Ianuarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Salate

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza reteta lunii Ianuarie 2013!

Chestionarul s-a închis pe data de 26/01/2013 09:50

baletalessia
3
6%
beccas
4
7%
biaskitchen
3
6%
carla27carla
3
6%
lucia_bp
5
9%
maxim
4
7%
mikirafaela
2
4%
mitinita
5
9%
voica
6
11%
xanora
3
6%
yafa
9
17%
yaya6
7
13%

Voturi totale: 54

adi
RC Admin
RC Admin

Ianuarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Salate

Mesajde adi » 01/02/2013 09:46

Voteaza aici!

Concursul Bucatarul Lunii Ianuarie 2013 a ajuns in faza de votare. Pentru aceasta editie a concursului, avand ca tema "Salate" au fost inscrise urmatoarele retete:

baletalessia
Salata exotica de conopida

Imagine

beccas
Salata in Bol de Lipie cu Piept de Curcan

Imagine

biaskitchen
Salata de broccoli si conopida cu sos de avocado

Imagine

carla27carla
Salata Marcela

Imagine

lucia_bp
Salata de varza

Imagine

maxim
Salata cu mar, gutuie, morcov si dressing cu tahini

Imagine

mikirafaela
Salata "mea" de fructe

Imagine

mitinita
Salata cu taitei de cartofi dulci, porc la gratar si legume

Imagine

voica
Salata de iarna

Imagine

xanora
Salata Waldorf

Imagine

yafa
Salata de iarna detox

Imagine

yaya6
Desert dulce-acrisor

Imagine

Voteaza aici!

Felicitari tuturor participantilor pentru aceste retete deosebite inscrise in concurs! Avem un adevarat record pentru aceasta editie!

:hug: :hug: :hug: :flower: :flower: :flower: :party: :party: :party: :master: :master: :master:

Votarea este deschisa pana in data de 15 Februarie 2013 orele 21:00.

Castigatorii acestei editii vor primi urmatoarele premii:

Imagine

Spor la Votat!
Ultima oară modificat 06/03/2013 11:16 de către adi, modificat 1 dată în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/02/2013 11:56

De cand s-a deschis votarea ma tot invart pe aici si nu ma pot hotara . Am cateva retete care imi plac la fel de mult si nu pot sa renunt la una in favoarea aalteia.....oare ce ma fac?? :vis: :vis:
Adi ce se intampla in cazuri din astea???
Dau cu banul??? :? :o

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 07/02/2013 02:29

pupi scrie:De cand s-a deschis votarea ma tot invart pe aici si nu ma pot hotara . Am cateva retete care imi plac la fel de mult si nu pot sa renunt la una in favoarea aalteia.....oare ce ma fac??
Adi ce se intampla in cazuri din astea???
Dau cu banul??? :?

si eu am avut aceeasi dilema la un concurs trecut :?: si iar ma bate dilema in cap ! :vis:
Imagine

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 07/02/2013 05:01

Ce de minunatiiiiiiiiiiiii......... :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:
Felicitari participantelor :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master: :master:
Imi place sa gatesc...
Imagine

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 15/02/2013 05:01

Mai sunt doar cateva ore pana aflam castigatorii acestei editii!

Daca n-ati votat inca, mai aveti timp.
:flower: :flower: :flower:
Imagine

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 15/02/2013 09:55

Felicitari fetelor care au urcat pe podium :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: =D> =D> =D> =D> =D> :peace: :peace: :peace: :peace:

Vreau sa scriu aici ceea ce am votat, fiindca de-acum incolo nimic nu ne mai tine pe linia de plutire in afara de transparenta totala. Eu nu mai am nimic de pierdut fiindca foarte putin mi-a mai ramas - asadar ceea ce gandesc eu acum s-ar putea sa fie un inceput pentru viitoarele utilizatoare, la inceput de drum si inca necontaminate de trendul actual.

Am ales retetele noilor intrati pe site ( ca doar asa se cam vorbeste, sa atragem noi utilizatori, deci sa-i impulsionam cat de cat....in scris se arata intentii foarte bune, in practica este cu totul alta poveste....)

Am ales din aceste retete pe cele care mi-au placut. Am ocolit salatele uscate (fructe uscate in salata, fara a fi puse inainte la inmuiat) ori salate fara dresing din plin, sa se vada, sa vad eu acolo cum luceste salata de uleiul sau otetul in care a fost pregatita. Frunze aranjate, uscate, ori fructe curatele de pus la poza nu ma impresioneaza!

In cele din urma, am ales dupa gustul meu: o salata cu specificul anotimpului in care s-a desfasurat concursul (si nu fitze de fitze)... ci cu cele ce se gasesc in fiecare gospodarie la ora asta! IARNA :!: Cu zeama pe care o lasa ingredientele, cu gustul intregului din farfurie si nu dupa poza!

Acestea fiind spuse, doresc celor noi doamne intrate pe site, sa nu dezarmeze :!: Este timp pentru schimbari si cred ca ele vor aparea odata cu bunul simt si responsabilitatea celor care doresc o afluenta mai mare de noutati pe site.

Sper ca nu am gresit cu nimic scriind acestea - si daca am gresit, probabil ca nu voi mai gresi multa vreme :sfant:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 15/02/2013 10:29

iuliajewel scrie:Felicitari fetelor care au urcat pe podium :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: =D> =D> =D> =D> =D> :peace: :peace: :peace: :peace:

Vreau sa scriu aici ceea ce am votat, fiindca de-acum incolo nimic nu ne mai tine pe linia de plutire in afara de transparenta totala. Eu nu mai am nimic de pierdut fiindca foarte putin mi-a mai ramas - asadar ceea ce gandesc eu acum s-ar putea sa fie un inceput pentru viitoarele utilizatoare, la inceput de drum si inca necontaminate de trendul actual.

Am ales retetele noilor intrati pe site ( ca doar asa se cam vorbeste, sa atragem noi utilizatori, deci sa-i impulsionam cat de cat....in scris se arata intentii foarte bune, in practica este cu totul alta poveste....)

Am ales din aceste retete pe cele care mi-au placut. Am ocolit salatele uscate (fructe uscate in salata, fara a fi puse inainte la inmuiat) ori salate fara dresing din plin, sa se vada, sa vad eu acolo cum luceste salata de uleiul sau otetul in care a fost pregatita. Frunze aranjate, uscate, ori fructe curatele de pus la poza nu ma impresioneaza!

In cele din urma, am ales dupa gustul meu: o salata cu specificul anotimpului in care s-a desfasurat concursul (si nu fitze de fitze)... ci cu cele ce se gasesc in fiecare gospodarie la ora asta! IARNA :!: Cu zeama pe care o lasa ingredientele, cu gustul intregului din farfurie si nu dupa poza!

Acestea fiind spuse, doresc celor noi doamne intrate pe site, sa nu dezarmeze :!: Este timp pentru schimbari si cred ca ele vor aparea odata cu bunul simt si responsabilitatea celor care doresc o afluenta mai mare de noutati pe site.

Sper ca nu am gresit cu nimic scriind acestea - si daca am gresit, probabil ca nu voi mai gresi multa vreme :sfant:

Draga iuliajewel

Sunt de acord cu ceea ce ai scris.Si eu miltez pentru transparenta totala ,chiar ma gandeam sa scriu o propunere de modificare a regulamentului concursului. Eu inteleg prin transparenta totala in primul rind stabilirea unor criterii in functie de care se voteaza :de exemplu incadrarea in tema concursului ,prezentarea,complexitatea,etc.
Apoi inteleg sa fie public cine pe cine voteaza iar daca este prea complicat din punct de vedere tehnic/it ,fiecare poate spune in mod deschis pe cine a votat (nici tu nu ai fost 100% transparenta pt ca nu ai precizat exact reteta pe care ai votat-o ,ai prezentat doar niste indicii).La orice concurs gastronomic fiecare jurat spune direct nota acordata fiecarui concurent!
De asemenea mi-as dori niste teme de concurs mai concentrate ,mai specifice.De exemplu la tema salate eu mi-as fi dorit salate de detoxifiere si nu toata de gama de salate cu carne , cu frisca, etc.La teme de luna aceasta ce sa mai zic ,fructe de iarna !Ma uit in gradina si nu vad niciun fruct !Fructe de iarna din alte tari unde nu exista iarna? :wink:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 15/02/2013 10:43

Bia, pot fi 100% sincera, nu te indoi de asta! Am argumentat si cred ca din acele argumente este foarte clar ce am votat! Sau ba? Daca nu am fost suficient de clara in selectia aratata si argumentata, voi scrie pe cine si dece am votat: cred ca doar asa vom fi mai presus de alte site-uri si vom avea un aflux mai mare de vizitatori. Sunt voci care spun ca se va isca scandal dar eu nu cred asta: cine stie sa argumenteze cu bun simt, in limitele civitatii si a urbanitatii care inca mai sper ca o vom avea, nimic si nimeni nu va putea isca vreo samanata de scandal.

Sunt de acord cu cele scrise de tine dar fiindca de ani de zile se lupta cu acest regulament, eu voi fi de-acum si pana mai pot, transparenta.

:master: :master: :master:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 15/02/2013 10:57

iuliajewel scrie:Bia, pot fi 100% sincera, nu te indoi de asta! Am argumentat si cred ca din acele argumente este foarte clar ce am votat! Sau ba? Daca nu am fost suficient de clara in selectia aratata si argumentata, voi scrie pe cine si dece am votat: cred ca doar asa vom fi mai presus de alte site-uri si vom avea un aflux mai mare de vizitatori. Sunt voci care spun ca se va isca scandal dar eu nu cred asta: cine stie sa argumenteze cu bun simt, in limitele civitatii si a urbanitatii care inca mai sper ca o vom avea, nimic si nimeni nu va putea isca vreo samanata de scandal.

Sunt de acord cu cele scrise de tine dar fiindca de ani de zile se lupta cu acest regulament, eu voi fi de-acum si pana mai pot, transparenta.

:master: :master: :master:

Eu mi-am dat seama cu cine ai votat dar hai sa dam un exemplu de transparenta.
Eu nu am putu vota pt ca nu am inca 30 de retete publicate dar cand voi avea voie sa votez sigur voi mentiona pe cina am votat.Ai dreptate cu argumentele ,nu vad de ce s-ar isca vreun scandal ,fiecare este liber sa voteze ce-i place.

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 15/02/2013 11:40

Am raspuns postarii tale de mai sus: am bagat la draft :bum:

(dar ti-am votat pupila pentru ca o copila ca ea merita sa fie pe panoul de onoare, chiar daca nu la locul potrivit, deocamdata...)

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”