Franta - Corsica vacanta 2006, 2012, 2013

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Franta - Corsica vacanta 2006, 2012, 2013

Mesajde crista » 06/09/2012 02:19

Acum citiva ani am fost in Corsica , sudul insulei de fapt. Am ajuns la Bastia cu vaporul de la Livorno si apoi cu masina pe strazile inguste si unde se circula cu viteza melcului coborind toata coasta de est am ajuns in sud la Propriano.

Bastia vzuta de pe ferry

Imagine

Imagine

Imagine

strazile sunt largi si cu mai multe benzi numai aici la iesire din Bastia , pe urma sunt numai strazi cu o banda dus si una intors .. se circula cu 50-60 km la ora cind aveai noroc =))

Imagine

tot Bastia

Imagine

Imagine

Acum citiva ani ( cred ca 2006) ind am fost in luna iulie insula era verde

Imagine

Imagine

acum in august era mai arsa de soare si mai uscata...

de la Bastia am coborit val virtej spre Propriano, unde ne.am cazat la camping Tikiti
http://www.campingtikiti.com/
la iesirea din Propriano spre Ajaccio ... mare, cu multe locuri la umbra ... pe vremea mea dar depinde de cine gestioneaza de la an la an era foarte curat .. ins aaici citioti mai multe si gasiti si poze

http://viaggi.ciao.it/Camping_Tikit...nione_869204

La iesirea din camping, traversind strada se intra pe un cimp pe care il traversai si se ajungea la o plaja libera cu pietricele micute ca un nisip ... linistita

Orasul este aproape ... destul de avantajos .. Iar pentru cine vrea sa faca scufundari uin golf e plin de corali si aragoste ce-i drept la 30-40 m .

CAMPINGURI si case de vacanta peste tot, rar hoteluri si astea in general departe de mare

Locuri vazute de noi

- Tizzano si marina di Tizzano , uin satuc dragalas , si aici sunt campinguri , mult mai aproape de mare decit cel la care am stat noi ...

- Golful Murtolli ( linga Tizzano ) se ajunge pe un drum ne astfaltat si plin de gropi, uinsa toata lumea coboara pe acolo, vezi cele mai bengoase masini caci plaja este una foarte frumoasa, cu nisip fin, larga si mai ales cu epava unui avion comercial al carui pilot s-a salvat , la 17 m sub apa ... il puteti vedea facind snorkeling asa :

Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/09/2012 02:27

sau asa

Imagine

sau daca va scufundati sau macar aveti o centura si citeva kilograme de plumb ca sa puteti in apnee sa vedeti mai de aproape se vede asa :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

-Belvedere -Campomoro

- de cealalta parte a golfului Propriano : Porto Pollo dar si mai frumos in Baie de Cupabia (Plage de Cupabia) ... e drept asta mai departe de lumea dezlantuita dar plaja larga si cu un nisip super fin in care se afundau picioarele , aici se ajunge cu masina e un loc de parcare si apoi pe jos intri pe plaja

- Filitosa
http://www.filitosa.fr/fr/

Imagine

Imagine

- Alignement de Palaggiu

http://www.megalithic.co.uk/article.php?sid=9508

http://www.corsicatravelguide.com/s...palaghju.php

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

- Bonifacio
http://www.bonifacio.fr/

Imagine

Imagine

Imagine

In iulie 2006 era destul de cald , au fost si 2 incendii destul de aproape de noi insa in Corsica sunt foarte atenti, Pe sosele intilnesti foarte des echipaje de piompieri care stau la clolt de strada cu masina plina de spuma pregatita sa intervina la cel mai mic fum vazut in zare... Peste capetele noastre a trecut acest avion care lua apa din mare si o varsa peste incendiul din apropiere ( in timp ce peste noi ningea fin cenusa )

Imagine

Plajele in Corsica nu sunt amenajate cu umbrelute de inchiriat, sunt plaje libere , pe gratis ... nu sunt deloc aglomerate pt ca sunt ff multe si apoi sunt putini yiristii cei care stau pe plaja majoritatea au barca lor ( chiar si una mica si umflata ) sau inchiriaza barca cu care se duc in larg, sau prin golfulete unde nu se poate ajunge decit cu barca - Era mai aglomerat pe mare decit pe plaja ... doar cei cu copii mici sau batrinii fac plaja zilnic in acelasi loc, majoritatea se duc la plaja azi intr.un golf , miine in altul... cum am facut si noi

Sunt putine hoteluri si alea micute... unde sunt mai multe, mai noi.. vezi poporul vacantierilor cu umbrela in spate mergind la plaja dar eu am numarat pe degetele de la o mina locurile alea in 18 zile ...

Mincarea la supermarket mai ieftina decit cea din Italia ( asa era la Propriano), insa exista ferme peste tot si acolo se vind fructe, legume .. si brinza, mezeluri.. produse locale.. care au preturi f bune si sunt mult mai proaspete decit la supermarket.

Propriano vazut de pe mare

Imagine

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/09/2012 02:28

Si ne-am reintors in Corsica in august 2012 [:D]

Tot cu ferry de la Livorno la Bastia, tot Moby si apoi incet incetinel pe strazile Corsicii cu o medie de 50 km / h in cca 4 ore si ceva ( pentru siguranta mai ales la intoarcere cind riscati sa pierdeti traghetto e mai bine sa plecati cu peste 5 ore inainte) am ajuns la locul visat:

CAMPING RONDINARA in golful cu acelasi nume , undeva sus pe deal de unde se poate coborii la plaje pe carare ( vreo 10 minute) sau cu masina pe strada astfaltata m noi numai ope jo am cobirit si urcat si ca noi majoritatea celor din camping.

mai multe informatii ( preturi etc ) aici

http://www.camping-rondinara.com/rondin ... 20-it.html

se poate ajunge si direct in Porto Vecchio de la Livorno sau Civittavecchia

Golful Rondinara are mai multe plaje, cea principala cu nisip fin si alb si apa mica pina in departare si super cristalina - paradisul parintilor cu copilasi micuti si in lateral alte plaje mai salbatice la care ajungeti pe diverse carari mergind pe jos sau cu masina ( vezi google map ) . Aceste plaje mai micute au fost preferatele noastre, destul de libere caci lumea se inghesuie mai mult la nisipul fin si mai ales mai aproape de camping . Au pietris micut si apa mica cu nisip cca fin linga plaja sau unele chiar cu pietre ca de riu , altele cu pietre rosii dupa care incepeau pietre , marea plina de viata cu plante ( posidonia) si pesti de toate felurile si foarte multi... bucuria copiilor mai mari si a iubitorilor de snorkeling.

Tot pe jos pe poteci care chiar daca nu sunt semnalizate sunt batute de turisti, nu ai cum sa te ratacesti. ajungi si in alt golf linga Rondinara, unul si mai mare , plaja cu pietris marunt linga si in apa dar cu dune de nisip cind intri din poteca pe plaja este ansolut minunata in salbaticia ei. Lume putina, majoritatea francezi care vin cu masina din casele de vacanta de prin satele invecinate sau de la vilele din virful dealului si foarte multi cei care vin pe mare cu barci mai mari sau mici si se opresc pe plaja sau doar arunca ancira in apropiere.

Poteca destul de larga pe care se cobora si urca de la camping la plaja

Imagine

Imagine

Imagine

in ultima poza se vede cit de mica este distanta intre cele doua golfuri si deci se trecea in citeva minute dintr-o plaja in cealalta

plaja Rondinara este cunoscuta si pentru ca uneori poti intilni vaci care pasc in apropierea ei, nu intra pe plaja caci sunt mici garduri cu sirma sau boscheti desi care le impiedica dar le puteti vedea cind coboriti spre plaja. In poza urmatoare se vede un mic helesteu cu apa dulce si citeva citeva vacute riscate care pasc linistite

Imagine

In golful Rondinara caci este destul de adapostit se opresc peste noapte multe barci, dimineata megind spre plaja aratau cam asa :-) ca la parada :-))

Imagine

Imagine

marea plina de pesti, evident nu plaja cea cu nisip fin si unde fac copii castele, acolo nu era nici macar un solz de peste( prea multa nebunie, lume si mai ales apa foarte mica pina foarte departe) :

castagnola rossa - sau anthias anthias http://it.wikipedia.org/wiki/Anthias_anthias
- era prima oara cind o vedeam, de castagnole din cele inchise la culopare cind sunt adulti si albastre electric cind sunt pui/ exemplare tinere ( chromis chromis ) e plina marea dar rosii ca asta mai rar

Imagine

Salpe care in grupuri pasteau ca niste oi plantele de pe pietre

Imagine

o anemona

Imagine

o donzella pavonina http://it.wikipedia.org/wiki/Thalassoma_pavo

Imagine

o tinara pinna nobilis http://it.wikipedia.org/wiki/Pinna_nobilis , nu era mai mare decit palma mea si era usor crestata, se vede si in poza. Probabil cineva a lovit-o poate chiar cu vreo ancora

Imagine

Imagine

apa e cam tulbure ca am dat eu din picioare in toate directiile de frica sa nu lovesc scoica care cel putin in Italia e protejata prin lege, cu siguranta si in Franta

Un sciarran ( sciarrani scrittura ) http://it.wikipedia.org/wiki/Serranus_scriba
parca e o tzatza cu miinile in sold care ma cearta ca dau buzna in "gaura" lui [8D][:p]

Imagine

si alt sciarran (sci se citeste shi)

Imagine

In drum spre Bastia am intilnit alte vacute

Imagine
Ultima oară modificat 29/07/2013 08:43 de către crista, modificat de 2 ori în total.

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 06/09/2012 03:34

doamne ce-mi faci tu mie,bonifacio?? o amintire placuta,de unde trebuia sa luam nava pentru sardegna,tot atunci am descoperit minunata mare de la plaja rondinara.....si multe multe amintiri,ma uit la pozele tale si mi se face pielea de gaina de emotii,parca mai trec o data prin acele minuni ale naturii inca nesctricate de mana omului,oricand m-as intoarce cu mare viteza,te pup zi o zi excelenta :pup: :pup: :pup:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 06/09/2012 03:37

ai dreptate ca hotelurile sant foarte rare,si mai bine asa,sant case de inchiriat foarte multe,foarte faine sau cu cortul..

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/09/2012 03:51

Yaya sper sa va intoarceti si voi curind, vezi ca noi ne.am intors =)) Merita cu virf si indesat. Bag seama ca avem multe locuri de vacanta in comun, numai oerioadele nu s.au potrivit sau mai stii ca n-am trecut una pe linga alta :-))

Insula frumoasa si salbatica si foarte mare... am citit pe un forum si am vazut poze din munti unde este foarte frumos, din pacate eu inca nu am ajuns.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/09/2012 05:13

Vai Crista, ce de frumuseti :vis: :vis: :vis: , ma uit si ma tot uit, am revenit aici de cateva ori, am citit, am studiat, iar am trecut la poze.....mersi ca ai impartasit cu noi vacanta ta, macar asa putem si noi umbla prin locuri mai putin accesibile noua :hug: :hug: ....frumos, foarte frumos

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/09/2012 06:59

Crista,superbe poze ai postat :!:

Sper sa ajungem si noi in Corsica sa vizitam... :wink:

:hug: :pup: :hug: :pup:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/09/2012 08:18

E foarte frumos .. noi suntem avantajati caci nu-i asa departe Sper din toata inima sa ajungeti fetelor pe acolo. Sunt multe aeroporturi deci si legaturi cu continentul. Oamenii sunt extraordinar de amabili.

:hug: :hug: :hug: :hug:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 06/09/2012 09:35

crista scrie:Yaya sper sa va intoarceti si voi curind, vezi ca noi ne.am intors =)) Merita cu virf si indesat. Bag seama ca avem multe locuri de vacanta in comun, numai oerioadele nu s.au potrivit sau mai stii ca n-am trecut una pe linga alta :-))

Insula frumoasa si salbatica si foarte mare... am citit pe un forum si am vazut poze din munti unde este foarte frumos, din pacate eu inca nu am ajuns.

ai dreptate crista e o strada prin munti era aproape de noi unde eram cazati,are minunata prin munti ,urcai mult si peisajele erau faine,cascade....se numea daca imi aduc bine aminte ceva "la plus belle rue...." si chiar asa era

Înapoi la “Zona libera”