Grup de sustinere in cura de slabire

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 18/03/2006 09:00

Oaky lasa "poftele",gandeste-te la tine,la cat de bine te simti mai usoar...cat de bine este sa urci usor scarile..sa alergi prin parc..dupa fluturi sau copii sau catei(depinde de preferinte si "dotare") si mai ales sa poti "intra" intr-o fusta sau pantaloni preferati si abandonati de multa vreme..
martha

allain
Incepator

Mesajde allain » 19/03/2006 07:16

8) Buna Oaky!Stiu cum te simti,eu am avut 36kg in plus,e nevoie de perseverenta si rabdare,si inca ceva de TIMP!Un numar asa mare de kg,sa nu te astepti sa le dai jos cu dietele minune de 1-2 saptamini.Pregateste-te psihologic pentru un drum lung de parcurs,cu siguranta vei reusi.Nu incepe o dieta brusc!Pina te acomodezi la o dieta incepe mai intii cu reducerea portiilor de mincare ,evita piinea si dulciurile,grasimile,asta pina organismul incepe sa se adapteze la noul stil de alimentatie,timp de 2-3 saptamini,apoi iti va fi mai usor sa incepi o dieta mai stricta.Iti doresc succes si numai bine!
allain

allain
Incepator

Mesajde allain » 19/03/2006 07:21

:lol: Uitasem,meniu pentru azi:D -1 portocala;P -ghiveci de legume cu salata;S -1 iaurt cu 2-3 linguri de cereale.Va pup! :wink:
allain

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/03/2006 08:37

e dimineatza, nu? m-am trezit de la 5!! ce faceti somnorosilor???? aaaaaa, sau toata lumea alearga dis-de-dimineatza??
kaffee Zeit!! :cafea:
asadar: :cafea: pentru matinali!!
dar in special pentru okay!

ia sa-mi spuneti voi, ce faceti azi? nu ma intereseaza ce mancati azi! vreau sa stiu cum va umpleti timpul
:) :hug:

okay, dupa cafea, pe la 10..sa zicem..tre` sa mananci bine..dar fara dulciuri si paine!! mananci pana te saturi..apoi!!! miscareeee..

regula: seara nu mananci nimic(nici eu nu mananc nimic!) dupa ora 6 nu ai voie sa mananci. simplu. daca esti de acord, am sa te ajut si eu o perioada..sa vedem ce rezultate obtinem :pup:

a, si sa nu crezi ca rasul ingrasa! mai zambeste si tu din cand in cand. ajuta! si nu te crampona de kg. cine te iubeste, te iubeste si daca ai o tona sau juma de kg. iar daca nu te iubeste, e clar ca n-ai intalnit inca omul potrivit.

astept feed-back

oaky
Incepator

Mesajde oaky » 19/03/2006 11:41

da allain. poate ca asa ar trebui sa fac. si chiar asa voi face.fara paine,fara dulciuri,fara grasimi. cred ca ar prinde bine o asemenea pregatire :) buna dimineatza cara. e 11 37. acum m-am trezit :P multumesc ca ai baut cafeaua in locul meu azi dimineatza. cred ca as innebuni daca ar trebui sa ma trezesc la 5 :) si totusi...va trebui sa schimb si partea asta cu somnul .ca doar si somnul ingtrasa,nu? :) cred ca ar trebui sa pun pe cineva sa ma trezesca in fiecare zi la ora...hmmm...8 sa zicem :) si sa nu ma mai lase sa dorm la amiaza . :) daaa sunt o mare somnoroasa. :) si multumesc . o sa accept ajutorul tau. esti o mare dulce :pup: va multumesc tuturor. astazi sunt mai optimista. poate chiar am sa reusesc cu voi :hug: :cafea:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/03/2006 11:51

NU UITA CA AI PROMIS: fara dulciuri, fara paine si fara grasimi in exces.

Pai 11 e ora de trezit??? NOOO, nu merge!! La 7, cel mai tarziu 8 e timpul sa te trezesti, oaky!! Daca te-ai trezit la 11, nu inseamna ca o sa mananci dupa ora 18 seara. Oricum, trebuie sa faci miscare(sa mergi macar 5 km. Eu fac 10 km in o ora si jumatate.(nu alerg, merg la pas).
Trebuie sa faci orice numai sa nu stai in casa. E zi libera, nu?

:pup:

oaky
Incepator

Mesajde oaky » 19/03/2006 12:33

e zi libera dar la noi...e urat... zapada incepe sa se topeasca.peste tot e apa si noroi. dar am sa fac si miscare. locul meu de munca e la 8 km de orasul meu. poate ar trebui sa ma invatz sa merg pe jos pana la servici :) asa mai economisesc si niste bani :lol: (ce motivatie am gasit :)) ) habar nu aveti cat de bine ma simt astazi! voua trebuie sa va multumesc!

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/03/2006 02:56

ma bucur ca esti mai optimista!! noi avem aceeasi varsta. ideea cu mersul pe jos de acasa la job e foarte buna. dimineata e foarte placut sa faci miscare.(important e sa ai haine de schimb pt job si sa nu racesti)

Simosymo
Incepator

Grup de sustinere in cura de slabire

Mesajde Simosymo » 19/03/2006 04:28

Buna tuturor!
Bun venit Oaky! :hug:
Sfatul meu este sa incerci sa-ti schimbi modul de viata (cum au spus si ceilalti sa reduci paine, dulciurile, si grasimile si sa faci multa miscare). Eu am incercat toate curele posibile, am inceput asta de de la 16 ani si acum am 38 :lol: . Unele cure am reusit sa le tin altele nu, insa m-am convins pe propria piele ca dupa orice dieta stricta (dupa ce nu o mai ti) kg revin la loc. Candva si eu am avut 80 kg si am reusit sa ajung la 56, apoi incet, incet am ajuns la 67. Acum m-am obisnuit sa nu mananc seara si fac gimnastica. In cursul saptamanii, dimineata ma trezesc la ora 5 (desi merg la servici pe 7.30) pentru a face gimnastica, iar in weekend la ora 7. Atentie cu somnul - chiar te ingrasi daca dormi asa mult. Eu am avut o perioada cand dormeam de amiaza si fara sa fac nici un abuz de mancare am pus cateva kg pe mine.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 19/03/2006 04:42

Continuam discutiile in partea a 2-a

:hug:

Înapoi la “Cure de slabire”