Intrebare - Ceai de slabit

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

christeli
Bucatar in devenire

Intrebare - Ceai de slabit

Mesajde christeli » 05/06/2008 02:07

Fetelor, exista in plafare un ceai de slabit(chiar asa se numeste) de la Naturavit. L-a incercat cineva? O zi buna! :flower:
Christeli

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/06/2008 02:16

Cri dc e acelasi care exista in plafar si acum multi ani ( adica vreo 12 :lol: ) l-a incercat o fosta colega de facultate si mama ei .. da .. se slabea cu el caci este diuretic in 1 rind, deci scoate lichidele in disperare din tine... Si apoi pentru ca dupa ce bei atita ceai logic ca esti plina si de mincare nu prea iti arde ( nu mai ai unde baga )...

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/06/2008 02:20

Cris, cum bocesc eu in toate partile ca vreau sa slabesc(m-am ingrasat 10 kg. de cand nu mai fumez) , mi-a fost recomandat, cu explicatiile de rigoare....dar inca mai adun pareri, eu necunoscand produsul pana acum...Oricum, multumesc, esti o scumpa, ca intotdeauna! :hug: :flower:
Christeli

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/06/2008 03:03

parca cel de care stiu eu era facut la Oradea.. deci poate sare Lia sa/si Tina sa iti spuna cum se numeste firma aia si dc mai exista ...

Insa dupa parerea mea nu se slabeste numai cu atit.. tb sa maninci insa in cantitate mai mica si absolut din toate .. cine spune sa nu maninci piine, paste etc bate cimpii ...

Creed ca cel mai indicat e sa mergi la nutritionist pentru ca iti face regimul dupa obiceiurile tale... am o prietena care a fost dupa ce a nascut si regimul ei includea paste /m,acaroane 1-2 ori pe sapt.. peste miercurea si vinerea ... era super traditionalist in asafel sa poti minca si tui ca toti ceilalti din familie dar evident mai putin si cu atentie ... in plus sa nu iti lipseasca nimic din alimentatie ca de ici vine buba ... in plus nutritionistul e UN DOCTOR care nu are interes sa iti vinda ceaiurile din magazinul lui sau sa iti faca acuopuncturi si alte cele ca sa mai vii si alta data .. iti faci analize sa nu ai si altceva si deci sa poata face regimul pe calapodul tau ...

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/06/2008 03:27

Cu mersul la nutritionist stiam si eu, am mai fost si dupa o analiza mai amanuntita, mi s-a dat un regim personalizat de care am fost foarte multumita. Dar, cum e mereu cu auzitul asta, credeam ca cu ceaiul se slabeste mai repede si fiind pe baza de plante, nu prea vedeam efecte secundare...De aceea m-am gandit sa adun sfaturi de la voi...Iar la capitolul restrictii alimentare, nu am avut niciodata si incerc sa nu am, din cauza unei gastrite pe sistem nervos, din pacate...Deci, ma sfatuiesti sa nu iau ceaiul? :hug:
Christeli

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/06/2008 03:33

Nu .. eu te sfatuiesc sa iei SI ceai dar sa cauti regimul (dat de nutritionist )prin sertare si sa le cvombini .. ceaiul e ceai .. nu minune dumnezeiasca =)) =)) .. sau cum zice Simona : ia-ti un ciine sa te alerge toata ziulica :P

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/06/2008 03:50

Am gasit regimul....din fericire!
Iar caine am, daca asta se poate numi caine:un Yorkshire terrier , care dupa 15 minute de mers(nu alergat) se tolaneste pe strada si nu mai misca...Halal ajutor!
:DDeci, regim si ceai.
Dar va trebui sa mai raresc vizitele pe aici ca de, ispita !
Merci si o seara placuta la toata lumea! :hug: :flower:
Christeli

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 05/06/2008 04:11

De foarte multe ori excesul ponderal are cauze hormonale. Cere parerea unui endocrinolog. Eu, din cauza unei dislipidemii ma ingrasam si cand respiram. Dupa un set de analize si un diagnostic competent, am slabit 42 kg doar mancand corect (asta in vreo 2 ani si jumatate). Despre ceaiuri, ce sa zic? :x vor scoate apa din tesuturi iar asta nu inseamna slabit! Tot la alimentatie trebuie umblat. :hug:

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/06/2008 04:16

Alina, ai dreptate!
Cred ca intai imi voi face un set complet de analize, cu toate ca ultimele(de acum doua luni) au iesit bune, deci nu cred ca ar trebui sa imi fac mari griji. Dar ,preventiv, le mai fac o data...
Nu credeam ca lasatul de fumat ma va face sa am atatea neplaceri de ordin estetic... :x
E, acum va trebui sa fiu consecventa si sa am mai multa grija. :blushing:
Christeli

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/06/2008 07:35

Fetelor, referitor la ceai...din pacate(sau din fericire) l-am incercat...
Daca are cineva intentia de a se apuca de baut chestia aia ciudata(are gust de leustean si menta), ar face bine sa nu plece de acasa sub nici o forma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D Seara placuta! :hug: :pup:
Christeli

Înapoi la “Cure de slabire”