Franta - Corsica vacanta 2006, 2012, 2013

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 07/09/2012 12:18

Ce frumos! Se vede ca in a doua calatorie ati batut drumuri mai nebatute,mai departe de ochii turistilor. Ce-mi plac mie calatoriile astea virtuale,foarte repede ma deplasez la fata locului.
Superbe stancile din prima calatorie! :)
http://cartederetete.ro

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/09/2012 07:29

Yaya musai sa ajung eu vreodata si la munte la ei :-)

Mitinita nu gasesc poze din pacate din prima vacanta cind am batut drumurile neumblate cu masina, distantele sunt mari si strazile chiar si cele asfaltate sunt inguste .Sunt multe strazi neasfaltate pe care se intra si cu masina, ideal ar fi cu jeepul dar si cu una normala e ok insa cu grija,

Sunt locuri pe care le recomand din toata inima pentru vacanta, o insula splandida, mare, cu tot ce vrei si munte si mare si ferme , in nord pe la Calvi sunt ferme /agroturismuri cred unde poti chiar calarii , Oamenii sunt foarte primitori, amabili , mereu cu zimbetul pe buze ...

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 07/09/2012 11:17

crista scrie:Yaya musai sa ajung eu vreodata si la munte la ei :-)

Mitinita nu gasesc poze din pacate din prima vacanta cind am batut drumurile neumblate cu masina, distantele sunt mari si strazile chiar si cele asfaltate sunt inguste .Sunt multe strazi neasfaltate pe care se intra si cu masina, ideal ar fi cu jeepul dar si cu una normala e ok insa cu grija,

Sunt locuri pe care le recomand din toata inima pentru vacanta, o insula splandida, mare, cu tot ce vrei si munte si mare si ferme , in nord pe la Calvi sunt ferme /agroturismuri cred unde poti chiar calarii , Oamenii sunt foarte primitori, amabili , mereu cu zimbetul pe buze ...

de acord cu tine

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 07/09/2012 04:56

Vai ce minunatie, Corsa este un loc uitat de lume unde iti gasesti linistea. Eu am adorat cele cateva zile , sotul meu in schimb a numarat zilele cred, lol, caci el fara ordinator si telefon e mort. Oricum Crista mi-ai starnit si mie niste amintiri frumoase.

Multumesc :hug: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 07/09/2012 08:54

Crista, ma bucur mult ca ai avut o vacanta frumoasa. Vad ca ti-a placut atat nordul (nord-est) cat si sudul la fel de mult. :vis: Fotografiile sunt deosebit de frumoase! =D>

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/09/2012 09:15

Yafa ai dreptate stau cam prost cu semnalele desi francezii erau toti cu tel in mina sau lipit de urechi :-) ( deh la cort sunt multi tineri ) eu cu tel italian nu aveam semnal mereu . Nici nu tineam mortis sa am ce-i drept.

Ma bucur ca ti-am amintit clipe frumoase . :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/07/2013 10:35

Deci a mai trecut un an si ne-am reintors in Corsica, nu in aceleasi locuri ( inafara de port ca asta e cel mai apropiat de noi ).

Anul acesta am fost in iulie, luna pe care o recomand cu caldura tocmai pentru ca nu-i atita caldura =)) =)) =)) =)) ca in august =)) =)) =))

Deci intr-o dimineata foarte de dimineata am trecut muntii si am ajuns in port la Livorno de unde am luat nava ( noi Moby dar exista si Corsica Ferries deci va puteti orienta spre cea care va avantajeaza). Dupa 4 ore am ajuns in frumoasa Bastia, ultima ora am petrecut-o pe linga coasta corsicii, asa sunt obligati sa mearga, este forte placut si relaxant drumul cum am mai zis inclusiv pentru copilasi care nu se plictisesc pe nava caci sunt locuri de joaca speciale.

Coborim din burta navei

Imagine

si iesim in goana mare, toata lumea se grabea :-) de parca se dadea ceva gratis prin Corsica =)) .. trecem si pe linga o alta nava de la Corsica Ferries parcata mai central :-) dehh ei sunt acasa :-)

Imagine

ne intimpina leandrii infloriti car3e de fapt ne vor insotii peste tot, este un paradis al acestor pomisori .. toate culorile dar in principal roz ... parca esti in paradis

Imagine

dar si palmieri
Imagine

Imi place Bastia si desi am mai facut poze si in celelalte ocazii mai pozez din mersul masinii ca sa am si amintire din 2013 :lol:

Imagine

La prima intersectie mai serioasa o luam la dreapta., noi trebuie sa ajungem in partea de vest trecind prin nord-vest -- avem o lista cu numele si adresele unor campinguri in ordinea preferintelor, culmea ordinea noastra e si ordinea pe harta :D ce noroc!

Cam asa arata partea de sosea care este considerata la ei autostrada :wink: aici se circula cu mareata viteza de 70 km/h si pe o mica bucatica mai aproape de Bastia cu 90 .. vai ce viteza =)) =)) =)) =)) insa este bine asa, stradele sunt mai mult serpuite, ca niste matze ( cum spun italienii ) deci paza buna trece primejdia rea .

Imagine

Deci intii directia Ajaccio apoi la intersectie o luam spre L'Ile Rousse pe linga care trecem fara sa ne oprim nici macar ca sa facem o poza :rusine: asta e .. din pacate timpul era scurt, strazile fiind atit de inguste ( cele care urmau mai ales ) nu puteamn risca... noi trebuia sa gasim campingurile, apoi sa gasim loc in camping, sa punem cortul ( si cum al nostru e mare dureaza tpoata distractia cu descarcatul bagajelor si facutul patului cca 1 ora) . De aici in directia Calvi. Strada de la L'Ile Rousse spre Calvi este foarte "ondulata", tot pe marginea prapastiei, multe curbe, este foarte fumoasa dar mergi mult mai incet decit pe minunata "autostrada". Dupa Calvi am inceput sa coborim spre sud pe soseaua care este de acum una nationala, normala adica tot o strada cu doua benzi ca pina acum una de dus si una de intors dar si mai ingusta. Pe sosea viteza este de 50 km/h si prin sate si orase 30 km/h :shock: dar mai bine :-)) Desi francezii caci ei sunt turistii majoritari in Corsica sunt la fel de "tupeisti" ca si italienii si romanii .. se vede ca avem toti singe latin :-) nu "stiu" sa stea la coada macar nu se injura in trafic =)) Am asistat la scene absolut hilare in orasul unde mergeam sa mincam seara, un ciine (nu era vagabond, avea stapin, era ciinele proprietarului sau in fine celui care lucra intr-o pizzerie) traversa strada si se aseza in mijlocul ei, tolanit =)) =)) =)) masinile se opreau si il asteptau sa-si faca damblaua :P :P :P doar intr-o seara cind a stat mai mult l-au claxonat si s-a ridicat alene si tare scirbit :party: ...

Dupa Calvi am urmat strada spre Porto si am inceput sa ne relaxam, am facut chiar si o mica pauza : baut apa si pozat ...

Aici este pensinsula Scandola ...cum se vede din poza nu exista drumuri si nici localitati. Exista o poteca care se numeste mare monti si uneste Calenzana (linga Calvi) de Cargese si aceasta poteca pe care puteti merge numai daca aveti echipament corespunzator ( de trecking) trece si prin singura localitate din aceasta peninsula: Girolata. Despre ea o sa va povestesc mai spre sfirsit caci aici se mai ajunge si cu barca, multe excursii organizate sau daca inchiriati sau aveti barca voastra.

Imagine

Am ajuns la intersectia cu Osani si am ales acest drum extrem de ingust, incapea numai o masina :-) care cobora prion satul Osani catre mare si deciu catre primul camping de pe lista noastra E Gradelle. In Osani multe case de inchiriat sau numai camere de inchiriat insa pentru gustul meu destul de departe de mare, era musai sa cobori in masina caci pe jos era lung si mai ales la intoarcere era la deal :badday: . Campingul insa se afla la vreo 500 m poate si mai aproape de mare. Este un camping mic si foarte umbros. Mi-a placut foarte mult dar nu era loc pentru noi... pacat... pentru un cort mic ( adica normal , al nostru are in lungime 6 m sau mai mult si in latime peste 4 m ) . Tot campingul era o padurice cu poteci care urcau si coborau si ici colo cite un loc foarte intim in mijlocul pomilor. Cu parere de rau caci locul era absolut splendid a trebuit sa ne intoarcem la soseaua principala si sa continuam spre urmatorul camping.

aici gasiti poze cu campingul E Gradelle, la 5 min de mers pe jos este plaja ...
http://www.zoover.it/francia/corsica/os ... eggio/foto cum este un loc destul de retras, incomod plaja nu este aglomerata ( zice lumea si eu cred .,, aici vin cei din camping si cei care stau in satul Osani ). Nu-i chiar locul potrivit daca vreti sa iesiti seara sa mincati la restaurante .. era unul in camping cu siguranta exiusta ceva si in Osani dar pentru alta alegere trebuie sa mergeti la Porti sau Piana deci cam departe ...

Am trecut de Porto si de Piana din nou fara opriri si fara poze :( si am continuat strada spre Cargese. Inainte sa intram in aceasta localitate pe dreapta se afla campingul Torraccia de aici pe jos desi nu-s chiar doi pasi dar cel mai bine cu masina aveti mai multe optiuni, plaje foarte frumoase mai aproape sau mai departe dar nu foarte departe.

http://www.camping-torraccia.com/campsi ... psite.html

Cargese se afla la cca 4 km, la cca 2 km se afla plaja Pero (Peru ) in directia Cargese si in dierctia opusa ( spre Piana ) se afla plaja Chiuni. Peste tot sunt case de inchiriat, camere de inchiriat, apartamente sau hoteluri unele chiar pe plaja ( nu multe caci nu se obisnuieste, sunt putine, mici si usor ascunse de vegetatie dar exista).

Urmatorul camping la care nu am mai ajuns caci noi ne.am oprit la Torraccia era Sagone, un camping de 4 stele cred, pe colina mai departe de mare. Aici in golful Sagone erau mai multe campinguri, foarte multe hoyteluri ( micute cum e obiceiul ) si vile dar zona nu este la fel de frumoasa si pitoreasca ca cea la nord de Cargese.

tot Scandola

Imagine

Marea in prima dimineata pe plaja Pero, se vede turnul genovez (Torraccia) pe peninsula Omigna. Pina la turn se poate ajunge pe jos, pe o carare de 3 km, sigur se poate face baie dar coborind pe niste stinci . Eu nu am fost deci nu pot spune mai mmult.

Turnul genovez face parte dintr-o suita de cca 98 de turnuri construite cind insula era sub puterea genoveza. Ei construiau aceste turnuri rotunde destul de inalte, la care se ajungea usor calare sau cu magarasul. Aici stateau in permanenta cite un grup de soldati care aveau chiar in jurul turnului animale si cite o gradina cu cele necesare. Cine nu era gasit la post risca pedeapsa cu moartea. Cind o nava care incerca sa se apropie, e vorba de piratii saraceni. Saracenii sau maurii erau arabii care cucerisera nordul africii si impinziseara coastele mediteranei. Erau navigatori ecelenti, cunosteau foarte multa astronomie, se ghidau dupa stele dar erau si pirati temuti. Turnurile genoveze aveau un sistem foarte bun de transmitere unei stiri de la un tirn la altul prin semnale astfel incit in 2 ore si jumatate sau 3 stirea facea inconjurul insulei.

Imagine

plaja este foarte frumoasa, ingrijita, cu nisip fin singurul ei dezavantaj ca este usor in panta . In golf datorita vintului prielnic se pot practica sporturi nautice ( windsurf)

Imagine

si aici o parte ( 1/3 sau chiar 1/4 ) din parcarea plajei Pero ... cu tot cu tomberoanele de gunoi :-) care erau peste tot

Imagine

Apusul de soare peste golful Pero se vede peninsula Omigna cu Torraccia si in spatele lor golful Chiuni

Imagine

Pe plaja citeva resteurante (stil terasa ) unul dintre ele avea si sezlonguri si umbrele de inchiriat, in corsica nu-s intinsi pe toata plaja ca placinta tiganeasca cei care inchiriaza sezlonguri... nu ocupa ei locul cel mai frumos si mai aproape de mare, nu te obliga (caci altfel ai sta pe un colt de plaja ) sa inchiriezi nimic ... ei sunt doar aproape de barul lor, departe de mare, au dusuri evident pentru clientii lor .
Am mincat si noi de vreo doua ori la aceste terase, au preturi destul de piperate :x si chir foarte mari la vinuri.. poate au vinuri mai de calitate ? nu pot sa spun nimic caci nu am baut l ei... Daca vreti insa este indicat sa mergeti seara, la cina cind au muzica corsicana cintata de cintareti locali, fiind pe plaja este mai racoare si evident mai romantic

Plaja Pero vazuta din Cargese, aici sus in virf de deal unde este o parcare si un parc, este si un om care face pizza la cuptor de lemne ( noi nu am apucat sa mincam la el, de fapt noi nu ne-am inghesuit la pizza, asta putem minca si acasa ) se face o carare se vede caci exista un indicator si cobori la vale din oras pina la plaja ( pe jos) , la urcare imi inchipui ca-i mai greu ca esti oboit dupa plaje, te bate soarele in cap dar pentru cine alege sa stea intr-un hotel sau in chirie in Cargese merita.

Imagine

Cargese

portul vazut de pe marginea soselei

Imagine

si tot portul vazut din curtea uneia dintre cele 2 biserici

Imagine

Cargese este o localitate construita de un grup de greci ( catolici de rit oriental, adica un fel de greco catolici) . In acest orasel exista doua biserici una latina si una greceasca care sunt construite fata in fata despartite de o vale cu gradini. Este un oprasel frumos, pitoresc, cu strazi inguste, serpuite si unele dintre ele foarte inclinate.

Noi am vizitat oraselul si cele doua biserici pe 14 iulie cind era ziua Frantei insa cum era seara bisericile erau inchise ( imi pare rau caci am vazut poze pe internet si mi-as fi dorit sa intru in biserica greaca).

Biserica latina
Imagine

vazuta dfin curtea bisericii grecesti aflata vis a vis

Imagine

deja se lasa intunericul

Imagine

si noi incercam sa alegem un loc mai bun de unde sa vedem artificiile de 14 iulie deci am ales curtea din fata bisericii latine
nu m-am priceput sa pozez artificiile desi aveam un buton pe aparat special pentru ele :-) asta e tot ce arata mai decent

Imagine

o sa caut niste filme cu artificiile .. ca sa zic drept am preferat sa le admir

Flori

Imagine

Imagine

maslini

Imagine

pisici ( numai pe asta neagra si frumoasa am apucat sa o pozez, mai erau unele portocalii cu cozi stufoase .. o frumusete ) Se vede ca mie imi plac pisicile, da ??

Imagine

Biserica greceasca

Imagine

intrarea, la intrare aveau niste tunuri vechi puse frumos in lateral ( vertical)

Imagine

Imagine

va urma

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 29/07/2013 10:53

Ce frumoase locuri ai vizitat....imi plac genul asta de vacante :hug:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 29/07/2013 10:55

CRISTA frumoasa vacanta , imi place cum ai povestit si pozele mi se pare ca am trecut si eu pe acolo :hug: :pup:
claudia

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 29/07/2013 12:15

Super pozele! Cred ca ar destinatia ideala pentru luna de miere de la anul, cu bebe si fara semnal al telefon si net!! Cred ca as fi cea mai fericita, stiind ca S intradevar se deconecteaza de la stresul cotidian, eu chiar pot sta fara net :sfant:

Mie una chiar imi surade ideea, o sa ma interesez de ferry si din Spania direct, caci la cele descrise de tine masina noastra se potriveste de minune reliefului accidentat. Si o sa arunc si un ochi la ruinele acelea megalitice, chiar suntem fani istorie si arheologie, pe unde mergem nu pierdem ocazia de a vizita astfel de muzee si locuri.
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Zona libera”