Februarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Fructe de Iarna

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza reteta lunii Februarie 2013!

Chestionarul s-a închis pe data de 24/02/2013 01:08

alejoe
10
14%
beccas
12
17%
carla27carla
5
7%
carmenica
5
7%
d_dana_a
7
10%
ileanayang
11
15%
lucia_bp
6
8%
xanora
13
18%
yaya6
3
4%

Voturi totale: 72

adi
RC Admin
RC Admin

Februarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Fructe de Iarna

Mesajde adi » 02/03/2013 01:02

Concursul Bucatarul Lunii Februarie 2013 a ajuns in faza de . Pentru aceasta editie a concursului, avand ca tema "Retete cu fructe de iarna" au fost inscrise urmatoarele retete:

Alejoe

Beccas

carla27carla

Carmenica

d_dana_a

ileanayang

lucia_bp

Xanora

yaya6

Felicitari tuturor participantilor retetele deosebite inscrise in concurs!

:hug: :hug: :hug: :flower: :flower: :flower: :party: :party: :party: :master: :master: :master:

este deschisa pana in data de 15 Martie 2013 orele 21:00.

Castigatorii acestei editii vor primi urmatoarele premii:

Spor la Votat!
Ultima oară modificat 02/04/2013 10:38 de către adi, modificat 1 dată în total.

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 04/03/2013 10:46

Retete minunate, gusturi rafinate, aspect desavarsit! Toate merita apreciate si premiate! De 9 ori =D> si tot de 9 ori :flower:

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Februarie 2013: Voteaza Bucatarul Lunii - Fructe de Iarna

Mesajde biaskitchen » 07/03/2013 10:23

Din pacate nu pot sa votez intrucat nu am postat un numar suficient de retete dar din fericire pot sa-mi exprim opinia personala referitoare la concursul lunii februarie "Fructe de iarna"
In primul rand felicitarile mele tuturor participantelor.
In continuare va prezint topul retetelor preferate de mine:

Locul 1 :

Beccas

As fi votat aceasta reteta pentru locul 1 deoarece contine numai ingrediente sanatoase si naturale , se incadreaza foarte bine in tema concursului , prezentarea retetei este superba si nu in ultimul rand Rebeca merita setul de pizza nu numai pentru aceasta reteta ci si pentru minunatele retete de pizza pe care le-a postat anterior.

Locul 2 :
Xanora

As fi votat aceasta reteta tot pe locul 1 dar pentru ca nu poti sa votezi mai multe retete pe acelasi loc am depunctat putin reteta Roxanei pentru ca a folosit fructe din compot si nu fructe naturale.
Dupa parerea mea reteta Roxanei este o reteta complexa , se incadreaza foarte bine in tema concursului si nu in ultimul rand este o reteta foarte sanatoasa.

Locul 3 :
Carmenica

Aceasta reteta s-a incadrat si ea foarte bine in tema concursului si ne-a prezentat o asociere interesanta de ingrediente.

Felicitari tuturor participantelor inscrise in concurs!
si Spor la votare!
:love: :love: :love:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 11/03/2013 11:16

Au mai ramas 4 zile de votare.

:flower: :flower: :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 14/03/2013 10:24

Au mai ramas 2 zile de votare.

:flower: :flower: :flower:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 14/03/2013 01:20

Adi, nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, dar cand am cerut o precizare a temei strict la un anumit fel de mancare ai spus ca e la alegerea noastra. Stiam din start ca mintea romanului nu e deschisa la mixuri culinare cu fructe si carne sau legume, si uite ca banuiala mea s-a adeverit. Cele ce am avut retete cu feluri principale au ramas in umbra , desi , parerea mea, reteta Carmenicai e foarte reusita iar cele mai votate sunt deserturile. No ofense pt cele cu deserturi, dar... Eu personal la o masa - in oras sau invitata- acord mai multa atentie aperitivelor si felului principal.

Dana si Carmenica, ati avut retete foarte frumoase si elaborate, imi pare rau ca assta nu s-a punctat :( Carla , si reteta ta mi-a placut, se putea un pic mai mult la poze dar cateodata si aparatele sunt de vina- eu cu al meu scot uneori niste poze exceptionale si uneori zici ca sunt facute cu telefonul.
Pt celelalte fete im pare rau, dar adevarata provocare era un aperitiv sau fel principal cu fructe. Nu zic ca nu ar fi gustoase si retetele voastre, dar cam oricine in ziua de azi face un desert , fara suparare :hug:
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 14/03/2013 04:12

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 14/03/2013 05:03

are dreptate adi ,pentru tot ceea ce pune pe masa o bucatareasa pune suflet si munca ,indiferent ca e sarat sau dulce,mie toate retetele imi plac din diferite puncte de vedere,dar fiecare e liber sa voteze ceea ce ii place,eu personal am auzit persoane care sant in incurcatura cand vine vorba sa faca un dulce si invers,eu poate prezint mai mult dulciuri pentru simplul motiv ca nu am timp sa pozez felurile de mancare ( caci imi place sa fac si mancare),pentru ca stau langa mine ai mei gata pregatiti sa bage furculita in farfurie,cu dulciurile imi e mai usor le pot face foto si a doua zi ,va doresc o zi faina si votati ceea ce va e voua pe plac :pup:

tu zici ca oricine e in stare sa faca un desert?' te contrazic pentru ca am auzit chiar zilele trecute o prietena care imi zicea asa" eu mancare fac dar cu faina alba nu le am deloc...."

atata timp cat in tema concursului nu se specifica mancare sau desert fiecare poate prezenta ceea ce vrea ,daca o sa modificam de acum temele sa fie mai strict pe subiect atunci trebuie respectat
Ultima oară modificat 14/03/2013 05:17 de către yaya6, modificat 1 dată în total.

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 14/03/2013 05:17

xanora

"Eu sunt o-mperechere de straniu

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,

Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

pupi
campion la gatit