fitness sau aerobic???

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andreea707
Incepator

fitness sau aerobic???

Mesajde andreea707 » 12/03/2008 11:34

am o inaltime de 165 si 90 de kg ..... ar trebui sa slabesc acm 30 de kg ... de vreo 2 sapt mi-am facut ab la o sala de fitness... insa nu stiu in ce masura ma poate ajuta sa slabesc .... credeti ca ar fi mai bun pentru slabit aerobicul? m-as duce la aerobic, dar mi-e frica ca nu voi putea tine ritmul...ce ma sfatuiti? si inca ceva : pt o slabire sanatoasa, cam cate kg pe luna ar trebui sa dau jos?

elena.elena
Bucatar Sef

Re: fitness sau aerobic???

Mesajde elena.elena » 12/03/2008 01:28

andreea707 scrie:am o inaltime de 165 si 90 de kg ..... ar trebui sa slabesc acm 30 de kg ... de vreo 2 sapt mi-am facut ab la o sala de fitness... insa nu stiu in ce masura ma poate ajuta sa slabesc .... credeti ca ar fi mai bun pentru slabit aerobicul? m-as duce la aerobic, dar mi-e frica ca nu voi putea tine ritmul...ce ma sfatuiti? si inca ceva : pt o slabire sanatoasa, cam cate kg pe luna ar trebui sa dau jos?

Andreea, fitnesul e foarte bun cu conditia sa ai un antrenor care sa te indrume. Daca nu este, atunci fa bicicleta cat poti! Orice sport e bun, dar e obligatoriu! Ideal e sa slabesti cam 3-4 kg pe luna, destul de lent dar sigur. Eu ti-as recomanda sa mergi la un medic nutritionist care sa te ajute pas cu pas. Succes! :flower:

andreea707
Incepator

Mesajde andreea707 » 13/03/2008 08:57

elena, multumesc pt sfaturi .... ar fi bine daca as avea pe cineva xxl cu acre sa pot merge la sala, ca sunt cam singura grasuta de acolo:))

ioanap100
Incepator

Mesajde ioanap100 » 14/03/2008 08:14

andreea707 scrie:am o inaltime de 165 si 90 de kg ..... ar trebui sa slabesc acm 30 de kg ... de vreo 2 sapt mi-am facut ab la o sala de fitness... insa nu stiu in ce masura ma poate ajuta sa slabesc .... credeti ca ar fi mai bun pentru slabit aerobicul? m-as duce la aerobic, dar mi-e frica ca nu voi putea tine ritmul...ce ma sfatuiti? si inca ceva : pt o slabire sanatoasa, cam cate kg pe luna ar trebui sa dau jos?

eu una ti-as recomanda pt inceput aerobic pt rezistenta si dupa vreo 2 luni sa incepi antrenamentele cu greutati,prinde mai bine organismului,dar daca ai un antrenor de fittnes el cu siguranta stie ce e mai bine pt tine,si nu te intrista ca esti singura grasuta de acolo gandestete ca si cele care sunt mai slabute poate au fost si ele asa ca tine.Iti trebuie multa ambitie si cu siguranta o sa reusesti ceia ce iti propui.poti lua si ceva suplimente pt slabit cu siguranta te vor ajuta.Mult succes si fii optimista
ioana

Antonia
Incepator

Mesajde Antonia » 18/03/2008 11:40

EU AM O PRIETENA CARE DE 1 SI CEVA MERGE LA FITNESS SI A SLABIT 12 KG DA A AVUT SI CEVA TABLETE PT A DA GRASIMEA
DA ACUM NU MAI POATE SA CONTINUE SI A SPUS INSTRUCTORUL SA NU SE LASE CA RISCA SA SE INGRASE LA LOC
SFATUL MEU E SA FACI ACASA MAI USUREL
DIMINEATA SA BEI O CANA DE APA INAINTE DE A MANCA IARA O CANA SI TOT ASA PANA LA 5 EU ASA FAC SI MA SIMNT BINE
ANTONIA

Maybelline
Incepator

Mesajde Maybelline » 18/04/2008 03:19

Eu zic ca la inceput ar fi mai bine sa mergi la aerobic. Trebuie pe langa asta sa tii si o dieta sanatoasa, pentru ca sportul singur nu ajuta daca mergi acasa si golesti frigiderul, si crede-ma ca in primele saptamani de sport se poate sa iti creasca si apetitul. Prietena mea cea mai buna a slabit 3o kg, prin aerobic si dieta, dar se infometeaza ca sa se mentina la greutatea dorita. Tu trebuie sa incerci ceva ce este eficient pentru tine si sa stii ca intotdeauna vor exista sacrificii din moment ce organismul tau este predestinat spre ingrasare. Concluzia...trebuie sa mergi la aerobic sau la sala (faci cardio, nu greutati) si sa dai totul din tine, si sa ai grija ce si cat mananci.

Înapoi la “Cure de slabire”