Frisca vegetala este de post ???

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Frisca vegetala este de post ???

Mesajde d_dana_a » 11/04/2014 01:18

Am o nelamurire:Frisca vegetala este de post?
La ingrediente scrie ca are proteina din lapte ,dar am auzit multe cazuri in care persoane care sunt alergice la lactoza o tolereaza .
Va rog mult sa ma ajutati :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: , pentru duminica vreau sa fac un tort de post .
Pana acum am mai gasit frisca lichida care nu continea proteina din lapte ,dar acum nu am mai gasit de mult :(
Pe internet am vazut ca parerile sunt impartite :?
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Frisca vegetala este de post ???

Mesajde biaskitchen » 12/04/2014 09:30

d_dana_a scrie:Am o nelamurire:Frisca vegetala este de post?
La ingrediente scrie ca are proteina din lapte ,dar am auzit multe cazuri in care persoane care sunt alergice la lactoza o tolereaza .
Va rog mult sa ma ajutati :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: , pentru duminica vreau sa fac un tort de post .
Pana acum am mai gasit frisca lichida care nu continea proteina din lapte ,dar acum nu am mai gasit de mult :(
Pe internet am vazut ca parerile sunt impartite :?
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Dana, daca scrie ca are proteina din lapte inseamna ca nu este de post.
Sa ai grija pentru ca unii producatori scriu pe ambalaj cazeina (care este de fapt proteina din lapte) iar altii scriu caseinat de sodiu sau caseinat de potasiu (care este o proteina extrasa din zer ).

:love: :love: :love:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/04/2014 10:05

Cred ca e destul de tirziu , eu din pacate acum am deschis rc :-(

Exact asa zic si eu ca Bia citeste cu atentie eticheta. Cred ca trebuie sa cauti frisca de soia ca sa fii sigura cit de cit.

Sau, magazine unde se vind produse pentru cei care au alergie la lactoza, nu intoleranta ca la intoleranta merge si cu putina proteina din lapte sau alte derivate, la alergie ajungi direct la spital deci sigur produsele alea sunt mult mai bine verificate si cu mai mult simt de raspundere e scrisa eticheta .

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 15/04/2014 04:44

Va multumesc mult de raspuns :hug: :pup: :flower: :love: :pup:
Imi place sa gatesc...

Imagine

Înapoi la “Zona libera”