu stiu ce ar trebui sa fac in plus. Are cineva o idee?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 31/03/2008 06:20

Este un prg, am citit eu ceva despre acesta dar nu mai stiu unde...era vorba ca se obisnuieste organismul cu regimul si chiar cu miscarea fizica, deci trebuie probabil sa mai scazi din calorii . Eu am tinut intr-un an un regim de 900 de calorii, fara infometare, dar acum mi-e tot mai greu... o sa cer iepurasului un cantar:) :sfant:

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 31/03/2008 06:52

Fetelor,ma alatur voua!
Ablodde,as vrea si eu lista ta cu caloriile.Am si eu dar nu completa.Sunt pe net destule dar daca nu te deranjeaza mi-o poti trimite si mie!

ablodde
Incepator

Re: :)

Mesajde ablodde » 01/04/2008 11:56

albinuzza scrie:Fetelor,ma alatur voua!
Ablodde,as vrea si eu lista ta cu caloriile.Am si eu dar nu completa.Sunt pe net destule dar daca nu te deranjeaza mi-o poti trimite si mie!

Uite un site care te poate ajuta (este in franceza, daca ai probleme pot sa te ajut).
http://pagesperso-orange.fr/AKBB/permis_de_maigrir.htm

Eu din aceasta carte m-am inspirat "PERMIS DE MAIGRIR" d'AndrĂŠ LEMAIRE si in care am mai multe tabele (care sunt si pe site)
In plus am cautat o lista suplimentara pt unele alimente pe care nu le-am gasit in carte.
Alex

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 01/04/2008 12:48

Multumesc mult!
Foarte utila!

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 01/04/2008 03:59

Am gasit si eu http://www.getfit.ro/continut.php lista de calorii
Iulia Cristina