idei de slabit !!!!!!!!!!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

geani_23
Incepator

Mesajde geani_23 » 31/10/2007 02:58

nnice26pink scrie::D Iti multumesc ptr raspuns dar la mine e mai complicat.Am facut sport toata iata mea si am mancat sanatos.Nu mai mananc paine si dulciuri de nu mai stiiuu cand, dar in ultimul an s-a schimbat ceva.Adica stau in America si aici totul e diferit iar in 4 luni am luat in greutate aproape 15kg.Da cand m-am cantarit era sa mor de nervi.Am zis cum e posibil.Vreau sa zic ca mananc sanatos si ma duc si la sala dar degeaba :cry: Nu mai stiu ce sa fac de la 57 de kg am ajuns sa am 73 de kg.Cum e posibil? :oops:

Nice,

Iti inteleg frustrarea...si eu am avut problema ingrasarii cand m-am mutat in America, in primul an a luat 8 kg pe care nici acum nu am reusit sa le dau jos total. Nu stiu in ce stat locuiesti dar daca esti intr-unul din locurile in care mergi cu masina PESTE TOT, asta este unul din principalele motive. Eu m-am mutat din Bucuresti, unde mergeam pe jos mereu si bomba, cand am venit in CT ma uimeam cum de ma ingras vazand cu ochii (si nu manacam junk). Am reusit sa slabesc abia dupa ce am plecat din CT in Boston si cu mersul pe jos, am slabit 5 lbs intr-o luna, ceea ce era o mare fericire pt mine.
Am tinut si cura, nu numai mersul pe jos: nu am mai mancat NIMIC prajit, junk 0 si nici un suc cu acid, doar apa plata.
Incearca sa faci exercitii si in casa, cu cateva greutati, sau sa alergi.
Iti urez numai bafta, la fel si mie (cu celelalte kg) si tuturor fetelor, care, ca si mine, au problema asta :badday:

tzuka_silvia
Incepator

Re: :)

Mesajde tzuka_silvia » 06/12/2007 02:47

albinuzza scrie:Bun venit pe site nnice26pink!
Exact asa incepusem si eu acum o luna!
Am fost la endocrinolog si mi-a recomandat un nou stil de a manca.Iata cum arata:

REGIM ALIMENTAR CU 1200 CALORII
IN 5 MESE PE ZI

I. Principii generale in regimul alimentar pentru obezitate:

1. Serviti obligatoriu alimentele permise in 5 mese (3 mese pricipale si 2 gustari intermediare).
2. Respectati intocmai cantitatile de alimente indicate.
3. Nu mancati nimic intre mesele prescrise.
4. Consumati de 2 ori pe saptamana peste.
5. Nu depasiti 2 galbenusuri pe saptamana, de preferat sa fie fierte tari.
6. Nu ingrosati supele sau ciorbele cu orez, gris, paste fainoase sau cartofi.
7. Folositi la gatit si la asezonarea salatelor numai ulei de floarea soarelui, porumb, soia sau masline.
8. Nu preparati sosuri cu unt, faina sau smantana.
9. Indulciti ceaiul, cafeaua, compotul, limonada numai cu zaharina sau cu alte edulcorante.Nu folositi zaharul !
10. Reduceti consumul de sare la 5 g/zi.
11. Nu consumati alcool !
12. Faceti cate o plimbare dupa mesele principale.

II. Alimente permise :

- 100 g carne : pasare fara pielita (pui, gaina, curcan) ; vita (vaca, vitel) ; vanat (iepure, caprioara) ; peste slab (salau, stiuca, stavrid, cod)
- 100 g branza de vaci slaba, cas, urda
-
- 250 ml lapte dulce cu 1,8% grasime, lapte batut, iaurt
-
- 75 g paine (graham, intermediara, neagra) sau 300 g mamaliguta pripita
-
- 400 g legume cu 5% glucide : fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, salata verde, ardei, ridichi, vinete, andive, ciuperci, bame, sparanghel, urzici, stevie, loboda, untisor, papadie
-
- 100 g legume cu 10% glucide : ceapa, morcov ,telina, radacina patrunjel
-
- 100 g legume cu 20% glucide cantarite fierte : cartofi, fasole uscata boabe, mazare boabe, sau 100 g orez, gris, paste fainoase cantarite fierte
-
- 300 g fructe cu 10% glucide : mere, pere, portocale, mandarine, gutui, capsuni, visine, cirese, fragi, zmeura, afine, coacaze, piersici, caise
- 600 g pepene rosu/galben sau 500 g grefe
- 10 g unt
- 20 ml ulei
- condimente aromate : patrunjel, marar, leustean, tarhon, dafin, cimbru, scortisoara, vanilie
- lichide : apa minerala, ceai medicinal, cafea indulcita cu zaharina, suc de fructe permise, suc de legume permise

III. Model de repartitie pe mese a alimentelor permise :

7-8 - Micul dejun

- 1 cana de ceai indulcit cu zaharina si lamaie
- 50 g paine
- 15 g unt
- 50 g branza
- 50 g legume cu 5% glucide

11 - Gustare

- 25 g paine
- 250 ml lapte

13-14 - Pranz

- mancare din 100g legume cu 20% glucide sau 100 g orez, gris, paste fainoase + 10ml ulei + verdeata
- 100g carne rasol sau gratar
- 150g salata de legume cu 5% glucide + 5ml ulei + verdeata + suc de lamaie
- 100g fructe cu 10% glucide

17- Gustare

- compot din 200g fructe cu 10% glucide indulcit cu zaharina

19 - Cina

- 200g salata de legume cu 5% glucide + 50g legume cu 10% glucide + 10 ml ulei + verdeata + suc de lamaie
- 50g branza
- 5 g unt
- 25g paine

IV. Alimente interzise :

- carne grasa (oaie, miel, porc, gasca, rata)
- mezeluri grase (salam, carnati)
- organe (creier, ficat)
- costita, kaiser, piept ardelenesc, sunca taraneasca
- peste gras (morun, nisetru, crap
- icre
- conserva de carne, peste
- lapte integral, condensat
- branzeturi fermentate : telemea (oaie, capra, bivolita) ,cascaval, branza topita, branza de burduf
- mai mult de 2 galbenusuri pe saptamana
- seu, untura, slanina, grasime de pasare
- supe, ciorbe grase
- maioneze, sosuri cu unt sau smantana, smantana, frisca
- fructe oleaginoase : nuci, alune, migdale, arahide
- fructe dulci : prune, struguri, pere, banane, curmale, smochine,stafide
- zahar si produse zaharoase : bomboane, ciocolata, gem, dulceata, marmelada, miere, rahat, halva, serbet, nuga
- produse de cofetarie si patiserie : tort, prajituri, fursecuri, piscoturi, chec, cozonac, pateuri, placinte, gogosi, budinci
- alcool

Spor la treaba!Daca ai intrebari nu ezita sa le postezi!

SA STII C-AM SA MA APUK SI EU DE CURA ASTA.....AM 1,70M DAR 64KG.M-AM INGRASAT 4 KG CU TOATE CA VROIAM SA MAI SLABESC.....ASTA E AM SLABIT SI EU CAM 8 KG IN MARTIE2007 CU CIORBA DE VARZA.DOAR INTR-O SAPTAMANA...PFF.SI-AM AJUNS LA SPITAL......NU M-AM INVATAT MINTE SI-AM TZINUT O ALTA CURA DE PE NET SI-AM SLABIT 13KG IN 2 SAPT JUMATATE.SI IAR AM ATERIZAT LA SPITAL.......MI-A ZIS DOCTORUL CA DAK MAI CONTINUI ASA O SA CAD DIN PICIOARE PE STRADA.NU VA SFATUIESC SA SLABITI BRUSC..MAI BYN IN TIMP.AM SA TIN CONT TOTUSI DE DIETA TA PTR CA MI SE PARE ECHILIBRATA......VA MAI SCRIU PESTE 2 SAPT SA VA ZIC DAK OBSERV VREUN REZULTAT...BAFTA MULTA SI AVETI GRIJA DE VOI FETELOR.SI DE SANATATEA VOASTRA :party: :?

Înapoi la “Cure de slabire”