Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 14/07/2008 09:23

Sunt de acord cu tine Alina_i, este foarte mult 15 kg in 2 luni si asta in primul rand pentru corpul . Poate cu ajutorul medicului nutritionist, ai obtine cele mai bune rezultate, Geolik de ce nu i-ai spus ca recomndarile lui nu sunt compatibile cu posibilitatile tale?
Electrostimularea si tae bo nu sunt tocmai pentru slabit, metodele astea doar ajuta organismul sa lupte mai eficient atunci cand ti regim.
Iar tu Elena, nu fi descurajata, nu e imposibil, trebuie doar sa te ti de treaba...sa nu-ti propui teluri imposibili de atins, de exemplu sa zicem 10kg si apoi mai vedem.
Vrei sa slabesti, atunci incepe de azi, nu mai bei sucuri carbogazoase, nu mai mananci fast-food, prajeli,produse de panificatie si patiserie, dulciuri, mezeluri. Astea cam sunt mancarurile foarte calorice, care te impiedica sa slabesti. Nu trebuie sa renunti la toate daca nu ai ambitie, incearca, treptat, cate un produs la trei zile sa zicem si vezi cum merge.Comsuma zilnic iaurt cu cereale, lapte, branza dietetica,fructe 200-300gr pe zi, carne de pasare/vita/ vanat la gratar cu legume( nu cartofi de preferat) si salata, o farfurie de ciorba sau tocanita facute fara calire, niste peste la cuptor, multa apa plata si poti incerca ceai verde.
Daca incerci o dieta hipocalorica, adica iti calculezi cam cate calorii ai nevoie sa slabesti, atunci poti gusta din cele "interzise" in limita numarului de calorii.
Incearca totusi si cate 1 ora de sport/ zi, mie mi s-a potrivit bicicleta ca la 90 de kg nu prea te misti asa voios :D .Este importatnta miscarea ca sa ai un corp armonios dupa ce slabesti.

elena_grasutza
Incepator

Mesajde elena_grasutza » 16/07/2008 11:34

wyp scrie:katy87 succes si tie..vei vedea ca luat treptat orice lucru poate fi posibil. Si mie mi-a fost mai greu cu dulciurile dar ma gandeam ca in loc de prajitura asta pot manca o friptura plus ceva garnitura. Eu mi-am atins tinta de -30kg :party: si sunt foarte fericita. As mai incerca sa ajung la greutatea ideala de 60kg dar o iau incet sa vadem daca merge :rugaciune:

ce cura ai tunut de ai slabit 30 kg si in cat timp ? ast un raspuns daca vrei
helen

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 16/07/2008 01:34

Am slabit pana acum 32kg, adica de la 94 la 62kg si asta din februarie. Cum am slabit, pai am facut cum am spus mai sus, am renuntat treptat la cate un aliment "rau"( ca de fapt nimic nu e rau, ci doar cantitatea conteaza), am facut cate o ora de bicicleta zilnic, uneori chiar mai mult, am baut apa inainte sa-mi fie sete si ceai chinezesc antiadipos pt. tranzitul intestinal. Ceea ce a contat foarte mult pt. mine, a fost ca nu mi-am impus de la inceput sa dau jos 30kg, de fapt nici nu ma gandeam vreodata ca voi face lucrul asta, am vrut doat 10kg si apoi cand am vazut ca nu imi e greu, ca hainele stau altfel pe mine sa zicem ca m-am ambitionat si mai tare. De la inceput am realizat ca nu voi putea niciodata sa urmez un regim strict, din ala in care ti se specifica ce sa mananci la fiecare masa, ca sunt in primul rand femeie in casa si trebuie sa gatesc si pt. sotul meu si pt. fata, asa ca imi era imposibil sa fac 3 feluri de mancare...asa ca m-am adaptat. Am inceput sa verific caloriile alimentelor, in felul asta mancam ce gateam in casa, dar tineam si regim.
Sper sa te ajute raspunsul meu :hug:

elena_grasutza
Incepator

sal

Mesajde elena_grasutza » 16/07/2008 03:41

acum am vazut mesajul tau de pe forum deci pot sa incerc si eu sa fac tot ca tn mananc orce dar in cantitati mici bicicleta nu am dar o sa incerc sa fac exerciti eu vreau sa dau macar 10 kg jos dar in cat timp ai slabit ?ms mullt
helen

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 16/07/2008 04:53

Pai daca m-am apucat in februarie si acum e iulie...cam in cinci luni si jumatate. Dar de ceva timp nu mai tin asa de strict, azi am mancat struguri si inghetata de fistic :D

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 16/07/2008 05:01

wyp scrie:Pai daca m-am apucat in februarie si acum e iulie...cam in cinci luni si jumatate. Dar de ceva timp nu mai tin asa de strict, azi am mancat struguri si inghetata de fistic :D

Cati ani ai si cate cure ai tinut pana acum? Cred ca e important...

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 16/07/2008 05:06

Da sa traiti, raspund imediat !!! :D :D :D
Am 24 de ani si pana acum nu am tinut regim decat o data pe la 18 ani cand am slabit cam 5 kg (de la 55 la 50) asa de chestie, sa nu mai mi se vada 1 cm de sunculita pe abdomen :roll:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 16/07/2008 05:46

wyp scrie:Da sa traiti, raspund imediat !!! :D :D :D
Am 24 de ani si pana acum nu am tinut regim decat o data pe la 18 ani cand am slabit cam 5 kg (de la 55 la 50) asa de chestie, sa nu mai mi se vada 1 cm de sunculita pe abdomen :roll:

Scuze n-am vrus sa fie un ton asa interogativ, ce sa faci, defect profesional :D Pai asa se explica usurinta cu care ai slabit, varsta si faptul ca n-ai mai tinut cure....e esential pentru fetele care intreaba pe aici ce si cum ai facut, ai facut foarte bine si felicitari! :flower:

biabia
Incepator

Mesajde biabia » 16/07/2008 10:11

am tinut si eu acum vreo 3 ani o cura drastica pentru ca am vrut rezultate spectaculoase.am slabit intr-o luna jumatate in jur de 22 kilograme.dupa incetarea curei, am pus la loc, poate si putin peste, dandu-mi seama ca nu m-a ajutat cu nimic, ci din contra, m-am trezit si cu niste vergeturi pe burta.
acum, am mers si la un nutritionist si m-a ajutat sa imi dau seama ca nu imi trebuie sa slabesc brusc, afectandu-mi tot corpul.tin acum regim de vreo luna si am slabit 7 kilograme.fac sport zilnic, beau 3-4 litri de apa pe zi, mananc multe aproape tot ce vreau, dar in cantitati rezonabile si beau si ceai antiadipos, care ma ajuta mult.nu as mai opta niciodata pentru slabit rapid, prin infometare si altele.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/07/2008 10:12

biabia scrie:am tinut si eu acum vreo 3 ani o cura drastica pentru ca am vrut rezultate spectaculoase.am slabit intr-o luna jumatate in jur de 22 kilograme.dupa incetarea curei, am pus la loc, poate si putin peste, dandu-mi seama ca nu m-a ajutat cu nimic, ci din contra, m-am trezit si cu niste vergeturi pe burta.
acum, am mers si la un nutritionist si m-a ajutat sa imi dau seama ca nu imi trebuie sa slabesc brusc, afectandu-mi tot corpul.tin acum regim de vreo luna si am slabit 7 kilograme.fac sport zilnic, beau 3-4 litri de apa pe zi, mananc multe aproape tot ce vreau, dar in cantitati rezonabile si beau si ceai antiadipos, care ma ajuta mult.nu as mai opta niciodata pentru slabit rapid, prin infometare si altele.

Bia daca esti draguta, scrie mai multe despre ce ti-a spus nutritionistul, ce regim tii si tot ce poti, pentru cei/cele care nu au acces la unul... :flower:

Înapoi la “Cure de slabire”