Fara afrodisiac? Fara....ciocolata de casa?Izvor de sanatate

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lathymmer
Incepator

Fara afrodisiac? Fara....ciocolata de casa?Izvor de sanatate

Mesajde lathymmer » 17/02/2006 07:50

:rusine: nu se poate ca pe acest site sa nu existe o reteta, macar una, de ciocolata de casa....eeee!!! nu e nimic ....
Va voi spune cate ceva despre aceasta minunatie culinara: contine fier, calciu, fosfor, magneziu, vitaminele A,B1,C,D,E, cupru, cofeina stimulent al sist. nervos.Un consum moderat de ciucalata previne afectiunile cardiace, cancerul DAR..... consumul excesiv provoaca, cica, migrene, acnee, abezitate.
Studiile au demonstrat ca nu ingredientele din ciocolata provoaca euforia , ci experienta senzoriala cand e mancata.Savoarea, aroma cuceresc simturile. Va rog daca aveti vreo reteta nu ezitati.
Shadowcat

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 17/02/2006 08:28

500 gr lapte praf, 500 gr zahar, 150 ml apa, 50 gr cacao, 100 gr unt, alune/stafide/migdale

Mod de preparare
Se dizolva zaharul in apa, se face un sirop gros. Se incorporeaza laptele si cacao in siropul racorit. Se adauga untul topit si racit si se amesteca bine. Se toarna in tava un strat de ciocolata, un strat de alune/stafide/migdale(ce vrei tu, mie cu migdale crude mi-a placut mlt) si iar un strat de ciocolata. se lasa la frigider 24 ore.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 17/02/2006 08:41

daca nu ma insel in cacao este substanta care da senzatia aceea de euforie de care zici.

lathymmer
Incepator

multumesc mult

Mesajde lathymmer » 17/02/2006 08:43

apropo chestia asta cu "se la sa la rece ...atat" voi chiar o tineti?
Eu nu prea reusesc, cel putin pentru mine dar cand fac pt cineva mai reusesc.
Shadowcat

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 17/02/2006 08:51

eu o tin, dar nu ma dau in vant dupa dulciuri si rezist foarte usor tentatiei.

plus nu-mi place daca e lipicioasa si pana nu o pot taia ca lumea nu ma ating de ea.

cu reteta care am dat-o ciocolata nu iese lipicioasa dar nici sfaramicioasa...e ceva intre...e buna...dar trebuie lasat la rece cat am zis :D

Înapoi la “Retete preferate”