Fructe uscate umplute

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/04/2011 10:16

Elena sa stii ca nu sant migaloase, se fac destul de repede, cel putn mie asa mi se pare...le pregatesc in general de sarbatori, asa sau trase in ciocolata :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/04/2011 10:21

Aquarius, imi e mila cum sa nu :cry: , de aia le-am si posta aici sa le vedeti ca sa va dea inima ghes la treaba :P ....imi plac la nebunie nucile si smochinele :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 19/04/2011 10:25

5august, multumesc, sper sa ai timp intr-o zi si sa le faci :buuun: :buuun: ....caramelul se inmoaie, nu ramane crocant...daca le tii la rece are o pojghita de crocant, la temperatura camerei se inmoaie dar ramane pe ele caramelul asa siropos....da fructelor un gust super fain...trebuie mare atentie ca caramelizare, daca se arde mai tare zaharul, fructele nu mai sant bune ,vor prinde un gust amarui de la caramel... :hug: :pup: te astept cu impresii :hug: :pup:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 19/04/2011 12:35

Wow !!! :o Anca, manutzele tale pricepute :love: ... nota 10 plus !!!!

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 19/04/2011 12:43

asta e reteta de care imi spuneai nu? e super super faina si de efect =D> =D> =D> dar nu cred ca ar mai pupa musafirii mei asa ceva,nu mi-ar place sa impart cu ei :D
http://cartederetete.ro

unqzz
Bucatar in devenire

Mesajde unqzz » 19/04/2011 02:45

cred ca ar trebui sa le incerc si eu pentru examenul de bucatar care ma asteapta...ce ziceti?
Happy cooking!
(gateala placuta!)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/04/2011 11:06

Mitinita, mersi :hug: , da asta era reteta de care iti spuneam....este foarte buna dar trebuie mare atentie la caramelizarea zaharului...doar o secunda de neatentie si se arde zaharul , amarand fructele...are mare trecere....mie imi plac nucile , smochinele si curmalele...o imbinare de gusturi rafinate :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/04/2011 11:09

Yafa, chiar ma gandeam cum de numai eu stiu de reteta asta...cu cine am vorbit nimeni nu avea nici cea mai mica idee despre ce vorbesc....am inteles ca ar fi o reteta israeliana sau libaneza care a fost preluata de europeni si asa a ajuns si pe la noi pe la Roumanie....ma bucur ca ti-am trezit amintiri frumoase.....una din placerile mele de copil au fost dulciurile astea....bunica uneori le cumpara alte ori le pregatea acasa.....bune tare :buuun: :buuun: :hug: :pup:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 20/04/2011 12:58

Pupi, nici eu nu stiam reteta asta (unde s-o fi ascuns ea in Roumanie???)

Caise umplute cu nuca...singura umplutura pe care-o cunosc (de la dulceata de caise - deci caise proaspete, in nici un caz uscate), dar cu gris :shock: , niciodata n-am auzit!

Te cred pe cuvant ca sunt tare bune la gust - fructele fiind uscate, concentreaza in ele toata zaharimea cea sanatoasa/naturala/organica :wink: - si acoperite cu un pic de caramel amarui, senzational :!:

Dar aspectul e cel care m-a cucerit - tot uitandu-ma la pozele facaturilor astea mititele, mi se pareau niste bijuterii (sa stii ca la prima vedere mi-au incoltit in minte traznai de genul: midii in aspic, bite-size - si alti viermusi de mare, imbracati in aspic aromat si frumos asezati pe o frunza :D )

Tare sunt aspectuoase... :flower: =D> =D> =D>

Ma pregatesc sa dau pe spate si eu niscai musafiri, cu fructisagul asta (cum nu am facut niciodata, e prima pe lista cam lunguta - dar o sa renunt la cele care sunt deja cunoscute si voi face numai noutati...si astea sunt noutate pentru mine si ai mei)

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 20/04/2011 08:02

Thea, mersi....sa le faci la copii , sant bune :hug: :pup:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”