idei de slabit !!!!!!!!!!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

katherin
Incepator

idei de slabit !!!!!!!!!!

Mesajde katherin » 20/08/2007 12:49

am eu o idee foarte buna pt slabit...AEROBICUL....pt cele care sunt iteresate...de metoda asta va pot pregati niste filmulete....(strict confidentiale).... :flower:

albinuzza
Bucatar

:0

Mesajde albinuzza » 20/08/2007 01:25

Ar fi o idee super!
Eu am inceput un regim alimentar mai sanatos si ar fi ideal sa fac si aerobic acasa:)

katherin
Incepator

Re: :0

Mesajde katherin » 20/08/2007 01:38

albinuzza scrie:Ar fi o idee super!
Eu am inceput un regim alimentar mai sanatos si ar fi ideal sa fac si aerobic acasa:)

aerobicul ajuta foarte mult....sper ca pana vineri sa ti pot trimite un filmulet... :flower: :peace:

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 20/08/2007 02:01

Esti o dulce!

nnice26pink
Incepator

idei de slabit? la cxe folos daca nu merg?

Mesajde nnice26pink » 21/08/2007 04:42

:cry: buna, sunt noua pe acest site si sunt si eu disperata ca nu reusesc sa slabesc.Am incercat de toate dar aici nu e de reusit.Asa ca daca aveti idei as vrea si eu sa le ascult.
Va rooooog :hug:

albinuzza
Bucatar

Mesajde albinuzza » 21/08/2007 04:45

Bun venit pe site nnice26pink!
Exact asa incepusem si eu acum o luna!
Am fost la endocrinolog si mi-a recomandat un nou stil de a manca.Iata cum arata:

REGIM ALIMENTAR CU 1200 CALORII
IN 5 MESE PE ZI

I. Principii generale in regimul alimentar pentru obezitate:

1. Serviti obligatoriu alimentele permise in 5 mese (3 mese pricipale si 2 gustari intermediare).
2. Respectati intocmai cantitatile de alimente indicate.
3. Nu mancati nimic intre mesele prescrise.
4. Consumati de 2 ori pe saptamana peste.
5. Nu depasiti 2 galbenusuri pe saptamana, de preferat sa fie fierte tari.
6. Nu ingrosati supele sau ciorbele cu orez, gris, paste fainoase sau cartofi.
7. Folositi la gatit si la asezonarea salatelor numai ulei de floarea soarelui, porumb, soia sau masline.
8. Nu preparati sosuri cu unt, faina sau smantana.
9. Indulciti ceaiul, cafeaua, compotul, limonada numai cu zaharina sau cu alte edulcorante.Nu folositi zaharul !
10. Reduceti consumul de sare la 5 g/zi.
11. Nu consumati alcool !
12. Faceti cate o plimbare dupa mesele principale.

II. Alimente permise :

- 100 g carne : pasare fara pielita (pui, gaina, curcan) ; vita (vaca, vitel) ; vanat (iepure, caprioara) ; peste slab (salau, stiuca, stavrid, cod)
- 100 g branza de vaci slaba, cas, urda
-
- 250 ml lapte dulce cu 1,8% grasime, lapte batut, iaurt
-
- 75 g paine (graham, intermediara, neagra) sau 300 g mamaliguta pripita
-
- 400 g legume cu 5% glucide : fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, salata verde, ardei, ridichi, vinete, andive, ciuperci, bame, sparanghel, urzici, stevie, loboda, untisor, papadie
-
- 100 g legume cu 10% glucide : ceapa, morcov ,telina, radacina patrunjel
-
- 100 g legume cu 20% glucide cantarite fierte : cartofi, fasole uscata boabe, mazare boabe, sau 100 g orez, gris, paste fainoase cantarite fierte
-
- 300 g fructe cu 10% glucide : mere, pere, portocale, mandarine, gutui, capsuni, visine, cirese, fragi, zmeura, afine, coacaze, piersici, caise
- 600 g pepene rosu/galben sau 500 g grefe
- 10 g unt
- 20 ml ulei
- condimente aromate : patrunjel, marar, leustean, tarhon, dafin, cimbru, scortisoara, vanilie
- lichide : apa minerala, ceai medicinal, cafea indulcita cu zaharina, suc de fructe permise, suc de legume permise

III. Model de repartitie pe mese a alimentelor permise :

7-8 - Micul dejun

- 1 cana de ceai indulcit cu zaharina si lamaie
- 50 g paine
- 15 g unt
- 50 g branza
- 50 g legume cu 5% glucide

11 - Gustare

- 25 g paine
- 250 ml lapte

13-14 - Pranz

- mancare din 100g legume cu 20% glucide sau 100 g orez, gris, paste fainoase + 10ml ulei + verdeata
- 100g carne rasol sau gratar
- 150g salata de legume cu 5% glucide + 5ml ulei + verdeata + suc de lamaie
- 100g fructe cu 10% glucide

17- Gustare

- compot din 200g fructe cu 10% glucide indulcit cu zaharina

19 - Cina

- 200g salata de legume cu 5% glucide + 50g legume cu 10% glucide + 10 ml ulei + verdeata + suc de lamaie
- 50g branza
- 5 g unt
- 25g paine

IV. Alimente interzise :

- carne grasa (oaie, miel, porc, gasca, rata)
- mezeluri grase (salam, carnati)
- organe (creier, ficat)
- costita, kaiser, piept ardelenesc, sunca taraneasca
- peste gras (morun, nisetru, crap
- icre
- conserva de carne, peste
- lapte integral, condensat
- branzeturi fermentate : telemea (oaie, capra, bivolita) ,cascaval, branza topita, branza de burduf
- mai mult de 2 galbenusuri pe saptamana
- seu, untura, slanina, grasime de pasare
- supe, ciorbe grase
- maioneze, sosuri cu unt sau smantana, smantana, frisca
- fructe oleaginoase : nuci, alune, migdale, arahide
- fructe dulci : prune, struguri, pere, banane, curmale, smochine,stafide
- zahar si produse zaharoase : bomboane, ciocolata, gem, dulceata, marmelada, miere, rahat, halva, serbet, nuga
- produse de cofetarie si patiserie : tort, prajituri, fursecuri, piscoturi, chec, cozonac, pateuri, placinte, gogosi, budinci
- alcool

Spor la treaba!Daca ai intrebari nu ezita sa le postezi!

nnice26pink
Incepator

Mesajde nnice26pink » 21/08/2007 05:03

:D Iti multumesc ptr raspuns dar la mine e mai complicat.Am facut sport toata iata mea si am mancat sanatos.Nu mai mananc paine si dulciuri de nu mai stiiuu cand, dar in ultimul an s-a schimbat ceva.Adica stau in America si aici totul e diferit iar in 4 luni am luat in greutate aproape 15kg.Da cand m-am cantarit era sa mor de nervi.Am zis cum e posibil.Vreau sa zic ca mananc sanatos si ma duc si la sala dar degeaba :cry: Nu mai stiu ce sa fac de la 57 de kg am ajuns sa am 73 de kg.Cum e posibil? :oops:

albinuzza
Bucatar

;)

Mesajde albinuzza » 21/08/2007 05:12

Mda!Cam ciudat!Cred ca e cazul sa mergi la endocrinologie.La mine spuneau ca e o problema cu tiroida.Nu lasa prea mult ca nu e de glumit.Eu nu ma puneam pe mancat sanatos daca nu o simteam pe pielea mea.Dar tu....

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 21/08/2007 05:50

Albinutzza,si a inceput sa dea rezultate ?te simti altfel mancand asa?
si eu asi fi interesata de acest mod de viata :)
oricum mi-am copiat tot ce ai scris si asi vrea sa incerc :hug:
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

albinuzza
Bucatar

Mesajde albinuzza » 21/08/2007 05:54

Da,este vizibil.O sa te tin la curent cu evolutia.Am mai incercat diete dar nu merge oar o luna si apoi sa manaci iar mult.
Este foarte usor ca nu fac foamea.Si nu ai bariere.Acum am inceput sa scriu variante de pranz si cina.Asa ca te voi ajuta si sustine.O sa iti mai spun si alte mici secrete.De exemplu mi-am procurat tarate de grau,grau germinat sau incoltit si hrisca.Ajuta mult!O sa mai vin cu noutati.Este pentru prima data cand imi este usor sa tin o dieta pe care o voi transforma in stil de viata.

Înapoi la “Cure de slabire”