Grup de sustinere in cura de slabire (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 08/03/2007 06:44

eu fetele m-am ingrasat la loc. ..slabisem si eu 4 kg pe care le-am pus la loc.Slabisem nemancand dupa ora 18 si facand la bicicletacam 40 minute.Dar a venit si perioada de stagnare si m-am lasat.Dar de luni ma apuc iar ..vreau sa slabesc vreo 5 kg. :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

beba
Incepator

Mesajde beba » 08/03/2007 08:05

daca va intereseaza! se zice ca da rezultate... e o cura
primul stadiu:
avem nevoie de :- 1 1/2 litru apa ,
- 6mere(doar cojile si cotoarele cu samburi cu tot,
- vointa.......multa
Fierbem tot timp de 10 min(nu mai mult), il dam la frigider, si toata ziua bem din el si pe langa asta si un litru de apa(imbuteliata). Acest ceai il bem timp de 20 de zile, nu mai mult. Atentie trebuie si efort fizic din plin...
al doilea stadiu:
in fiecare dimineata pe stomacul gol (chiar cand ne-am trezit) se bea 1/2 litru (sau 2 cani) apa fiarta(fierbinte ca la ceai) amestecata cu 2 linguri otet de mere. Se bea timp de zece zile (dimineti). Seara mancam normal, dar inainte de culcare punem in mixerul pentru suc 2 mere verzi, facem sucul si-l turnam apoi intr-un pahar. I-l lasam sa se odihneasca 30 min apoi curatam spuma si bem sucul (ce a ramas pe fundul paharului). Trebuie sa-l bem exact cand ne bagam in pat si nu mai mancam nimic pana dimineata. este ca un diuretic asa ca aveti grija.

winnie_salomitza
Incepator

Mesajde winnie_salomitza » 08/03/2007 08:23

buna fetelor.io is noua p aici.am o problema grava.tre s slabesc 10 kile repede.o luna.help.va rog sprijiniti-ma.de maine incep o cura de o sapt numai cu fructe.ma sustineti nu-i asa?daca nu slabesc nu imi mai vad prietenul :cry:
WINNIE
SALOMITZA

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 08/03/2007 11:17

winnie_salomitza scrie:buna fetelor.io is noua p aici.am o problema grava.tre s slabesc 10 kile repede.o luna.help.va rog sprijiniti-ma.de maine incep o cura de o sapt numai cu fructe.ma sustineti nu-i asa?daca nu slabesc nu imi mai vad prietenul :cry:

pai daca slabesti 10 kile intr-o luna tot nu-l mai vezi... schimba prietenul mai degraba decat sa mori de anorexie... iti dau in scris ca daca ti-a cerut el asta, o sa il schimbi TU cand ai sa te trezesti sau daca scapi cu viata...

Daca insa el este mai de inteles si te mai pasuieste sa o iei cu binisorul, fetele de la RC o sa te sustina, fii sigura de asta... Mai documenteza-te si tu; vezi ca sunt sute de comentarii pe tema asta pe RC si daca ai rabdare si le iei metodic, inveti cate ceva din ele. Am o intrebare obraznica: ai citit vreo carte de nutritie?.. si pentru ca am si eu un fix, ai auzit de metoda Montignac?

Vezi insa si:
http://evz.ro/article.php?artid=295388

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 09/03/2007 12:26

Winnie, bine ai venit printre noi. :flower: Cu placere vom fi alaturi de tine. Daca incerci sa faci dieta pentru prietenul tau, e mai bine sa te gandesti de doua ori daca el merita sacrificiul. Daca o faci pentru tine, din proprie convingere, iti doresc succes. Sanatatea ta e mai importanta ca parerea lui despre tine. Daca are un sentiment frumos pentru tine, trebuie sa te accepte asa cum esti tu si nu cum te vrea el. :hug:

Te sfatuiesc sa asculti sfaturile lui Soothe, sa ii citesti mesajele si te asigur ca iti vor fi de mare ajutor. :wink:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 09/03/2007 07:18

maria MIHULESCU scrie:Winnie, bine ai venit printre noi. :flower: Cu placere vom fi alaturi de tine. Daca incerci sa faci dieta pentru prietenul tau, e mai bine sa te gandesti de doua ori daca el merita sacrificiul. Daca o faci pentru tine, din proprie convingere, iti doresc succes. Sanatatea ta e mai importanta ca parerea lui despre tine. Daca are un sentiment frumos pentru tine, trebuie sa te accepte asa cum esti tu si nu cum te vrea el. :hug:

Te sfatuiesc sa asculti sfaturile lui Soothe, sa ii citesti mesajele si te asigur ca iti vor fi de mare ajutor. :wink:

Winnie, tu nu te uita in gura mea, eu sunt slobod la gura, si acum draguta de Maria incearca sa dreaga busuiocul; am invatat insa de la viata ca trebuie sa avem grija de corpul nostru.. ia-l mai cu incetucul si cu rabdare.. important este sa faci in fiecare cate ceva, cat de putin, decat intr-o luna 10 kile..

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 09/03/2007 08:04

eu m-am apucat de pilates(for dummies deocamdata :D ).Nu am o dieta anume,evit sa mai mananc mult,cu paine,cateva felii neagra,graham,intergrala sau prejita in caz ca e nevoie dar niciodata alba,nu mai mananc dupa 6,am cam 3 mese pe zi,dimineata mananc bine,atunci mananc si paine,ca fac sandwich-uri la toastercu ceai,la pranz,o salata de rosii,sau un iuart mare fara grasime,si seara cand ajung acasa de obicei nu imi mai este foame,mananc putin,ca dupa aia mi se face foame dupa 18 si nu e bine :? .Am inteles ca sunt bune exercitiile astea pilates.Stie cineva de ele?Exista vreun topic deschis deja pe aici despre asta?
mai bine ma urasti pentru ceea ce sunt decat sa ma iubesti pentru ceea ce nu sunt...

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/03/2007 09:23

mihuta scrie:eu m-am apucat de pilates(for dummies deocamdata :D ).Nu am o dieta anume,evit sa mai mananc mult,cu paine,cateva felii neagra,graham,intergrala sau prejita in caz ca e nevoie dar niciodata alba,nu mai mananc dupa 6,am cam 3 mese pe zi,dimineata mananc bine,atunci mananc si paine,ca fac sandwich-uri la toastercu ceai,la pranz,o salata de rosii,sau un iuart mare fara grasime,si seara cand ajung acasa de obicei nu imi mai este foame,mananc putin,ca dupa aia mi se face foame dupa 18 si nu e bine :? .Am inteles ca sunt bune exercitiile astea pilates.Stie cineva de ele?Exista vreun topic deschis deja pe aici despre asta?

Buna Mihuta
unde faci exercitiile pilates? la sala sau acasa?
Eu am abonament la aerobic de f. mult timp si sa clubul de sport unde merg eu se vor introduce si exercitiile pilates; ieri pt. prima data am facut Step Aerobic: vreau sa-ti spun ca dupa 20 min eram foarte! transpirata. De luni voi merge si la pilates si iti spun cuma fost. Thea

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 09/03/2007 10:12

le fac acasa exercitiile,le-am tras de pe net
mai bine ma urasti pentru ceea ce sunt decat sa ma iubesti pentru ceea ce nu sunt...

petrescu_raluka
Incepator

Slabiti fara chin!

Mesajde petrescu_raluka » 09/03/2007 12:17

Hello tuturor! Eu sint noua pe aici. Am ajuns din intimplare pe acest forum dar m-am pus pe citit si nu m-am putut abtine sa nu comentez si eu cite ceva pt ca si eu fac parte din categoria nefericitilor cu kg in plus :(
Nu stiu cit cintaresc dar "cintarul meu" il reprezinta hainele (nu neaparat oglinda), asa ca avind in vedere ca pe haine vad ca m-am ingrasat, tot dupa ele ma iau sa vad si evolutia slabitului. Un alt motiv pt care nu folosesc un cintar este ca acesta ma ajuta sa transform slabitul intr-o obsesie si am trait-o mai de mult si nu-i placut...
Am incercat multe cure de slabit dar pot spune ca am gasit una care chiar imi place. Cred ca e o forma mai simpla a dietei Montgomeri sau cum se cheama...(?) dar este f lejera. Permite mai de toate si da si rezultate. In plus, eu aleg o zi pe sapt (in general duminica) in care imi fac de cap si mai maninc si pe linga ca sa-mi fac anumite pofte :wink:
Este tot o dieta disociata dar omeneasca! Se impart alimentele in 3 categorii: proteine, glucide si neutre. Neutrele le poti imbina si cu proteinele si cu glucidele, dar PROTEINELE cu GLUCIDELE SUB NICI O FORMA! Se poate minca oricare dintre ele in aceeasi zi, dar nu la aceeasi masa si daca maninci una la o masa si cealalta la urmatoarea masa trebuie sa treaca minim 3 ore intre mese. Ultima masa trebuie sa fie alcatuita din glucide si trebuie servita la cel tirziu 19:30. Lucrurile interzise sint: zaharul, otetul (nu inteleg de ce, dar asa e), delicatul si alte condimente de genul asta, dar NU cele naturale (ex. piper, oregano, patrunjel, boia etc.), mustar, ketchup. Nici macar prajala nu este interzisa dar pt rezultate mai bune si mai rapide se recomanda evitarea prajelii si a carnii de porc, dar repet: NU ESTE INTERZISA!!!
Acest regim l-am tinut si eu in trecut (cu ani in urma) iar acum am reapelat la el, il tine si fratele meu si parintii mei si matusa mea si la toti a dat rezultate!!!! Matusa mea are poliomeliata, deci ea nu poate face nici un fel de miscare dar cu toate astea si la ea da rezultate. Pt cine vrea sa slabeasca si totusi sa manince normal, sa nu se infometeze si sa nu simta neaparat ca este la cura eu zic, ca este perfect! Daca vrea cineva mai multe detalii spuneti-mi! Ce mi se pare mie cel mai criminal este nemincatul la ore tirzii pt ca eu sint pasare de noapte si ma cam rod matele noaptea, dar asta e! Ghinionul meu! :D

Înapoi la “Cure de slabire”