Juice for health ( sucuri pentru sanatate)

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Juice for health ( sucuri pentru sanatate)

Mesajde pupi » 25/10/2008 06:19

Eu am inceput sa beau sucuri facute acasa cu storcatorul de fructe. Sincer , de cind le beau ( si asta fac in fiecare zi) ma simt mult mai bine. Am o carte, un ghid practic de prevenire si tratament la multe din bolile comune. Eu de exemplu am probele cu tiroida si , poate ma credeti sau poate nu ma credeti, cind beau sucuri speciale ptr tiroide simt ca respir altfel, mai usor, ma simt mai usoara si parca nu obosesc as de repede. . Am in cartea asta fel de fel de retete si combinatii de legume si fructe pentru curatirea intestinelor, a fierii, ficatului, pielii, Unele ( cea mai amre parte din retete ) sint ptr tratarea diferitelor boli( desigur efectul nu se vede imediat ca la un medicament), gama este mare, se pot trata cistite, tiroida, antiging cocktailuri, raceli, scaderi in greutate, alergii, sucuri pentru un somn linistit , sau energizante pentru zi, foamea de carbohidranti, menopauza, osteoporoza, artrita-reumatisa, varice etc. Nu are sens sa ma mai intind aici dar daca cineva vrea vreo reteta sint aici si cu cel mai mare drag le traduc si le postez. Stiu ca sucurile astea naturale sint mai costisitoare( legumele si fructele se consuma in cantitate mai mare cind le pui la stors) efectul nu este imediat ( cum am vrea toate) dar este sigur. Este cam mult de lucru ( spala fructele si legumele , curata, taie in bucati mici ca sa intre la storcator , si apoi spala masina si monteaza la loc)Nu e placut , pe mine m-a cam deranjat la inceput dar acuma parca nici nu realizez cit de repede le fac. Uite va postez aici un suc ,pe care l-am facut azi dimineata inainte de a pleca la serviciu, am baut un pahar acasa in loc de cafea si am mai luat cu mine la lucru intr-osticluta. este un suc care calmeaza si sincer este asa.
Fişiere ataşate
0#10.jpg
sucul pentru dimineata
0#10.jpg (54.75 KiB) Vizualizat de 6545 ori
0#09.jpg
storcatorul cu fructele si legumele linga el( mere, celina partea verde si jumatate de lamaie
0#09.jpg (39.64 KiB) Vizualizat de 6545 ori

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 25/10/2008 02:19

Cu ce bunatati te rasfeti Pupi!!!
Am avut si eu o perioada in care imi faceam zilnic suc natural ,dar din cauza lipsei de timp am renuntat.Bine ca mi-ai amintit ce bune sunt aceste sucuri,mi-ai dat un impuls sa incep iarasi sa le prepar.
Bunica mea,care acum se odihneste,la un moment dat a fost diagnosticata cu leucemie limfatica cronica.Medicii au trimis-o acasa din spital zicand ca nu au cum sa o ajute mai mult decat tratamentul medicamentos pe care i l-au dat ,dar fara rezultatul asteptat ,si e mai bine sa moara acasa.Nu mai stiu cine i-a recomandat,pentru ca eu eram destul de mica pe atunci,dar a consumat zilnic suc proaspat stors de morcovi,telina si sfecla rosie ,continuand totusi si cu medicamentele primite din spital.Dupa un timp,cand a mers la control,doctoritei care o tratase nu-i venea sa creada ca mai este in viata.A mai trait bunica mea aproape 15 ani de la diagnosticarea ei cu LLC,a suferit si o colecistectomie si la analizele premergatoare operatiei,medicul i-a zis ca sunt perfecte si nu arata ca ar fi avut vreodata acea boala.
Cred cu tarie in efectele acestor sucuri naturale.Daca esti asa draguta,m-ar interesa ce combinatie se foloseste pentru curatirea ficatului si cel pentru raceli.
:rugaciune:

:flower: :flower: :flower:

DanuKa
Bucatar in devenire

Mesajde DanuKa » 25/10/2008 10:17

este o idee buna ,daca am putea sa ne incepem ziua cu un pahar din ala ,nici cafea sau ceai nu ne-ar mai trebui ,si bolile ne-ar feri ( iuhuu fac si rime ,lol )

aici a inceput nebuneala cu smoothie , nu stiu cat o sa tina ,si daca nu e mai mult decat de o moda , insa pare bun

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/10/2008 03:07

DanuKa
si aici la noi se obisnuieste smoothies si sint bune , si eu fac dar mai mult vara , iarna nu imi place ca se fac cu gheata si sint RECI, prefer ceva cald. Poate o sa se impamanteneasca si la voi obiceiul asta ca si aici. Realitatea ca alea nu sint 1oo % naturala dincauza ca mai au fel de fel de aditivi. ( mai o frisca , mai un sirop ca sa aibe aroma mai tare, mai un iaurt etc) Sucurile astea ale mele ( ma rog, impropriu spus) sint strict din legume si fructe , nimic in plusUnele sint putin ciudate la gust dar cu timpul te obisnuiesti. :hug: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/10/2008 03:10

5 august am s aincep acuma cu traducerea pentru raceli si apoi , daca mai am timp am sa scriu si cea ptr ficat , daca se face prea tirziu am s arevin miine3 cu a doua. Copii pot saaibe pana la 8 raceli pe an treaba care in adulti trebuie sa fie mult mai mica ( una doua ori pe an) Daca se intimpla de mai multe ori inseamna ca sistemul imunitar este slabit si trebuie sa il intaresti ca sa poti preveni viitoarele raceli. Diete recomandate - bei o multime de lichide ( sucuri , ceaiuri medicinale, si supe de vegetale sau pui. crescand cantitatea de lichid in timpul unei infectii( raceli) poate sa previna dehidratarea membranei respiratorii. Cand membnrana asta este deshidratata virusuil poate creste rapid .De asemenea , daca bei mai multe lichide riscul de a avea nasul infundat este mai mic. Doctorii cred ca daca inhalezi vapori de supa fierbinte poate ajuta mult la ameliorarea nasului infundat. Evita alimentele care produc flegma( produsele lactate, carne si produse de panificatie( grau)Daca bei numai sucuri naturale pentru una pana la trei zile se vede o accelaerare spre insanatosireDE asemenea "viata" legumelor si fructelor crude din care prepari sucurile ajuta corpul la nivel celular , spre procesul de insanatosire. Deasemenea trebuie redusa si grasimea pe perioada asta de boala, ptr ca studiile au aratat ca celulele albe sint inhibate de grasimi si nu mai pot sa se mute in regiunile afectate de boala si sa lupte impotriva m,icrobilor. Evcita zaharul, ptr ca slabeste sistemul imunitar. Toate dulciurile , zaharul normal,fructoze,miere, sirop de artar, sucurile naturale. Sucurile naturale trebuiesc baute sub o forma diluata ( jumatate apa /jumatate suc natural)> desigur ca trebuie evitat si alcoolul.
Vitamina A si beta -carotenul vindeca si intareste sistemul imunitarBeta carotenul poate ajuta la cresterea celulelor T celule care joaca un rol mare in imunitate. Corpul creaza viatmina A din beta caroten. Cele mai bune sucuri surse de caroten sint , in ordine efectivitatii lor urmatoarele: morcovi,kale( asta este o frunza verde mare nu stiu cu ce sa o aseamn si nici nu stiu daca este in Rom), patrunjel, spanac, sfecla verde, broccoli si salata( frunze)
Vitamina C este si ea importanta . Cela mai bune surse de vimanina C in ordinea efectivitatii los sint:Kale, patrunjel,broccoli,varza de Bruxel, conopida,varza, spanac,citrice,si asparagus. Cele mai bune surse de bioflavonoids sint ; ardeii, broccoli, varza, patrunjel si rosiile.
Vitamina E si seleniu lucreaza impreuna in lupta impotriva virusului. Studile au aratat ce aceste doua maresc formarea de anticorpi. Cele mai bune surse de vitamia E : spanac , watercress, asparagus,morcovi,si rosii. iar cele mai bune surse ptr seleniu sint: chard, ( nu stiu daca este in Romania) nap turcesc, usturoi, ridichi , morcovi, si varza.
Zinc scurteaza durata si severitatea virusului( racelii), reduce inflamatie,sucuri cele mai bune in ordinea eficacitatii lor radacina de ghimbir, , nap turcesc, patrunjel,usturoi, morcovi,spanac , varza, salata si castraveti.

Ingrediente de sucuri recomandata
mere- sucul are proprietati antivirale. Foloseste mere Granny, smiths ca sa eviti consumul de prea mult zahar( merele astea sint cele cu coajua verde aproape crud sau verde brotacel) Crted ca le sti.
Usturoi are efecte antivirale. In completare la sucul de usturoi este bine sa mai consumi trei catei de trei ori pe zi.
Ghimbirul - sucul contine componente antiinflamatorii. Folosind ghimbir proaspat in suc sau ceaila primul semn de raceala poate preveni boala sau opoate reduce ca durata sau severitate.
anghinare sucul este bogat in inulin.Wheatgrass( pir)este bogat in clorofila un puternic purificator al sangelui. urmeaza sucurile acuma

Coctail antiviral
un mar Granny spalat
1 nap turcesc spalat bine
1 mana plina de watercress spalata bine( bibilnic, nasturel macris de balta) asta este traducerea
5 morcovi mediu ca marime spalati bine si partea verde taiata
1 usturoi ( catel) mare
Toate se spala , se taie la marimea potrivita si se storc, sucul se pune in pahar si se serveste la temperatura camerei.

The ginger hooper
1/2 mar Granny spalat si taiat in felii adecvate
5 morcovi mediu ca marime spalati si cu capetele taiate
1/2 ghimbir spalat

Se spala se dau la stors se serveste la temp camerei.

Weith Loss buddy

1 anghinarie spalata bine
4-5 morcovi capetele taiate
1/2 sfecla rosie fara frunse si fara cozi, spalata bine de tot

Stoarse si servite la temp camerei

Wheatgrass Light
1 mar verde Granny, 1 mina nu plina de pirspalat( wheatgrass) 2-3 frunze de menta spalate( optional) 1/2 lamaie fara coaja

Hot ginger lemon tea

3 cm de radacina de ghimbir spalata
1/2 lamaie fara coaja
2 pahare de apaplata
1 pachetel de ceai
1 baton de scortisoara spart in bucatele mai mici
4-=5 cuisoare
praf de nucsoara
praf de cardamon

Se stoardce ghimbirul si lamaia, se pune sucul intr-un castron mai mmic cu apa, se adauga pliculetul de ceai scortisoara, si cuisoarele. Se puine la foc( fiert) ptr 10 minute, strecori adaugi praful de nucsoara si cel de cardamon si servesti cald

Revin cu alte retete imediat

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 26/10/2008 09:00

Pupi :hug: :hug: :hug: Multumesc pentru retete.Esti o draguta. :flower:
Sunt cateva ingrediente pe care nu stiu daca le voi gasi in Ro,de exemplu chard,pir-ul,dar o sa ma uit dupa ele prin supermaketurile noastre.Dar o sa incerc sucurile si fara ele. :flower: :flower: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/10/2008 11:04

5 august - ti-am trimis un mesaju privat , te rog sa imi spui daca l-ai primit :hug: :flower:

djprometeu
Incepator

Mesajde djprometeu » 08/02/2009 02:48

bravo voua ca va vitaminizati. foarte bine.toata lumea ar trebuii sa faca asta, sunt foarte sanatoase. o sa vin si eu cu niste recomandari...
Dragostea este una dintre cele mai puternice pasiuni pentru ca ataca in aceeasi timp capul , inima si simturile!

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”