Grup de sustinere in cura de slabire (3)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 12/06/2008 01:57

Mirela dar este minunat 3 kg in doua saptamani =D> =D> =D> , mai ales ca nu-i dieta ci un regim de viata mai sanatos( ca tot ne bat astia la cap peste tot la tv cu " regimurile sanatoase").La mine merge foarte bine cu numaratul caloriilor...adica ma incadrez in alea 1200-1500kcal si continui sa dau jos. Azi m-am cantarit si am 67 deci inca unul s-a dus. Si eu mai scap la o bere din cand in cand, mai ales ca merge asa de bine acum cand e cald :D insa am grija la mancare in ziua respectiva, ca o bere aduce un aport cam de 250kcal :roll: .Azi am facut o varza cu costita, ca doar sotului nu-i pot da iaurt degresat la munca. Asta imi place la regimul asta, ca nu am frustrari, lucruri interzise la care as fi poftit imediat, imi fac orice pofta in cadrul numarului de calorii.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 01/07/2008 09:00

Fetelor va invidiez pentru usurinta cu care slabiti! Din cauza ca am tinut multe cure si putin din cauza varstei, :lol: ,slabesc foarte greu ba dimpotriva ma ingras. De anul trecut am pus 10 kg :badday: Mi-e foarte greu sa mai tin regim desi incerc sa mananc cat se poate de dietetic, nu gatesc gras, fac bicicleta, o sa fac o ora pe zi si eu, dar seara ma apuca dorul de rontait si nu stiu cum sa scap de el! :badday: :badday: :badday:

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 01/07/2008 09:40

Elena draga, si eu (ca majoritatea femeilor) am probleme cu greutatea. Am reusit in urma cu sase ani sa slabesc 42 de kg. Apoi am avut niste probleme de sanatate si n-am mai avut putere si pentru dieta. Am constatat pe pielea mea, ca cel mai bine se pun kilogramele atunci cand tii cura de slabire.
In urma cu o luna am fost la un cabinet unde mi-a masurat rata metabolica si mi-au recomandat alimente pentru necesarul organismului meu. Am reusit sa dau jos 4kg si mananc 5 mese pe zi cu alimentele care imi plac.
Este tare greu cu "rontaitul"... Eu aveam prostul obicei sa deschid frigiderul de cate ori treceam pe langa el. Acum, mi-am impus un orar al meselor pe care ma stradui sa-l respect. Nu mi se mai face foame intre mese , dar creierul meu (atata cat mai e... :x ) se gandeste: "as manca ceva!" Incerc sa nu-l bag in seama si beau o gura de apa pe care o mestec indelung inainte sa o inghit.
Sunt asa de fericita ca au inceput sa se vada rezultatele, :D incat sunt mai tentata sa renunt la proastele obiceiuri si sa ma mai usurez de ceva balast.
Daca vrei, mai putem schimba impresii. :hug: :hug: :hug:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 02/07/2008 09:02

Înapoi la “Cure de slabire”