Intrebare - Ceai de slabit

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

oana1979
Incepator

Mesajde oana1979 » 12/10/2008 02:33

dragele mele maria si christeli pot sa va spun ca am gasit pomelo adica grape fruit in piata de langa mine si am luat numai 4 kile ca daca ceream mai mult se speria vanzatorul :P . Problema mea maria era ca aici nu am cumparat niciodata pomelo si de aia nu stiam pe unde sa caut si nici cum se cheama ca a trebuit sa caut in dictionar :D
OANA 1979

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 12/10/2008 11:28

Draga Oana, ce se aude cu lamaile? Sau nu le suporti?Incearca sa introduci treptat si suc de lamaie in cel de grape-fruit. :flower:
Christeli

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 12/10/2008 12:04

Draga Chris, si eu am renuntat la tutun acum 2 ani, mai precis in august 2006, am 10 kg in plus luate intr-un an si de atunci n-am mai pus un gram...dupa cum am mai postat azi la un alt subiect, metabolismul a incetinit in lipsa nicotinei si nu mai functioneaza ce functiona inainte ca principii de dieta...tu cum ai reusit sa slabesti dupa ce ai renuntat la tutun?

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 12/10/2008 12:10

Scumpa mea, eu intai am luat cam 13 kg....apoi am inceput cu renuntat la paine, dulciuri, paste, etc., si am vazut ca nu prea avem rezultate concrete....pana intr-o zi cand am mancat ceva mai greu si am avut o stare tare ciudata de greata ....Am inceput sa beau sucuri de citrice proaspat stoarse de mine si am observat ca nu mai aveam senzatia aceea de foame persistenta, plus ca cantarul incepuse sa ma indrageasca, asta insemnand ca acel indicator micut incepuse sa se miste, nu mai ramanea intepenit la 62 kg. Si de aceea m-am gandit sa va impartasesc si voua povestea mea, cu speranta ca veti avea aceleasi rezultate pozitive. Ca sa nu mai spun ca am inceput sa frecventez mai des padurea de langa casa, in care nu intram decat ocazional.....Deci, incercarea moarte n-are! :flower: :flower: :flower:
Christeli

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 12/10/2008 12:17

Iti multumesc, :flower: uite nu m-am gandit sa incerc cu citrice! Oricum de fumat sa ma iau din nou ca sa slabesc...pentru nimic in lume, e arma cu 2 taisuri! Ma simt bine si asa, m-as simti insa si mai bine fara cele 10 kg! Renuntatul la tutun e o victorie si admir pe oricine reuseste! =D> Sunt dispusa sa impartasesc experienta mea privind renuntarea la fumat oricui doreste :)

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 12/10/2008 12:20

Bine ca ai reusit! Sotul meu spune ca asa voi reusi sa mor sanatoasa =)) =)) =)) =)) =)) Dar incearca sa bei cate un pahar de suc de citrice dupa fiecare masa(nu foarte copioasa) si asteptam sa ne impartasesti rezultatele. :hug:
Christeli

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 12/10/2008 12:49

Ehhh... ce ti-e cu sotii...al meu zice ca asa, cu 10 kg in plus, mai arat si eu a femeie =)) =)) =)) Nu ca as arata foarte slaba fara cele 10 kg in plus... dar de la 62 la 72 diferenta e notabila pe ici pe colo in "partile esentiale" :wink: El cel putin a luat 17 kg "and counting" si sustine ca e in crestere... =)) =))

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 12/10/2008 02:39

Au! Deci nu e cazul sa spun ,,mult inainte''....Incearca si cu ceva mai multa miscare...acum e superb sa mergi pe munte...cel putin aici, la noi. Cineva ma sfatuia mai devreme sa beau ceai de fructe de padure neindulcit in loc de apa...e si asta o idee, nu?
Christeli

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 12/10/2008 04:09

Da, merge la fix ceaiul de fructe neindulcit! Chiar imi fac acum unul si apoi o sa ies la plimbare pe un traseu mai lung cu cele 2 paroase buclucase ale mele, Cheeky si Deedee...si acesta e inceputul! Multumesc pentru sfaturi :flower: :party: :party:
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 12/10/2008 04:21

Vezi? Ce te faci tu fara mine? :P
Christeli

Înapoi la “Cure de slabire”